Cihan öğretmen, Zilan’ın eğitimi için 5 kilometre yol katediyor

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Kas 10, 2022 Yorum Yok

Daha Evvel 5 Yıl vazife yaptığı Daldere Mahallesi’nin Doruklu mezrasındaki 4 öğrencisini mezun eden Karabük Üniversitesi yazın Fakültesi Tarih Kısmı mezunu Yakut, bu Yıl 4 öğrencisi bulunan Kardeşler mezrasındaki ilkokulda görevlendirildi.

İlçeye 80 kilometre aradaki Kardeşler mezrasında kalan ve öğrencilerine en düzgün eğitimi verebilmek için Çaba gösteren fedakar öğretmen, evvelki misyon yerinde okula gidemeyen 6 yaşındaki Zilan Patır’ı unutmadı.

Mezradaki Biricik öğrencinin eğitimden Geri kalmasına gönlü el vermeyen Yakut, istekli olarak her hafta sonu yaklaşık 5 kilometre yürüyerek Zilan’ın bulunduğu mezraya geliyor, minik öğrencisine meskenlerinde Özel eğitim veriyor.

Araç olmadığı için iki mezra ortasını yürümek zorunda kalan, bu nedenle dağ yollarını kullanarak arayı kısaltan Yakut, misyonlu olduğu okulun paklık ve bakım işlerini de kendisi yapıyor.

Öğrencilerin eğitimi için gösterdiği gayretle mezra sakinlerinin takdirini kazanan Yakut, AA muhabirine, 5 yıldır tıpkı bölgede öğretmenlik yaptığı için vatandaşların kendisini tanıdığını söyledi.

Görev yaptığı bölgedeki hayat koşullarının Fazla güç olduğunu belirten Yakut, “Yollarımız toprak. Şebeke ve internetimiz hiç yok. Bu nedenlerle yalnızca ben değil Tüm öğretmenler güç koşullarda çalışıyor. Kışın buraya otomobil da gelmiyor. Fiyatlı öğretmenler olarak her zorluğa Karşın buralara geliyoruz fakat burada olduğum için Fazla memnunum. önemli olan zoru başarmaktır. Burayı anlamak için burada yaşamak ya da Vakit geçirmek gerekir. Öbür türlü Fazla sıkıntı.” dedi.

– Öğrencisinin gözyaşlarına dayanamadı

Daldere Mahallesi’nin Doruklu mezrasında geçen Yıl 4 öğrencisini mezun ettiğini anlatan Yakut, şöyle konuştu:

“Öğrencilerden sadece Zilan Patır kaldı köyde. Benden sonra oraya Muallim ataması olmadı. Eşyalarımı almak için oraya gittiğimde Zilan bana sarıldı, ağladı ve duygusal anlar yaşadık. Onun o haline dayanamadım ve her hafta sonu ona ders vermek için gideceğimi söyledim. İki mahalle ortasında kara yoluyla 10 kilometreye yakın orta Mevcut lakin bu orta dağ yolu ile Fazla kısalıyor. Ben de her hafta sonu birçok riski göze alarak, Zilan için Doruklu mezrasına kadar yürüyorum. Laf verdim ve sözümü de tutuyorum. İnşallah kar yağana kadar da gideceğim. Eğitim, bir toplumun en Kıymetli Temel taşı. Bunu çocuklara aşılamak için elimden geleni yapıyorum. Okulla ilgili külfetlerde İlçe ulusal Eğitim Müdürlüğümüz elinden geldiğince dayanak veriyor lakin hem Zilan’ın durumu hem de mahallenin şebeke sorunu için bir tahlil bulunması gerekiyor.”

Zilan Patır da öğretmenini Fazla sevdiğini Anlatım ederek, “Benim için her hafta konutuma geliyor. çok teşekkür ederim.” dedi.

– “Öğrencimizin takibini yapacağız”

İlçe ulusal Eğitim Müdürü Mehmet Kasım Erva ise 3 yıldan bu yana ilçede misyon yaptığını, Daldere bölgesi ve etrafındaki okullar için başka bir hassasiyet gösterdiklerini söyledi.

Bölgenin şiddetli bir coğrafyasının olduğunu kaydeden Erva, şöyle devam etti:

“Oradaki çocuklarımızın hiçbirinin eğitimden Geri kalmaması için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Oraya fedakar öğretmenlerimizi gönderiyoruz. Cihat kardeşimiz de onlardan biri. Her hafta öğrencilerinin durumunu rapor olarak hazırlayıp bana gönderen, gelişimlerini Daimi takip eden bir öğretmen. Kardeşler mezrasından Doruklu’ya giderek öğrencisi için fedakarlık yapıyor. Öğretmeni tanıdığım için bu fedakarlığı yapmasına şaşırmadım. Öğrencimizin takibini kesinlikle yapacağız. Aldığımız bilgiye nazaran ailesi kış devrinde Van’a taşınacak. Mezrada kalırsa kesinlikle öğrencimizi öğretmensiz bırakmayacağız. Gerekli eğitimi almasını sağlayacağız.”

– “Öğretmenimizin hakkını ödeyemeyiz”

Zilan’ın annesi Mesude Patır da Cihan öğretmenin misyon yerinin değişmesine Karşın kızı için her hafta sonu mezralarına geldiğini belirtti.

Fedakarlığından Dolayı Muallim Cihan Yakut’a teşekkür eden Patır, şöyle konuştu:

“Zilan, okumaya Fazla istekli lakin mahallede Muallim yok. Cihan hocanın komşu mahalleye tayininin çıkmasından sonra buraya eşyalarını almaya gelince kızım onun yanına koştu. Ağlayarak gitmemesi için ısrar edince öğretmenimiz de her hafta sonu ziyaretine geleceğini söyledi. O vakitten beri sadece kızıma ders vermek için her hafta sonu dağdan yürüyerek mahallemize geliyor. Ders verip Geri dönüyor. Öğretmenimizin hakkını ödeyemeyiz. Biz okuyamadık, çocuklarımız okusun istiyoruz ancak burada imkanlarımız Fazla kısıtlı.”

Doruklu mezrası sakinlerinden Fehmi Arvas da Yakut’un mezralarında vazife yaptığı müddette Fazla fedakarlık yaptığını ve bunu sürdürdüğünü belirterek, şunları söyledi:

“Bir Muallim düşünün ki sadece öğrencisi okusun ve derslerinden Geri kalmasın diye her hafta sonu dağ yollarından kilometrelerce yol katediyor ve bunu karşılıksız yapıyor lakin kış kapıda, kar yağarsa Muallim gelemez. Bu işe bir tahlil bulunmasını isteriz. Çocuklar da Muallim de mağdur olmasın. Biz biliyoruz ki okumak bu türlü bir devirde farzdır. Öğretmenimize bu fedakarlığından Dolayı teşekkür ederiz.”

Yakut’un öğrencilerinden 11 yaşındaki Meryem İpek ise “Öğretmenimiz bize bir abi üzere davranıyor. Esasen okulda 4 bireyiz. Vaktimiz en hoş okulda geçiyor. Ders yapıyoruz kimi de oyun oynuyoruz. Öğretmenimiz bizim umudumuz. O olmasa hiçbir şey öğrenemeyiz. Onun sayesinde hoş konuşabiliyoruz, birçok şey öğreniyoruz.” dedi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir