Avrupa’ya soba yetiştiremiyoruz: Siparişler 19 kat arttı

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Kas 08, 2022 Yorum Yok

Enerji krizi nedeniyle sobaya dönen Avrupa’dan, Türkiye’ye sipariş yağıyor. Ankara Ulus’ta soba üretimi yapan Gökhan Aybar, Yurt dışına gönderilen eserlerden 400-500 euro ortası ekstra fiyat alınmasına Karşın nihayet 4 ayda Yurt dışı siparişlerinin arttığına dikkat çekti. Aybar, “Geçtiğimiz Yıl Yurt dışına 5-6 satışımız varken, bu Yıl eylül ayına kadar 100’ün üzerinde eseri Avrupa’ya gönderdik. Ayrıyeten bu hafta yalnızca İtalya’ya gönderilmek üzere 125 sipariş aldık” dedi.

GURBETÇİ YANINDA GÖTÜRÜYOR

Yurt dışı siparişlerinin dışında Avrupa’da yaşayan gurbetçilerin de Türkiye’den soba alarak yaşadıkları ülkelere götürdüklerini belirten Aybar, “Gurbetçiler kendi araçlarıyla sobayı götürdüğünde ekstra fiyat ödemiyor. Bu nedenle Türkiye’den soba almak mantıklı geliyor. Doğalgaz parasına yetişemedikleri için soba aldıklarını söylüyorlar” dedi. Aybar, Avrupa’dan gelenler nedeniyle Edirne ve Kırklareli’de de sobaya ilginin arttığını kaydetti.

FATURALAR çok YÜKSELDİ

Hollanda’da yaşayan Orhan Altıparmak da soba Meydan gurbetçilerden. Altıparmak, “Geçtiğimiz kış nihayet doğalgaz faturam 157 euro idi. Şu Lahza kış gelmeden 350 euro ödemeye başladık. Hollanda’da devlet çalışmayana faturalarında yardım ediyor fakat çalışana faturalarda en küçük takviye yok” diye konuştu. Altıparmak, birçok Hollanda vatandaşının da soba ve elektrikli ısıtıcılar üzere farklı ısınma usullerini denemeye başladığı bilgisini verdi.

Ali Kürşat Büyükada

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! 100.000 TL SANAL Nakit İLE NELER YAPABİLECEĞİNİ Çabucak GÖR!

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir