Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı yetkilileri İran’ı ziyaret edecek

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Oca 09, 2023 Yorum Yok

İran Atom Gücü Kurumu Lideri Muhammed İslami, Memleketler arası Atom Gücü Ajansı yetkililerinin yakın bir vakitte İran’a ziyaret gerçekleştireceklerini söyledi.

İran devlet televizyonu haberine nazaran, İran Atom Gücü Kurumu Lideri Muhammed İslami, Milletlerarası Atom Gücü Ajansı ile temas halinde olduklarını belirterek UAEA ile yaşanan sorunları çözmeyi ümit ettiklerini söyledi. İslami, “UAEA ile yaşanan ıstırapların ve belirsizliklerin giderilmesi için ileriye dönük bir adım atılacağını umuyoruz. Ajans ile temas halindeyiz ve Amel birliği yapıyoruz” tabirlerini kullandı.

İslami, diyaloğa Aleni olduklarını belirterek, Memleketler arası Atom Gücü Ajansı yetkililerinin yakın bir vakitte İran’a ziyaret gerçekleştireceklerini söyledi. Ziyaretin hangi tarihte gerçekleşeceğine ait ise bilgi paylaşmadı.

Milletlerarası Atom Gücü Ajansı’nın (UAEA), İran’ın üç nükleer tesisinde ajansa daha evvelce bildirilmemiş uranyum parçacıkları tespit edildiği için soruşturma başlatmış ve 8 Haziran’da İran aleyhinde karar almıştı. İran’ın nükleer tesisler hakkında şu anne kadar verdiği karşılıkları kâfi bulmayan UAEA 17 Kasım Perşembe günü 35 ülkeden 26’sının oyunu alarak İran’ı ajansla işbirliği yapmamakla suçlayan ikinci kararı almıştı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir