Vergide dört müjde: Enflasyon mazide bir hatıra olacak

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Kas 09, 2022 Yorum Yok

Erdoğan Amel beşerlerine yatırım daveti yaptı: Karşımda yatırımcılar var, sizlere sesleniyorum. Gelin, biz başta halk bankaları olmak üzere, düşük faizle sizleri yatırıma Davet ediyorum. Zira düşük faizle aldığınız krediyle yapacağınız yatırımlar ne yapacaktır? İstihdam sağlayacaktır. Üretim sağlayacaktır. İhracatı arttıracaktır ve cari fazlayı da lehimize döndürecektir.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi’nde İstanbul Ticaret Odası 140. Yıl özel Mükafatları programında konuştu. Merasimde Ödül alacak isimleri ve kurumları kutlama eden Erdoğan, “Bugün 640 bini aşkın üyesiyle dünyanın en Aka ve esaslı ticaret odalarından biri olma hüviyetini taşıyan bu güzide kurumumuz, ülkemizin geleceğine adanmış bir misyonla faaliyetlerini sürdürüyor. Ülkemizdeki pek Fazla Kuruluş üzere İstanbul Ticaret Odası da merhum Sultan İkinci Abdülhamid Han’ın ülkemize kazandırdığı bir bedeldir. Vizyonu, ileri görüşlülüğü, dirayeti, sabrı ve hüneriyle Osmanlı’nın nihayet devrine damgasını vuran Abdülhamit Han’ı rahmetle anmak hepimizin boynunu borcudur” dedi.

TÜRKİYE MODELİNİ ELEŞTİRENLER BİREBİR NOKTAYA GELDİ

Erdoğan’ın burada yaptığı konuşmadan öne çıkanlar şöyle: “Türkiye iktisat modelinin amacı ülkemizi yatırım, istihdam, cari Çok yoluyla büyütmek olmuştur. Ülkemizi uyguladığı ekonomik model nedeniyle eleştirenler bizimle birebir çizgiye gelmişlerdir. Türkiye artık eski Türkiye değil. Yıllardır dayatılan enflasyon, faiz, kur istikrarının bir işe yaramadığı ortaya çıktı.

PUTİN YÜKSEK FAİZDEN VAZGEÇTİ

Büyük önderler bile faizi yükseltmenin değil düşürmenin hakikat olduğunu anladı. Sayın Putin yüksek faizi savunurken artık düşürmeye başladı. Hiçbir devlet, eski modelle iktisadını sakinliğe düşürmeyi göze almıyor. Yatırımcılara sesleniyorum, gelin halk bankaları başta olmak üzere düşük faizle yatırıma Davet ediyorum.

İSTİHDAM VE ÜRETİM ODAKLI EKONOMİ

2018 yılında biz iktisat siyasetinde istihdam ve üretim odaklı bir tercihte bulunduk. Yaşanan her gelişme tercihin doğruluğunu teyit etmiştir. Her ülke üzere biz de ekonomik krizin bedellerini ödedik, ödüyoruz. Aldığımız önlemler, kurduğumuz sistemler Amel dünyasının uğraşlarıyla bu düşünceyi Denetim altına aldık. Güç ve emtia fiyatlarındaki çok yükseliş üzere Olumsuz gelişmeleri göğüslemek mecburiyetinde kalıyoruz.

DEVRAN çok DAHA FARKLI DÖNMEYE BAŞLAYACAK

2021 ve 2022 güç sübvansiyonlarımız yarım trilyon liraya yaklaştı. Bu yükü hem milletimizin refahını korumak hem de üreticimizi desteklemek için halk olarak biz üstleniyoruz. Karadeniz’den doğalgazı halkımıza ulaştırdığımızda devran Fazla daha farklı dönmeye başlayacaktır. Yeni bir toplumsal Hane kampanyasını başlattık. Bununla kalmıyoruz. Seçimlerin ardından bu işin ikinci etabını başlatacağız. Bu kampanya ile fiyatları istikrara getirerek enflasyonla uğraşımıza katkı sağlayacağız. Enflasyonu mazide Hatıra haline dönüştüreceğiz.

BUNU BİZ BAŞARDIK, BİRİLERİ DEĞİL

Hiç Dilek etmediğimiz düzeylere çıkan enflasyonu da Evvel makul seviyeye indirip, sonra da Biricik haneli sayılara düşürmekte kararlıyız. Biz geçmişte bunu yaptık mı? Faizi 4,6’ya indirdik. Enflasyon 6,2’ye geldi. Bunu biz başardık, birileri değil. Bu sonucun üzerinden kendine paye çıkarmaya çalışanlar yok değil. Ya sen kimsin. İmzayı atan kim sen kimsin. 6 sıfırı TL’den çıkaran bu Başbakan. Sen kimsin ya. TV ekranlarında ‘Ben yaptım, iktisat bakanıydım’. Buna inananlar, aldananlar yok değil, var. Tüm bunların hepsi yoluna giriyor. Benim milletim aklıselim sahibidir.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, patronların ödediği vergiyle ilgili 4 Muştu verdi:

1- Temmuz ayından itibaren çalışanlara ödenen Yemek bedeli vergi istisnası 34 liradan, 51 liraya çıkarıldı.
2- Yemek ödemelerinde restoran ve Yemek kartı kullanma zaruriliği kalkıyor. Çalışanlarına nakden ödenen Yemek bedeli meblağları da vergi istisnası kapsamına girecek.
3- Patronların çalışanlarına yapacakları elektrik ve doğal gaz dayanaklarının 1000 liraya kadar olan kısmı vergiden muafa olacak.
4- Türk şirketleri, Yurt dışındaki inşaat projelerinde çalıştırdıkları Türk vatandaşları için gelir vergisi ödemeyecek.

Ödüller sahiplerini buldu

İTO 140. Yıl özel Mükafatları sahiplerini buldu. Yenileme kısmındaki ödül, Fatih Belediyesi’ne, girişimcilik mükafatı Appsilon şirketine, Turizm mükafatı Galataport Projesi’ne, Dönüşüm alanındaki Ödül Prof. Dr. Handan İnci Elçi, Kültür-Sanat Ödül Bozdağ Sinema’ya, Teknoloji kolunda ise Ödül merhum Özdemir Bayraktar’a verildi. Mükafatı, Bayraktar’ı temsilen Baykar genel Müdürü Haluk Bayraktar aldı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir