Görüşme esnasında protesto nedeniyle Genel Kurul’da birleşim kapandı

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Kas 09, 2022 Yorum Yok

TBMM genel Konseyinde, CHP ve HDP’li milletvekilleri basın, toplumsal medya ve internet haberciliğine ait düzenlemeleri içeren kanun teklifinin 29. hususuna gelindiğinde alkışlı protesto aksiyonu yaptı. TBMM Başkanvekili Haydar Akar, iki Sefer Aralık verdikten sonra aksiyonun devam etmesi nedeniyle birleşimi kapattı.

Genel Konseyde Basın Kanunu ile Birtakım Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair kanun Teklifi’nin görüşmelerinde, “halk ortasında tasa, dehşet yahut panik yaratmak saikiyle ülkenin İç ve Hariç güvenliği, halk sistemi ve genel sıhhati ile ilgili gerçeğe alışılmamış bir bilgiyi, halk barışını bozmaya elverişli halde alenen yayanlara 1 yıldan 3 yıla kadar mahpus cezası verilmesini” öngören 29. hususa geçildiğinde CHP milletvekilleri ayağa kalkarak alkışlı protestoya başladı.

Bunun üzerine TBMM Başkanvekili Akar, birleşime Ara verdi. Ortanın akabinde Laf isteyen CHP Küme Başkanvekili Engin Altay, rüşvetin ve yoksulluğun konuşulmamasını halledecek bir formülün genel Şuranın önünde olduğunu savundu.

Sansür maddesinden korkmadıklarını, bundan Dolayı Geri adım atmayacaklarını Anlatım eden Altay, “Türkiye’nin, dünya milletler ailesi içindeki prestiji, demokrasiyle ilgili konumunun 29. unsurun yasalaşması halinde hiçbirimizin istemeyeceği bir hale dönüşeceği tasasını taşıyoruz. Türk demokrasisine bu 29. hususla sürülecek leke bizi dünyaya rezil edecek bir lekedir. İçtüzük ve Anayasa çerçevesinde TBMM’nin çalışmalarını sabote etmek niyetinde değiliz. Lakin kanun teklifini hazırlayanların 10 dakika daha düşünmeleri için protestomuzu ayakta alkışlarla devam ettireceğiz.” diye konuştu.

TBMM Başkanvekili Haydar Akar, Altay’ın konuşmasının akabinde alkışlı protestoya devam eden milletvekillerini, yerlerine oturmaları, sükuneti sağlamaları ve görüşmelere devam edilmesi konusunda uyardı.

Milletvekillerinin protestolarını devam ettirmesi üzerine Akar, birleşime bir Kez daha Ara verdi.

HDP’li milletvekilleri de CHP’nin protestosuna, “Gazetecilik kabahat değildir”, “Özgür basın susturulamaz”, “Hakikatler kapatılamaz” yazılı dövizlerle takviye verdi.

Aranın akabinde CHP ve HDP’li milletvekilleri protestolarını “Sansüre hayır” sloganıyla devam ettirdi.

AK Parti Küme Başkanvekili Yetenekli Ünal, Akar’dan İçtüzüğü çalıştırmasını ve görüşmelere devam edilmesini istedi.

TBMM Başkanvekili Haydar Akar, ikazlarına Karşın protestonun sürmesi üzerine İçtüzüğün 68. hususu uyarınca birleşimi kapattı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir