Devlet ücretsiz dağıttı, öğretmen hala istiyor

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Kas 09, 2022 Yorum Yok

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) birinci kere bu yıl, ders kitaplarıyla Bir arada Yardımcı kaynakları da fiyatsız dağıttı. 2-12. Sınıf seviyelerinde 91 çeşitten oluşan Yekün 136 milyon Yardımcı kaynak kitap, öğrencilerin sıralarına kondu. Bakanlık “Her sene münakaşa konusu olan bir sorunu ortadan kaldırdık” açıklamasını yaptı. Fakat, uygulama alandaki badireyi çözmedi. Kaynak kitap sorunu devam ediyor. Öğretmenler, “yardımcı kaynak listesi” veriyor. Kimi idarecilerin iletilerinde istediği Yardımcı kitapların alınmasında satıcı ismini direkt verdiği bile öğrenildi.

ÖDEV KAYNAKTAN VERİLİYOR

Veliler öğretmenlerin bir rutini olduğunu ve bunu bozmamak için fiyatsız Yardımcı kitap istediğini Anlatım ediyor. Aileler, birçok öğretmenin kaynak kitabının kapağını dahi açmadığını ve kaynak kitap talep ettiğini söylüyor.

İki çocuğu okula giden Ayşe Kul “Sadece İngilizce hocasının istediği kaynak kitap 600 TL. Daha bunun matematik, fizik ve kimya dersi var” diye keder yandı.

Ebubekir Kar “Kaynak kitabını bir halde yanında zorlanıp alıyorduk. Bakanlığın fiyatsız dağıtacağını duyunca Fazla sevindik. fakat Yeniden istendi. Kırtasiyede 400 liranın altında kaynak kitap yok. Almak dışında Öbür seçeneğimiz yok. Zira ödevler kaynak kitaptan veriliyor” diye konuştu.

Yedinci sınıfa giden oğlu için 1750 lira kaynak kitap parası istendiğini belirten Mehmet Güldane şunları söyledi: Kitabı Biricik bir yayınevi satıyor. Okul idaresi de onlarla mutabakatlı. Almaktan Öbür dermanımız yok.

“BİR NOKTA KONULSUN”

Bir Öbür veli Fatma Sevinç ise “Sayın Cumhurbaşkanı’mız okullarda kaynak kitap dağıtımı olacak dedi buna Karşın okulda öğretmenler her ders için öğrencileri kaynak kitap almaya yönlendiriyor. Kaideler ortada aslında millet güç geçiniyor. Buna bir nokta konulsun artık” dedi.

ÖĞRETMENLER: VELİ İSTİYOR

Ders kitapları yetersiz olduğu için öğretmenlerin kaynak kitaplara başvurduğu söyleniyordu. Konuştuğumuz öğretmenler “Biz değil, veli istiyor” diyor. İstanbul’da 8 yıldır Muallim olan Zeynep K. “Kaynak kitapları öğretmenlerin istediği söyleniyor. Fakat kaynak istemeyen öğretmenin işini yapmadığı, yalnızca ders kitaplarından ilerleyerek öğrenciye İlgi göstermediği algısı var. Kaynak istemeyen Muallim yetersiz görülüyor. Ne yapacağımıza şaşırdık” dedi.

Mardin’de 10 yıldır Muallim olan Mehmet A. da “Dağıtılan Yardımcı kaynaklar da ders kitapları üzere maalesef yetersiz. Esasen fırsat eşitsizliği var, kaynak kitapla istikrar kurabiliyoruz” diye konuştu.

Meslektaşını dayanaklar sözler kullanan Öğretmen Kübra K. ise “Çocukları üniversiteye hazırlıyoruz. Devlet ölçme ve değerlendirmeyi test yöntemine nazaran yapıyor kitaplarda kâfi test yok. Mecburen test çözme alışkanlığı oluşsun diye alıyoruz” tabirlerini kullandı.

BİRİNCİ SINIFTA YARDIMCI KİTAP MI OLUR!

İstanbul Bağcılar’da çocuğunu okula yazan Zeynep Karataş “Birinci sınıfta Yardımcı kitap mı olur İlah aşkına! 250 lira verdim. Üstelik alacağım kitap yalnızca bir kırtasiyede satılıyor. Almaya gittim, bittiği söylendi. Bizi sıraya aldılar, bekliyoruz. Okul, oradan alınmasını istediği için yapacak bir şeyimiz yok” dedi.

MAHMUT ÖZAY

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! 100.000 TL SANAL Nakit İLE NELER YAPABİLECEĞİNİ Çabucak GÖR!

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir