Dolar tarihi rekor kırdı! Gram altında büyük çöküş!

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Kas 09, 2022 Yorum Yok

Piyasaların ateşi Fazla yüksek. Dolar haftaya yeni tarihi Doruk düzeyinden başladı. Geçtiğimiz hafta Fed’in 75 baz puanlık nema artırımı ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) 100 baz puanlık nema indirimi sonrası 18,41 lirayı gören dolar, yeni haftanın birinci gününe tarihi rekor kırarak başladı. Gram altını ise dolarda yükseliş bile kurtaramadı.

Dolar yeni haftaya 18,44 lirayı aşıp tarihi rekorunu kırarak başladı. Euro ise Fed tesiriyle güne 17,77 liradan düşüşle başladı. Euro geride kalan haftayı 17,85 liradan kapatmıştı. Gram altın ise dolardaki yükselişe Karşın ons altındaki Aka gerileme sonrası resmen çöktü. Gram altın yeni haftaya 971 liradan başladı.

Türk Lirası bir yıda yüzde 54.5 değer kaybetti

TCMB, eylül ayındaki 100 baz puan nema indirimi akabinde geçen hafta da 100 baz puan daha indirime gitmiş ve yüzde 80’e ulaşan enflasyona Karşın ekonomik büyümeye öncelik vereceğine dair bir Defa daha net bildiri vermişti. TL eylül ayındaki birinci nema indiriminden beri dolar karşısında yüzde 2,6 değer kaybetti. Birikimli olarak bakıldığında ise TL, nisan sonundan beri yüzde 19,5, yılbaşından beri yüzde 28.5, nihayet bir yılda ise yüzde 54,5 değer kaybetti. TL geçen Yıl da yüzde 40’ın üzerinde değer kaybı yaşamıştı.

Dolarda neler oluyor?

Yurt içinde geçen hafta genelinde bankacılık payları üzerindeki satış baskısı devam ederken, azalan global risk iştahının da tesiriyle BIST 100 endeksi haftalık bazda yüzde 2,83 gerileyerek 3.281,61 puandan kapandı.

Dolar/TL ise geçen hafta yüzde 0,9’luk artışla 18,4139’dan kapanmasının akabinde bugün bankalararası piyasanın açılışında 18,4485’le tarihi doruğunu gördü.

Analistler, enflasyonist kaygılarla yüksek nema ortamının devam edeceği beklentileri ve bu paralelde artan resesyon tasalarının global piyasalarda risk iştahının düşük seyretmesine neden olduğunu söyledi.

Bu hafta açıklanacak ağır data gündeminin yanı Dizi merkez bankası yetkililerinin açıklamalarının piyasaların taraf tayininde tesirli olacağını aktaran analistler, döviz piyasasındaki hareketlerin de yakından izleneceğini kaydetti.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir