EYT ve asgari ücret: Milyonlarca çalışanın gözü Erdoğan’da

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Oca 09, 2023 Yorum Yok

Aralık, Tüm çalışanlar için fiyat artırımı beklentisi demek. SGK ve Bağ-Kur emeklileri enflasyon kadar, memur ve memur emeklileri enflasyon farkı alacağı için açıklanacak sayılara odaklanırken, taban fiyat için dün yapılan birinci toplantıda Türk-İş, 7.785 lira olan açlık sonunun pazarlık başlangıcı olacağını açıkladı. Daha evvelki açıklamalarda Hak-İş en az 10 bin, DİSK ise 13 bin lira taban fiyat Teklif etmiş, patron kesiti de 8 bin lira civarındaki bir fiyatın iki tarafı da mutlu edeceği sözünü kullanmıştı.

Asgari Fiyat Tespit Kurulunun dünkü toplantısında patron heyetine TİSK genel Sekreteri Akansel Koç, Amele heyetine Türk-İş genel Sekreteri Pevrul Kavlak başkanlık yaptı. Halihazırda minimum fiyat 5.500 lira net, 6.471 lira brüt olarak uygulanıyor. Cumhurbaşkanı çalışanı enflasyona ezdirmeyen bir fiyat konusunda kararlı olduklarını Anlatım etmişti.

Toplumun Kıymetli bir bölümünü ilgilendiren EYT düzenlemesi için de evvelki gün Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında bir toplantı yapıldı. Toplantıya Çalışma ve Toplumsal Emniyet Bakanı Vedat Bilgin ile Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati de katıldı.

EYT’DE YENİ YAŞ SINIRI

Toplantıda EYT’de yeni ıslak sonu gündeme geldi. Bayanlarda 48, erkeklerde 50 ıslak hududu müzakere edildi, net karara varılmadı. Düzenlemenin enflasyona tesiri, şirketlere getireceği maliyet ve kamuya yükü hesaplandı. Düzenlemeden 2 milyon kişinin yararlanması bekleniyor. Bunlardan 300 bini kamuda, 1,7 milyonu Özel dalda çalışıyor.

Toplantıda Toplumsal Emniyet Kurumunun 700 bin kişinin emekliliğini kaldırabileceğine dair rapor sunuldu. 2 milyon kişinin bir anda emekli olmasının bütçeye Değerli yük getireceği de Anlatım edilince ıslak hududu gündeme geldi. nihayet kararın birinci kabine toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından verileceği belirtildi.

Daha evvelki açıklamalarda bayanlarda 20 yıl, erkeklerde 25 Yıl çalışma koşulu ve 5 bin prim gününü tamamlayanların emekli olabileceği belirtilmişti. Erdoğan, mevzuyla ilgili çalışmayı en kısa müddette tamamlayıp kamuoyuna açıklayacaklarını söylemişti

Asgari fiyatta ay ortasında İzah yapılması, EYT’nin de ocak ayında devreye girmesi bekleniyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir