Erdoğan ABD’de ‘terör’ mesajı verdi: Bölgemizden kaldıracağız

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Kas 09, 2022 Yorum Yok

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rockefeller Plaza’da düzenlenen Türk Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi (TASC) yemeğinde yaptığı konuşmasında, “Geldiğimiz noktada, Türk-Amerikan toplumunun makul bir olgunluğa eriştiğini müşahede ediyoruz. Sahip olduğunuz ortak pahalar etrafında birleştiğiniz sürece, üstesinden gelemeyeceğiniz zorluk yoktur.” dedi.

Erdoğan, konuşmasına, Amerika’yı ikinci vatan eyleyen bütün Türk vatandaşlarına selam ve sevgilerini göndererek başladı.

Türkiye’den selamlar getirdiğini Anlatım eden Erdoğan, “Biz sizleri özlemiştik. Görüyorum ki, sizler de bizi özlemişsiniz. Her Yıl olduğu üzere bu Yıl da gönüllerimizi buluşturan TASC’a şükranlarımı sunuyorum.” diye konuştu.

Erdoğan, dernek temsilcileri, ilim insanları, akademisyenler, Amel dünyası, sanatkarlar, atletler üzere Türk-Amerikan toplumunun farklı kısımlarını oluşturanlarla bir ortaya gelmekten Aka memnuniyet duyduğunu söyledi.

Dernek temsilcileri, ilim insanları, akademisyenler, Amel dünyası, sanatkarlar, atletler üzere Türk-Amerikan toplumunun farklı bölümlerini oluşturanlarla bir ortaya gelmekten Aka memnuniyet duyduğunu söyleyen Erdoğan, kelamlarına şöyle devam etti:

“Sizler milletimizin ABD’deki gönül elçilerisiniz. Hepimiz, Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızla Bir arada nüfusu 95 milyonu bulan Aka bir aileyiz.

Hayat maalesef boşluk kabul etmiyor. Bizim ihmal ettiğimiz her Meydan diğerleri tarafından dolduruluyor. Bu boşlukları da birden fazla Vakit ülkemize ve milletimize yönelik hasımlık besleyen çevreler -ki bunları biliyorsunuz- örgütler ve lobiler istismar ediyor. Türk-Amerikan alakalarını zehirlemek hedefiyle devinim eden Menfaat kümelerini ve faaliyetlerini sizler zati görüyorsunuz. Hukuk ve tarih, Özellikle bu gerçeklerden Irak savlar yoluyla Türkiye’yi amaç Meydan faaliyetlerin akim bırakılması Aka Ehemmiyet arz ediyor. Milletimiz hakkında gerçeklerin gerek Washington’da gerek eyaletler seviyesinde daha âlâ idrak edilmesini sağlamak hepimizin ortak misyonudur.

TERÖR ÖRGÜTLERİYLE GAYRETİMİZ KARARLILIKLA SÜRÜYOR

  • Türkiye terörden en Fazla etkilenen ve terörle çabada en ön safta yer Meydan ülkelerin başında geliyor. PKK/YPG, DEAŞ ve FETÖ’ye kadar terör örgütleriyle çabayı kararlılıkla sürdürüyoruz. Terörün karanlık gölgesini bölgemizin üzerinden kesinlikle kaldıracağız. Amerikalı dostlarımızın PKK-YPG ve FETÖ ile gayretimizde müttefiklik ruhuna yakışır formda, Amel birliği içinde devinim etmesini bekliyoruz.

FETÖ elebaşının ve örgüt mensuplarının Türk adaletine teslim edilmesi için Amerikan makamları nezdindeki girişimlerimizi titizlikle yürütüyoruz.

15 Temmuz gecesi, 252 insanımızı alçakça katleden, meclisimize bomba atan, demokrasimize kast eden bu yapının hukuk önünde mahkum olması gerekiyor. Sizlerin de bu terör örgütlerinin gerçek yüzlerini her platformda anlatmayı sürdüreceğinize inanıyorum. Nefret telaffuzlarının, Özellikle de İslam düşmanlığı ve Müslümanlara yönelik ön yargıların dünya genelinde arttığını müşahede ediyoruz. Ne yazık ki Türk-Amerikan toplumu ve Amerikalı Müslümanlar da bu istikamette akınlara maruz kalıyorlar.

“70 YILLIK MÜTTEFİKİZ”

  • Türkiye ve ABD’nin iki kuvvetli stratejik ortak ve 70 yıllık müttefik olarak, ortalarında çözemeyeceği hiçbir Sorun bulunmadığını lisana getiren Erdoğan, “Biz, NATO’da birlikte miyiz? Beraberiz. NATO’nun en Değerli birinci 5 ortağından bir tanesi de Türkiye. Gerek parada, gerek kara gücünde Tüm bu takviyeleri veren en Kıymetli birinci 5 ülkeden bir tanesi Türkiye. Öyleyse Türkiye’nin pozisyonu pek güzel anlaşılmalı, düzgün bilinmeli ve kararlar, adımlar buna nazaran atılmalıdır.” diye konuştu.

Türkiye’nin ulusal güvenliğini ilgilendiren sorunlarda kimi görüş ayrılıkları yaşansa da birçok bölgesel ve global sıkıntıda ABD ile emsal tavırlara sahip olduğunu belirten Erdoğan, ABD Lideri Joe Biden ile görüşmelerinde, ülkeler ortasındaki dostluk ve Amel birliğinin güçlendirilmesi ve derinleştirilmesi konularında mutabık kaldıklarını hatırlattı.

UKRAYNA KRİZİ

ABD ile yakın eşgüdüm ve Amel birliğine sahip olunan bahislerden birinin de bütün dünyayı etkileyen Ukrayna krizi olduğuna işaret eden Erdoğan, şunları kaydetti:

“Güçlü ve sağlam bir NATO müttefiki olarak attığımız bu adımlarda verdiğimiz takviye hepinizin malumudur. Bölgede yedinci ayını dolduran acımasız savaşın kazananı olmayacağını, global ekonomik tesirlerinin az gelişmiş ülkeler başta olmak üzere, bütün dünyayı Olumsuz etkilediğini de her vesileyle vurguluyorum. Bilhassa İstanbul Sözleşmesi’yle tarım koridoru konusunda attığımız adımlar, gelişmiş ülkelere değil, az gelişmiş ülkelere yahut yoksul ülkelere karşı Türkiye’nin tarım koridorunda attığı adım herkesin takdirini toplamaktadır. Yükselen enflasyonu, artan Besin ve güç fiyatlarını, dünyanın Geri kalanı üzere sizler de can yakıcı bir halde hissediyorsunuz.

Türkiye olarak, savaşın diplomasi yoluyla sonuçlandırılmasına, bölgesel ve global ölçekteki negatif tesirlerinin giderilmesine yönelik gayretlerimizi önümüzdeki devirde de sürdüreceğiz. Ukrayna tahılının Karadeniz üzerinden ihraç edilmesi emeliyle Birleşmiş Milletlerle Birlikte yürüttüğümüz uğraşlar sonucunda sağlanan İstanbul Mutabakatı, bu uğraşların en somut örneğidir. Burada yakaladığımız Olumlu iklimi Evvel ateşkese, akabinde da kalıcı barışa tahvil etmeyi istiyoruz. Memleketler arası toplumun ve dostlarımızın da İçten dayanağıyla inşallah bunu da başaracağımıza inanıyorum.”

“ÜLKEMİZİN GÜCÜNE GÜÇ KATTIK”

Gelecek sene Cumhuriyetin 100’üncü yılına kavuşmanın haklı gururunun yaşanacağını anımsatan Erdoğan, bu Yıl dönümünü coşkuyla kutlamaya hazırlanırken, birebir vakitte 2023 gayelerine ulaşma kararlılığı içinde yola devam ettiklerini söyledi.

“Değerli dostlar, önümüzdeki sene Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına kavuşmanın haklı gururunu yaşayacağız. 2023 amaçlarımıza ulaşma kararlılığı içinde yolumuza devam ediyoruz. nihayet 20 yılda ülkemize kazandırdığımız eser ve hizmetlerle, yaptığımız ihtilallerle Türkiye’yi her alanda Düş dahi edilemeyen düzeylere taşıdık.

Cumhur ile Cumhuriyet ortasındaki arayı ortadan kaldırarak ulusal iradeyi ülkemizde tartışmasız bir halde Yargıç kıldık. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi başta olmak üzere hayata geçirdiğimiz ıslahatlarla sessiz bir ihtilale imza attık. Hak ve özgürlüklerden iktisada, güçten savunma sanayiine, eğitimden ileri teknolojiye, terörle gayretten Hariç siyasete kadar geniş bir yelpazede ülkemizin gücüne Sıkıntı kattık.

Akıl ve vicdan sahibi herkes 2002’nin Türkiye’si ile 2022’nin Türkiye’si ortasında dağlar kadar ayrım olduğunu kabul edecektir. Bugün bölünmüş yollarıyla, otobanlarıyla, süratli şimendifer sınırlarıyla, tünelleriyle, havaalanlarıyla, Marmaray’ı, Avrasya Tüneli, köprüleriyle ulaşım altyapısını tamamlamış bir Türkiye var.

Hepsinden öte İGA’sı ile dünyada birinci 3 içinde yer Meydan havalimanıyla bir Türkiye var. Bir öteki taraftan Çanakkale Köprüsü ile dünyada birinci 3 içinde yer Meydan bir köprüye sahip. Tüm bunlar bu devirde oldu ve herkesin ‘Yapılamaz’ dediklerini bizler gerçekleştirdik. Ve şu anda Çanakkale Köprüsü dünyada bir örnek. Havalimanımız bir örnek. Pandemi periyodunda dünyadaki havalimanları büsbütün stop derken bizimki çalışıyordu. Çalıştı ve hala da Özellikle kargo nakliyeciliğinde dünyada birinci 5’in içerisinde yer alıyor.”

“BUGÜN HAKLARINI SAVUNAN GÜÇLÜ TÜRKİYE VAR”

Bugün Ege’de, Karadeniz’de, şark Akdeniz’de haklarını savunma konusunda kararlı davranan, ordusu ve diplomasisi kuvvetli bir Türkiye var. Bugün, kendine sığınan 4 milyonu aşkın mazlum ve mağdura kucak açan, onlara sahip çıkan, insanlığın vicdanı olmuş bir Türkiye var. Mültecileri Ege’de, Akdeniz’de, denizde boğan bir ülke yok. Tam tersine onları denizden toparlayan bir Türkiye var. Bugün, dünyada barış için Çaba harcayan ve sonuç Meydan siyasi aktifliğe ulaşmış bir Türkiye var. Bugün, rekor büyüme oranlarıyla iktisadı muvaffakiyetten muvaffakiyete koşan, bölgesinde ve ötesinde siyasetleri takdirle takip edilen, krizlerle başa çıkma kapasitesini en üst seviyeye çıkarmış bir Türkiye var. Her ziyaret edişinizde, inanıyorum ki, sizler de Türkiye’de gerçekleşen bu Aka dönüşümü şahsen görme fırsatı buluyorsunuz. ‘Bu değişiklik ne kadar vakitte oldu? Ne çabuk oldu? Geçen gelişimizde bunlar yoktu, artık var’ diyenleri daima görüyorum. Bu bir gerçeği ortaya koyuyor. Türkiye Daimi değişiyor. ‘Durmak yok, yola devam’ diyoruz. Bununla Birlikte dünyada Özellikle rekabeti temel Meydan bir anlayışla yola devam ediyoruz. Büyüyen, güçlenen, prestiji artan Türkiye’nin burada sizlere de itimat aşıladığını biliyorum.”

“2023 SEÇİMLERİNE BÜYÜK DEĞER VERİYORUZ”

Bu kalkınma ve demokrasi atağını istikbal periyotta daha da hızlandırarak devam ettirmek istediklerini belirten Erdoğan, “Bunun için 2023 seçimlerine Aka Ehemmiyet veriyoruz. Yurt dışındaki siz vatandaşlarımızın da oy kullanacağı bu tarihi seçimleri, tam manasıyla bir ulusal irade şölenine dönüştürmek isteğindeyiz.” dedi.

Demokratik iştirakin en Kıymetli ve faal yolunun seçimler olduğuna işaret eden Erdoğan, Türkiye’nin, 70 yılı aşan Fazla partili hayatında şeffaf ve muteber seçim sistemiyle Aka bir muvaffakiyete imza attığını hatırlattı.

“Hangi siyasi tercihte bulunursak bulunulalım, oy kullanmak yoluyla Türk demokrasisine sahip çıkmak hepimizin misyonudur.” diyen Erdoğan, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Sizlerden iradenize sahip çıkmanızı, buradaki her bir vatandaşımızın sandığa giderek kesinlikle oyunu kullanmasını teşvik etmenizi istiyorum. Bizleri bir ortada tutan, bizi biz yapan ögelerin farklılıklarımızdan Fazla daha Çok olduğunu vurgulamak istiyorum. Biz Birlikte devinim ettiğimiz sürece, hem Türk-Amerikan toplumunun, hem de ülkelerimizin Fazla daha başarılı sonuçlara imza atacağına inanıyorum. Gerek Amerika’daki temsilciliklerimiz, gerek Türkiye’deki Kurum ve kuruluşlarımız sizlerin yanındadır, yanınızda olmayı sürdürecektir. Geçtiğimiz sene açılışını yaptığımız yeni Türkevi binamızın da sizlerin ortak meskeniniz olduğunu bir Sefer daha hatırlatıyorum.”

Toplantıyı düzenleyen TASC’a teşekkür eden Erdoğan, iştirakçilere şükranlarını sundu.

TOPLANTIDAN NOTLAR

TASC yemeğine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Beyaz Parti TBMM Küme Lideri İsmet Yılmaz, Beyaz Parti genel reis Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Lideri Metin Kıratlı, Cumhurbaşkanlığı Bağlantı Lideri Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın katıldı.

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! 100.000 TL SANAL Nakit İLE NELER YAPABİLECEĞİNİ Çabucak GÖR!

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir