Enkaz altındaki kadını saçını keserek kurtaran öğretmen, yaşananları anlattı

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Şub 26, 2023 Yorum Yok

Depremlerin akabinde Hatay’da misyon yapan Konya Dağcılık ve tabiat Sporları Arama Kurtarma takımından Canbaz, 6 gün boyunca enkazdakilere ulaşmaya çalıştı.

Konya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığının koordinesinde Hatay’da yürütülen arama kurtarma faaliyetlerine katılan Canbaz, sarsıntının ikinci gününde enkazdan kurtardığı bayan ile oğlunu unutamıyor.

Canbaz’ın kurtarma çalışmasının akabinde aileyle yaşadığı his dolu anlar, cep telefonu kamerasıyla görüntülendi. Manzaralarda, enkazdan çıkarılan bayanın oğlunun, “Hakkın ödenmez ağabey.” diyerek sarılıp ağladığı anlar ve aile yakınlarının takımlara teşekkür etmesi yer alıyor.

– Ebeveyn ve oğlundan ses gelince çalışmalara başladılar

Anne ve oğlunu kurtarmak için yürüttükleri çalışmaları AA muhabirine anlatan Canbaz, sarsıntının Çabucak akabinde Hatay’a intikal ettiklerini söyledi.

Depremin birinci günü yıkıntı alanlarını gezerken yıkılmış bir binanın önünde birtakım vatandaşları gördüğünü belirten Canbaz, “Enkazın altında Ebeveyn ile oğlunun olduğunu öğrenince Çabucak harekete geçtik. ‘Sesimi duyan Mevcut mı?’ diye bağırdıktan sonra bir bayanın sesi geldi. ‘Teyze, Öbür kimse Mevcut mı yanında?’ diye seslenince, oğlu Bilal de ses verdi. Bulundukları yeri belirledikten sonra çalışmaya başladık.” diye konuştu.

– Saçları kolon ve kiriş ortasına sıkışmış

“Çünkü enkazda yapacağınız milimetrik yahut saliselik bir yanılgı, canlı çıkaracağınız insanın vefatına ya da sakat kalmasına neden olabiliyor. Teyzenin saçları kolon ve kiriş ortasına sıkışmıştı. Başını hiçbir halde kıpırdatamıyordu. çok güç bir çalışma şartı vardı. Kirişi kırarak ve delerek teyzenin yüzünü açtıktan sonra onunla sohbet ettim. Dışarıdaki arkadaşlara makas bulmalarını söyledim. Saçlarını kestik. Ulaşamadığım saçları için de makası teyzenin parmaklarına takarak kesmesi için Yardımcı oldum. Başını kurtardıktan sonra orada bir Ömür alanı oluşturduk. önce teyzeyi, akabinde da oğlu Bilal’i çıkardık. Çalışma yaklaşık 8 saat sürdü.”

Canbaz, enkazda canlı birine ulaşmanın Tanım edilemez bir Sevinç olduğuna dikkati çekti.

Konya Dağcılık ve tabiat Sporları Arama Kurtarma Kulübü önderi Arif Solmaz da sarsıntıdan Çabucak sonra 20 Benlik takımla Hatay’a gittiklerini, enkazdan kurtardıkları beşerlerle yaşadıklarını hayatı boyunca unutmayacaklarını lisana getirdi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir