İsveç Başbakanı Kristersson, ülkedeki Müslüman toplumun temsilcileriyle görüştü

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Şub 03, 2023 Yorum Yok

İsveç Başbakanlığının Twitter hesabından yapılan paylaşımda, Kristersson, İsveç Müslüman toplumunun temsilcileriyle bir ortaya gelmekten duyduğu memnuniyeti lisana getirdi.

Eski İsveç başbakanlarının periyodunda yürütülen bu görüşmelerin, artık kendi hükümeti tarafından yapıldığını kaydeden Kristersson, temsilcilerin nihayet periyottaki olayların da iç olduğu Değerli sorular sorduğunu belirtti.

İsveç Toplumsal İşler Bakanı Jakob Forssmed’in de yer aldığı toplantıya, İsveç Müslüman toplumundan İsveç İslam Federasyonu Lideri Tahir Akan, İsveç Birleşik İslam Dernekleri Lideri Mohamad Temsamani, Bosna İslam Cemiyeti Lideri Mustafa Setkiç, İsveç’teki İslami Şii Toplulukları Lideri Haider İbrahim ve İslam Akademisi Lideri Salahuddin Barakat katıldı.

Görüşmeyi AA muhabirine kıymetlendiren İsveç İslam Federasyonu Lideri Akan, Kristersson’un teşebbüsüyle bu türlü bir toplantının düzenlendiğini söyledi.

Son periyotta İsveç’teki İslam tersi nefret akınlarının ele alındığını aktaran Akan, “İsveç’teki Müslümanların tasalarını lisana getirdik. İsveç’in hoşgörülü bir devlet olduğunu vurguladık ve ülkenin nihayet devirdeki imajının milletlerarası arenada Tersine dönmeye başladığına işaret ettik.” tabirlerini kullandı.

Akan, anlatılanları ciddiyetle dinleyip not Meydan Kristersson’un, İsveç’teki Müslüman toplumla diyaloğun Kıymetli olduğunu ve bunu geliştirmek için ellerinden geleni yapacağını belirttiğini aktardı.

– İsveç ve Danimarka’da Kur’an-ı Kerim’in yakılması

İsveç’in başşehri Stockholm’de 21 Ocak’ta Danimarkalı çok sağcı Sıkı istikamet Partisi önderi Rasmus Paludan, Türkiye’nin Stockholm Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim yakmış, kalabalık polis muhafazasında gerçekleştirilen aksiyon sırasında Paludan’ın yanına kimsenin yaklaşmasına müsaade verilmemişti.

İsveç hükümetinin Kur’an-ı Kerim yakılması için Paludan’a müsaade vermesine, Türkiye başta olmak üzere Fazla sayıda İslam ülkesinden reaksiyon gösterilmişti.

Paludan, 27 Ocak’ta da Danimarka’da cami karşısında ve Türkiye’nin Kopenhag Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim yakmıştı.

Hollanda’da da ırkçı Batı’nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar (PEGIDA) hareketi önderi Edwin Wagensveld, Lahey kentinde Biricik başına yaptığı aksiyonda Kur’an-ı Kerim yırtmıştı.

Türkiye ve birçok ülkede İsveç, Hollanda ve Danimarka’da Kur’an-ı Kerim’e yapılan ataklar protesto ediliyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir