Karadeniz gazında test başlıyor

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Oca 09, 2023 Yorum Yok

Karadeniz’de keşfedilen 540 milyar metreküplük doğal gazı tüketiciyle buluşturmak için çalışmalar sürüyor. Gazın Ulusal iletim sistemine aktarılması çalışmalarının Aka kısmı tamamlandı. Projede kilit noktalardan birini ise Filyos anne Gaz ölçüm İstasyonu oluşturuyor. Bu istasyon çıkarılan doğal gazın Ulusal sisteme aktarılmadan Evvel sıvı ve sert unsurlardan temizlenmesini sağlayacak. Burada gazın kalitesi de ölçülecek. BOTAŞ, Laf konusu istasyonu 30 Kasım prestijiyle gaz alımına Amade hale getirdi. İstasyon gaz testi için Amade durumda. Ölçüm istasyonu ile gazı şebekeye ulaştıracak alanda 36 kilometre uzunluğunda ve 48 inç çapında yüksek basınçlı çelik doğal gaz boru sınırı döşendi.

İKİNCİ ETAP GÜN SAYIYOR

İlk etapta günlük 10 milyon metreküp, ikinci evrede da 40 milyon metreküp doğal gaz üretiminin planlandığı Karadeniz gazı projesinde birinci etabın akabinde gözler pik üretimin yapılacağı ikinci etap çalışmalarına çevrildi. BOTAŞ ikinci etap çalışmalarına başlamak için gün sayıyor. İkinci etapta 180 kilometrelik boru çizgisini inşa edecek BOTAŞ takımları Tüm projeyi 2024’te bitirmeyi hedefliyor. Birinci etapta günlük 10, ikinci kademe etapla ise günlük 40 milyon metreküp gazın şebekeye aktarılması hedefleniyor.

TAKVİME Müsait İLERLİYOR

  • Enerji ve Natürel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, yerli gazın 2023’te meskenlerde kullanılması için devam eden çalışmaların proje takvimine Müsait bir formda ilerlediğini söyledi. Dönmez, “Çalışmalar yalnızca Sakarya gaz alanı ve Filyos doğal gaz sürece tesisinde değil. Birçok alanda farklı Amel kolları yerli gazı milletimizle buluşturmak için çalışıyor. BOTAŞ da yerli gazı Ulusal sisteme bağlamak için ağır bir Uğraş sarf ediyor. Güçte arz güvenliğinin teminatı olan BOTAŞ, bu işi de hakkıyla tamamladı. Bu proje Türkiye’nin güç tarihine geçecek” diye konuştu.

Geri sayım başladı

Enerji ve Natürel Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, “Sayın Cumhurbaşkanımız da açıklamıştı. Şırnak bölgesinde Kıymetli bir petrol rezervinin keşfine imza atmıştık. Ardı gelecek, bizi izlemeye devam edin” dedi. Dönmez, Filyos doğal Gaz Sürece Tesisi’nde şunları kaydetti: “Cumhuriyetimizin 100 yılında Türkiye Yüzyılı’nda milletimizin hasretle beklediği kendi gazımızı insanımızla buluşturmak için artık geriye sayım başladı, devam ediyor. İnşallah önümüzdeki yılın mart ayı üzere bir aksilik çıkmadığı takdirde bu gazı sisteme vereceğiz. Şantiyede çalışmalar devam ediyor. Yekün 8 bin çalışanımız var, çalışıyor. 51 gemi ile deniz tarafındaki çalışmaları sürdürüyoruz.”

Merve Sefa Akıntürk

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir