EYT haftaya tamam, ilk maaş martta

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Oca 31, 2023 Yorum Yok

Emeklilikte Yaşa Takılanlar’ın (EYT) beklediği Yasa teklifi dün Meclis’e sunuldu. 4 husustan oluşan teklifle 2 milyon 250 bine yakın vatandaş bu Yıl emekliliği hak edecek. Beyaz Parti ve MHP’li milletvekillerinin imzasıyla sunulan teklifle; aylık bağlanması talebinde bulunanlardan yaşlılık yahut emekli aylığı bağlanacak olanlar, ıslak dışındaki öbür kaideleri taşımaları halinde yaşlılık yahut emekli aylığından yararlanacak.

MEVZUATA NAZARAN EMEKLİLİK

Teklifin birinci unsuruna nazaran, ıslak kaidesi kaldırılacak ve yürürlükteki mevzuata nazaran prim gün sayısını ve çalışma müddetini dolduran herkes kendi mevzuatı çerçevesinde istisnasız emekli olma hakkına sahip olacak. Düzenleme 9 Eylül 1999 tarihi öncesi sigortalı olan çalışanlar için geçerli olacak.

ZORUNLU EMEKLİLİK KALDIRILIYOR

Taşerondan takıma geçene emeklilik koşulu kalkıyor. Taşeron olarak bilinen ve Daima Amele statüsüne geçen 100 binlerce çalışana için bir dokunuşta bulunuldu. 375 sayılı kanun Kararında Kararname’nin süreksiz 23 ve 24. hususunda kararname doğrultusunda emekliliği hak eden, taşerondan Amele takımına geçenler için isterlerse emekli olabilme, isterse kendi yerlerinde çalışabilme hakkı sağlanıyor. Mecbur emeklilik bu kanun kapsamında ortadan kaldırılmış oluyor.

YÜZDE 5 TAKVİYE PRİMİ

İlk sefer yaşlılık yahut emekli aylığı bağlananlardan, yaşlılık yahut emekli aylığı talebi nedeniyle işten ayrılış bildirgesi verilenlerin işten ayrılış tarihini takip eden 10 gün içerisinde işe başlamaları halinde, çalışılmaya başlandığı tarihten itibaren, toplumsal Emniyet takviye primi patron payının 5 puanlık kısmına isabet eden meblağ Hazine’ce karşılanacak. Bu Oran 500 liraya tekabül ediyor.
‘Düşük fiyat alacaklar’ savı yalan
Akbaşoğlu, Yasa teklifinin bu hafta Plan Bütçe Komitesi’nde görüşüleceğini ve en geç haftaya salı ya da çarşamba günü genel Kurul’da yasalaşmasını öngördüklerini söyledi. Akbaşoğlu, “Şubatta yürürlüğe girmekle Bir arada müracaatlar e-Devlet’ten yahut şahsen müracaatla alınacak. Mart prestijiyle şubatta başvuran bütün emekliler maaşlarını alabilecek. EYT’lilerin farklı bir statüleri olmayacak daha az maaş haberleri asparagastır. En düşük emekli maaşı 5 bin 500 lira. Kimse bunun altında maaş almayacak” diye konuştu. Akbaşoğlu, kıdem tazminatı ile ilgili bir düzenleme teklifte yer almadığını ve KGF takviyeli bir model üzerinde çalışmaların sürdüğünü anımsattı.

Tek Teklif üç düzenleme

AK Parti Küme Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında EYT düzenlemesini Meclis’e sunduklarını söyledi. Akbaşoğlu, düzenlemeye ait, “2023’te 2 milyon 250 bin çalışanımızı ilgilendiren lakin toplamda yaklaşık 5 milyon çalışanımıza dokunan bir düzenlemeyi içeren bu Değerli ıslahata sağlam bir irade ile imza atıyoruz” tabirlerini kullandı.

Akbaşoğlu 4 unsurluk Yasa teklifiyle 3 düzenlemeyi hayata geçireceklerini belirterek, “Birinci düzenlememiz, yaşa takılma pürüzünün kaldırılması. Mevzuata nazaran prim gün sayısını ve sigortalılık mühletini dolduran herkes istisnasız emekli olabilecek” dedi. İkinci düzenlemenin ise çalışma hayatının desteklenmesini içerdiğini bildiren Akbaşoğlu, “Sosyal Emniyet takviye primini getiriyoruz. Emekli olduktan sonra tıpkı Amel yerinde 10 gün içinde tekrar işe başlayanlarla ilgili, Amel yerlerine yaklaşık 500 lira desteklemeyi Hazine üstlenecek. Yüzde 5 oranında bir dayanak primi Laf konusu olacak” bilgisini verdi.

Üçüncü düzenlemenin de takımlı Amele statüsüne geçenlerle ilgili olduğunu belirten Akbaşoğlu, “Emekliliğe hak kazanıldığı takdirde taşerondan Amele takımına geçen bütün çalışanlar için emekli olma zorunluluğunu kaldırıyoruz” dedi.

Uğur Duyan

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir