Emine Erdoğan, New York’ta TASC’ın geleneksel iftarına katıldı

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Nis 01, 2023 Yorum Yok

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Birleşmiş Milletler’in (BM) Milletlerarası Sıfır Atık Günü özel Oturumu’na katılmak için geldiği New York’ta, Türk Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi’nin (TASC) klâsik iftar programına katıldı.

TASC, klâsik iftarını New York’taki Türkevi’nde Türk-Amerikan toplumu, Amerikan Müslüman toplumu, üst seviye yetkililer, yabancı diplomatlar, sivil cemiyet örgütlerinin temsilcileri ve öğrenciler olmak üzere Fazla geniş bir yelpazeden oluşan iştirakçilerle gerçekleştirildi. Ezan okunmasının akabinde Kuran’ı Kerim tilavetiyle devam eden programda, iştirakçilere klasik Türk yemekleri ikram edildi.

Emine Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, Türkevi çatısı altında, kutsal ramazan akşamında, iştirakçilerle bir ortada olmaktan duyduğu memnuniyeti lisana getirdi.

Emine Erdoğan, “Amerika’daki Türk ve Müslüman toplumunun güçlenmesi ve daha düzgün bir pozisyona gelebilmesine yönelik çalışmalarınızla, her biriniz, adeta Türkiye’nin bu coğrafyada atan kalbisiniz.” diye konuştu.

Kahramanmaraş merkezli sarsıntılarda verilen kayıpların herkesi derinden yaraladığını belirten Erdoğan, “Yaklaşık 15 milyon vatandaşımızın yaşadığı 11 vilayetimizi direkt etkilese de acısının şiddeti 82 milyonun yüreğinde hissedildi. Asrın felaketi olarak nitelendirdiğimiz bu zelzeleler, dünyanın pek Fazla ülkesinden daha geniş bir coğrafyayı yıkımla karşı karşıya bıraktı.Pek Fazla ülkenin nüfusundan daha yüksek sayıda vatandaşımız evsiz kaldı.Yaralarımızı sararken, kayıplarımızın acısı yüreğimizi yakıyor. tekrar milletimizin, ülkemizin başı sağ olsun. İnanıyoruz ki ‘her karanlık gecenin bir sabahı, her kışın baharı vardır. Karanlıkları aydınlığa çeviren, hüzünleri ferahlığa tahvil eden bir Şanlı el, bir Büyük kudret vardır.” tabirlerini kullandı.

Erdoğan, Türk devletinin gücü ve milletinin birliği ile aşamayacak sorun, sarılamayacak yaranın bulunmadığına dikkati çekerek, sarsıntının birinci anından itibaren, bütün devlet ve sivil cemiyet kuruluşlarının, işbirliği halinde seferber olduğunu anımsattı.

– “Türkiye’nin ne kadar Çok arkadaş biriktirdiğini görmüş olduk”

“Bu kuvvetli süreçte, geçmişte farklı ülkelere sayısız defa gösterdiğimiz takviye ve dayanışma ile Türkiye’nin ne kadar Çok arkadaş biriktirdiğini de görmüş olduk.” diyen Erdoğan, BM genel Sekreteri Antonio Guterres’in de kendisine “Tüm insani krizlerde elini taşın altına koyan Türkiye’nin bu güç günlerinde yanında olmak hepimiz için bir borçtur.” sözlerini aktardığını paylaştı.

TİKA, AFAD, Kızılay, YTB, Diyanet, Yunus Emre Enstitüsü, Maarif üzere kuruluşların yıllarca Türkiye’nin “şefkat ve Acıma elini” en Irak diyarlara taşıdığını anlatan Erdoğan, “Bu Kez biz, en Fazla muhtaçlığımız olan vakitte, adeta bir vefa ve dostluk çemberi ile kuşatıldık.” dedi.

Erdoğan, açılan derin yaraları sarmak için dünyanın farklı yerlerindeki Türk vatandaşlarının da Biricik Yürek olduğunu hatırlatarak, “Anavatanınızla aranızda binlerce kilometrelik uzaklığa Karşın gönüllerinizin Türkiye ile attığını, topladığınız birebir ve nakdi yardımlar ile sizler de gösterdiniz. Bu süreçte, Türk-Amerikan toplumu ve Amerikalı dostlarımız tarafından toplanan yaklaşık 2 bin ton tıpkı yardım, Türk Hava Yolları’nın dayanağıyla zelzele bölgesindeki vatandaşlarımıza ulaştı.Yardımların toplanması, tasnifi ve sevkiyatında vazife Meydan sizlerin nezdinde, istekli katkı sunan bütün dünya vatandaşlarımızın, karanlık gecemizi aydınlatan ümit ışığı olduğunu Anlatım etmek istiyorum. Her birinize şahsım ve Türk halkı ismine en kalbi şükranlarımı sunuyorum.” açıklamasında bulundu.

– “Sizler her geçen gün dünyaya ümit kaynağı olan Türkiye’nin temsilcilerisiniz”

Emine Erdoğan, dünyada bir tarafta istekli insanların yaraları sarmak için seferber olurken öteki taraftan nefret cürümleri işlendiğine dikkati çekti.

Irkçılık ve İslamofobinin zehirli bir hastalık üzere yayılırken, Türkiye’ye yönelik iftiralarla karalama kampanyalarının da gerçekleştiğini anlatan Emine Erdoğan, toplumsal medya platformlarında 16 kat daha süratli yayılan palavra ve yanlış bilgilerin, zihinleri ve kalpleri Yapay bir gerçeklik zindanına hapsettiğine işaret etti.

Emine Erdoğan, kelamlarını şu formda sürdürdü:

“Nefret, haksızlığa uğrayan kadar, sessiz kalan ve göz yumanları da içine alarak, insanlığı Aka bir karanlığa sürüklüyor. Farklı milletlere ve farklı dinlere kucak açmış kadim bir medeniyetin mirasçısı olan bizlerin, ötekine yönelik bu tahammülsüzlüğü anlamamız Mümkün değil. Anadolu kültüründen beslenen her kişi; Yunus Emre’nin ‘Ben gelmedim dava için, benim işim sevgi için, dostun konutu gönüllerdir, gönüller yapmaya geldim’ öğüdünü içinde taşımaktadır. Sizler, merhamete ve vicdana muhtaçlığın her geçen gün arttığı dünyaya ümit kaynağı olan Türkiye’nin temsilcilerisiniz.Demokrasi ve özgürlüklerin merkezi olarak görülen ülkelerin, içinde yükselen nefret ve ayrımcılığa karşı sessiz kaldığı bir ortamda, eşitlik ve müsamahanın timsali olmanızı Ümit ediyorum.”

Türkiye’nin Suriye’den Ukrayna’ya, Somali’den Myanmar’a uzanacak biçimde milletlerarası toplumun karşı karşıya kaldığı insani krizlerin hiçbirinde sessiz kalan taraf olmadığını vurgulayan Erdoğan, Türkiye’nin Şahit olduğu her bir problemde sorumluluğu olduğu inancıyla, her Vakit tahlil odaklı İçten ve çabalı bir tavır izlediğinin altını çizdi.

Erdoğan, “Yaşadığımız dünyanın; sel, kuraklık, yangın üzere felaketler halinde duyulan yardım çığlığına karşı gösterdiğimiz hassaslık da Tekrar birebir toplumsal vicdanın bir eseridir.” dedi.

– “Tarihi gelişmeler, çocuklarımıza bırakacağımız en Bedelli miraslar ortasında olacak”

Dünyanın paklığı, güvenliği ve geleceği için 2017’de Türkiye’de başlatılan Sıfır Atık Projesi’nin bugün gölgesinin dünyanın farklı köşelerine ulaşan Aka bir çınara dönüştüğüne şahitlik edildiğini Anlatım eden Erdoğan, Türkiye’nin teşebbüsleri ve 105 ülkenin eş-sunucu olarak dayanağıyla BM’de kabul edilen Sıfır Atık kararının Fazla Aka bir gurur kaynağı olduğunu belirtti.

Erdoğan, “Karar sonucunda ilan edilen 30 Mart Milletlerarası Sıfır Atık Günü’nün birincisini, dün BM genel Şura salonunda, 160’tan Çok ülkenin iştirakiyle kutladık. Türkiye’den yükselen Sıfır Atık hareketinin dünyaya Örnek olması temennisiyle, Sayın genel Sekreter Guterres, BM bünyesinde, başkanlığını yürüteceğim bir İstişare Konseyi kurulacağını birinci Defa dün ilan etti. Bu tarihi gelişmeler, çocuklarımıza tertemiz bir istikbal ismine bırakacağımız en Bedelli miraslar ortasında olacaktır.” sözlerini kullandı.

Münferit yahut toplumsal olarak yapılan uygunlukların birleşip çoğalarak karanlıkları bir bir aydınlığa kavuşturacağına inandığını söyleyen Erdoğan, “Bu his ve niyetlerle sözlerime nihayet verirken, yeryüzüne bir rahmet olarak gelen bu kutsal ayın barış ve kardeşliğe vesile olmasını temenni ediyorum. Duaların Arş’a yükseldiği bu kutsal günlerde; palavra bilgi ve dezenformasyonla vicdanların ve zihinlerin kirlenmediği, toplumların barış ve kardeşçe yaşadığı, insanların sırf yeterlilikte yarıştığı bir dünya diliyorum.” kelamlarıyla konuşmasına nihayet verdi.

– “Karşımızdaki hasımlık cephesi geniş lakin dostlarımızın sayısı da çok”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise Türkiye’nin liderliğinde 30 Mart’ın birinci Kez Memleketler arası Sıfır Atık Günü olarak idrak edildiğini hatırlatarak, “Bu teşebbüsün öncülüğünü Evvel ülkemizde sonra global seviyede yapan Saygıdeğer Emine Erdoğan Hanımefendi’ye bir kere daha şükranlarımızı sunuyoruz.” diye konuştu.

Türkiye’nin 6 Şubat’ta tarihinin en Aka felaketini yaşadığını lakin en Aka dayanışmaya da şahitlik ettiğini belirten Çavuşoğlu, Türkiye’nin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliğinde ulusal gelire nazaran dünyanın en Cömert ülkesi olduğunu, kalkınma yardımlarında da dünyanın birinci üç ülkesi ortasında yer aldığını vurguladı.

Çavuşoğlu, Amerikan idaresinin de Türkiye’yle dayanışma gösterdiğini, ülkedeki Türk, Amerikan-Müslüman ve Türk Süryani toplumunun da seferber olduğunu belirtti.

Türk milletinin birçok badireyi devlet ve milletin el ele vererek aştığını hatırlatan Çavuşoğlu, “Sizlere ayrıyeten Türkiye-ABD alakalarına yaptığınız katkıdan Dolayı da teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Çavuşoğlu, Türkiye ve ABD’nin ekonomik işbirliğinin rekor kırarak geliştiğini, nihayet üç yılda ikili ticaret hacminin iki katına çıktığını bildirdi.

Bakan Çavuşoğlu, “Başta FETÖ olmak üzere, PKK olmak üzere bütün terör örgütleriyle sizlerin de dayanağıyla yalnızca Yurt içinde değil Yurt dışında da gayretimizi sürdüreceğiz. Karşımızdaki hasımlık cephesi geniş lakin dostlarımızın sayısının da Fazla olduğunu bu afetten sonra gördük.” tabirlerini kullandı.

– “Dayanışma, birlik ve beraberlik zamanı”

TASC Eş Lideri Melih Bektaş da zelzelelerin akabinde Amerika’daki Türk toplumunun uzakta olmasına Karşın acıyı Fazla yakından ve derinden hisettiğini söyledi.

Bektaş, artık “dayanışma, birlik ve beraberliğin zamanı” olduğunu, Türk toplumunun Amerikan siyasetinde daha faal hale gelmesi gerektiğini belirtti.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir