Erdoğan: Türkmen gazını Batı’ya taşıyalım

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Oca 09, 2023 Yorum Yok

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Türkmen doğal gazının da batı pazarlarına nakline yönelik çalışmaların başlaması gerektiğini belirtti.

Türkmenistan’da gerçekleştirilen Türkiye-Azerbaycan-Türkmenistan Devlet Liderleri Birinci Tepesi kapsamında düzenlenen heyetler ortası görüşmede konuşan Erdoğan, “Kardeşlik bağlarımızla güçlenen ilgilerimizin sahip olduğumuz stratejik avantajlar temelinde daha da pekişeceğine yürekten inanıyorum. Maksadımız global ve bölgesel dinamiklerle Bir arada gelişen yeni imkanları insanlarımızın refahı ile bölgemizin istikrarı doğrultusunda değerlendirmektir” dedi.

BİRLİKTELİĞİMİZ TAÇLANACAK

ENERJİ KAYNAĞINI ÇEŞİTLENDİRMELİYİZ

Koronavirüs salgınının yanı Dizi Cenk ve bölgesel istikrarsızlıkların, tedarik zincirlerinin korunmasında ulaştırmanın kıymetini hatırlattığına, güç arzı güvenliğini de dünyanın gündeminde bir Defa daha en üst sıralara yerleştirdiğine işaret eden Erdoğan, Avrupa başta olmak üzere bütün dünya için güç güvenliği ve kaynak çeşitlendirilmesinin değerinin tekrar anlaşıldığını söyledi. Erdoğan, Türkiye olarak bu doğrultudaki adımları uzun müddettir atmakta olduklarını lisana getirerek şunları anlattı:

ELEKTRİK NAKLİ İÇİN DE HAZIRIZ

“Bakü-Tiflis-Ceyhan Petrol Boru Çizgisi ile Güney Gaz Koridoru bu açıdan öne çıkmaktadır. Trans Anadolu doğal Gaz Boru Sınırı’nın bel kemiğini oluşturduğu bu koridorla Hazar gazını Avrupa’ya taşıyoruz. Türkmen doğal gazının da batı pazarlarına tıpkı halde nakline yönelik çalışmalara artık başlamamız gerekiyor. Hazar’daki dostluk alanında da Türkmen ve Azerbaycanlı kardeşlerimizle Amel birliğine hazırız. Ayrıyeten bölgemizde, ülkelerimiz ortasında karşılıklı elektrik ticaretinin geliştirilmesini önemsiyoruz. Bu çerçevede Türkmenistan ve Azerbaycan’dan ülkemize elektrik nakli konusunda da çalışmaya hazırız.”

Kesintisiz ulaşım ticaretimizi artırır

  • Güvenilir bir nakliyecilik güzergahı olarak ön plana çıkan Orta Koridor bağlamında Amel birliğinin ortak menfaatimize olduğunu Anlatım eden Erdoğan, “Koridorun Değerli bir ayağını Bakü-Tiflis-Kars Demir Yolu Sınırı’yla tamamladık. Marmaray’ı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü, İstanbul Havalimanı’nı, Osman Gazi ve 1915 Çanakkale köprülerini hizmete alarak doğu-batı eksenli kesintisiz ulaşımı temin ettik. Bu güzergahı daha da faal hale getirmek için Birlikte çalışmalı, Hudut geçişlerini ve gümrük süreçlerini hızlandırmalıyız. Her 3 ülkenin taşıyıcıları için kara yolu geçiş fiyatlarının ve vizelerin kaldırılması yahut makul bir düzeye çekilmesi, vize fiyatlarında indirim yapılarak vize müddetlerinin uzatılması ticaret hacmimizi artıracaktır” dedi.

Bu Doruk tarihe kayıt düşecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Türkmenistan’da ağır bir görüşme trafiği oldu. Erdoğan Evvel Türkmenistan Ulusal Kurulu Kamu Maslahatı Lideri Gurbangulu Berdimuhamedov ile bir ortaya geldi. Erdoğan, görüşme sonrasında yaptığı açıklamada Doruk kapsamındaki görüşmelerin Fazla Kıymetli adımları atmaya vabeste olduğunu Anlatım eden Erdoğan, “Türkiye-Türkmenistan-Azerbaycan, üçlü olarak bu Doruk ‘Avaza Zirvesi’ olarak tarihe bir kayıt düşecektir” diye konuştu.

Ardından Türkmenistan Devlet Lideri Serdar Berdimuhamedov ile baş başa görüşen Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Serdar Berdimuhamedov ile Birlikte başkanlar toplantısına katıldı. Üç başkan, dar iştirakli toplantının akabinde heyetler ortası görüşmelere başkanlık etti. Avaza Kongre Merkezi’ndeki görüşmenin akabinde iki başkan iştirakçilerle aile fotoğrafı çektirdi. Erdoğan nihayet olarak da İlham Aliyev ile baş başa bir görüşme gerçekleştirdi.

5 mutabakat imzalandı

  • Türkiye, Türkmenistan ve Azerbaycan ortasında ticaret, bilim, eğitim, kültür, gümrük, güç ve ulaştırma alanlarında 5 muahede imzalandı.

Gençlere tatil ve eğitim için Amel birliği

Zengezur 2024’te hazır

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir