Ekonomik veriler umut veriyor

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Kas 08, 2022 Yorum Yok

Küresel iktisadın karşı karşıya kaldığı sakinlik riskine karşın, Türkiye iktisadında ümit veren bir tablo hakim. Yılın birinci yarısına ait büyüme sayıları, istihdam, ihracat, turizm, yatırım, bütçe istikrarı ve borçlanma maliyeti üzere kalemlerde Olumlu bir tablo sergileyen Türkiye iktisadına ait, Olumlu beklentiler gün geçtikçe artıyor.

PANDEMİ VE SAVAŞIN Olumsuz TESİRİNİ KIRDIK

Kovid-19 salgınının akabinde Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle başlayan savaşın iktisada Olumsuz tesirlerini düşürmek için alınan önlemler, makroekonomik göstergelerde kuvvetli bir güzelleşmeyi beraberinde getirdi. Yatırım, istihdam, büyüme ve ihracatı önceleyen Türkiye iktisat Modeli kapsamında atılan yeni adımlarla fiyatlardaki artış eğiliminin azalmasını beraberinde getirdi. olmamış petrol fiyatlarının 90 doların altına düşerek Cenk öncesi düzeylere inmesi, enflasyon üzerindeki baskıyı hafifletmesi beklentisini artırdı.

GÜÇLÜ BÜYÜME SÜRÜYOR

  • Türkiye iktisadı bu yılın birinci çeyreğinde yüzde 7,5, ikinci çeyreğinde ise yüzde 7,6 oranında büyüdü. Türkiye, sergilediği kuvvetli büyüme performansıyla; dünyanın en Aka iktisadına sahip ülkelerin yer aldığı G20’de ve OECD üyesi ülkeler ortasında en süratli büyüyen ikinci ülke oldu. Dünya Bankası, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) ve Memleketler arası Nakit Fonu (IMF) üzere memleketler arası kuruluşlar, Türkiye’nin büyüme beklentisini üst taraflı revize etmek zorunda kaldı. Orta Vadeli Program’da (OVP) bu yılki büyüme maksadı yüzde 5.

İŞSİZLİK ORANI YÜZDE 10,3’E GERİLEDİ

Genç nüfusa sahip olan Türkiye, her Yıl yaklaşık 1 milyon Benlik yeni istihdam sağlamayı hedefliyor. Bu yılın birinci 7 ayında 900 bin bireye istihdam sağlandı. Yılın Geri kalan kısmında da artması beklenen istihdamın 1 milyon şahsa rahatlıkla yükselmesi bekleniyor. OVP’de istihdam tabanının yaygınlaştırılması gayesiyle 18 unsurluk siyaset adımı var. Ocak 2019’da yüzde 13,6 olan işsizlik oranı, Ocak 2020’de yüzde 13,1’e, Ocak 2021’de ise yüzde 12,6’ya ve Ocak 2022’de ise yüzde 11,2’ye geriledi. Bu yılın birinci yarısında da gerilemeye devam eden işsizlik, Haziran ayında yüzde 10,3’e kadar düştü.

İHRACAT 250 MİLYAR DOLARI AŞTI

Türkiye’nin nihayet yıllarda Aka muvaffakiyet gösterdiği alanlardan biri de İhracat oldu. Geçen yılı 225 milyar dolar ihracatla kapatan Türkiye, bu yılın birinci sekiz ayında 165 milyar 972 milyon dolar, nihayet 12 ayda ise 250 milyar 790 milyon dolarlık ihracata imza attı. Yılın bitimine dört ay kala 250 milyar dolarlık İhracat amacı aşılınca ihracatçılar, Yıl sonu gayesini 255 milyar dolara yükseltti.

TURİZMDE REKOR YILI

  • Turizm dalının; savaşa ve dünyadaki resesyon tasalarına Karşın 47 milyon turist ve 37 milyar dolar gelir maksadı var. Bu yılın birinci 7 ayında 26,2 milyon ziyaretçi ağırladık. Geçen yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 128’lik artış var. Gelen ziyaretçi ve elde edilen gelir sayılarını iki Defa revize ettiklerini açıklayan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Bu Yıl gelirde rekor kıracağız” dedi.

BORSA İSTANBUL 3500 PUANI ZORLUYOR

Türkiye’ye yatırımcı ilgisi de artarak sürüyor. Yabancı yatırımcının gösterdiği ilginin yanı Dizi yerli yatırımcılar da Borsa İstanbul’da değerlendirince endeks rekor üstüne rekor kırıyor. 3 bin 500 puanı zorlayan Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, evvelki gün 3 bin 402 puanla bütün vakitlerin en yüksek günlük kapanışını yaptı. Geçen yılı bin 857 puandan tamamlayan endeks, dün 3.437 puandan kapandı. Yılbaşına nazaran artış oranı yüzde 87 oldu. Yabancı yatırımcıların borsada aylık bazda geçen Yıl aralıktan bu yana devam satış serisi sona erdi. Ağustosta net 694 milyon dolarlık Üleş senedi Meydan yabancı yatırımcılar, BIST 100 endeksindeki yükselişte de Değerli rol oynadı. Yabancı yatırımcılar Kasım 2021’den sonra üst üste 8 ay boyunca net 4 milyar 156 milyon dolarlık Üleş senedi satmıştı.

BORÇLANMA FAİZİ YÜZDE 11,7’YE GERİLEDİ

  • Tahvil piyasasına artan ilgiyle Türkiye’de 10 yıllık gösterge tahvilinin bileşik faizi nihayet yılların en düşük düzeylerine indi. Mart ayında yüzde 28,56’yı gören uzun vadeli gösterge tahvilinin bileşik faizi, arka geriye 5’inci ayı da düşüşle kapattı. 10 yıllık gösterge tahvilinin bileşik faizi, yüzde 11,76 ile Haziran 2020’den bu yana en düşük seviyeyi gördü. Kısa vadeli gösterge tahvilin bileşik faizi de haziran ayında yüzde 28,28 ile gördüğü yılın en yüksek düzeyinden düşüşe geçerek yüzde 13,72’e kadar geriledi.

8 AYLIK BÜTÇE AÇIĞI 8,5 MİLYARDA KALDI

Hazinenin borçlanma maliyetinin azalması, merkezi Yönetim bütçesini rahatlattı. Bu Yıl 461 milyar liralık bütçe açığı öngörülmesine karşın, ocak-ağustos periyodunda yalnızca 8,5 milyar liralık bir bütçe açığı oluştu. Yılın Geri kalan aylarında bütçe disiplininden Ödün vermeyeceğini Anlatım eden iktisat idaresi, öngörülen 461 milyar liranın Fazla altında bir sayıyla yılı tamamlamayı hedefliyor.

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! 100.000 TL SANAL Nakit İLE NELER YAPABİLECEĞİNİ Çabucak GÖR!

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir