Kariyer öğretmenlik tazminatları için Cumhurbaşkanlığı kararı bekleniyor

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Oca 09, 2023 Yorum Yok

Haziran ayında müracaat ile başlayıp seminer devri ve İmtihan ile devam eden meslek basamakları sisteminde takvim gereği 20.12.2022 tarihinde MEBBİS’e de işlenip sertifikaların da sisteme yüklenmesi ile adeta sona gelindi.

Anayasa Mahkemesinde bekleyen yargı süreci şu anne kadar sonuçlanmadığı için bu süreç kazanılmış hak olarak kayıtlara geçmiş oldu. Anayasa Mahkemesi kararları geriye yürümediğinden iptal kararı çıksa dahi sisteme iç olan öğretmenler sistemin verdiği haktan yararlanmaya devam edecekler.

Cumhurbaşkanı Kararı Bekleniyor

Öğretmenlerden kuralları taşıyanların yüzde 95’ten fazlasının Özellikle ekonomik katkısı nedeniyle başvurduğu ve sonuçta yaklaşık 600 bin öğretmenin yararlanacağı ekonomik katkı için Cumhurbaşkanı kararı gerekmektedir. Öğretmen odalarının nabzı tutulduğunda öğretmenlerin sınıflara ayrılmaya karşı oldukları Lakin 16 yıldır uygulanmayan sistem nedeniyle alamadıkları ekonomik katkıyı da almak istedikleri görülecektir.

Bu mevzuyu ayrıntılı bir biçimde ele aldığımız yazıda sistemden kaynaklı sıkıntıları belirtmiştik.

Konumuza dönecek olursak; fiyatlar konusunda daha Evvel ele aldığımız üzere; hangi Küme öğretmenlere ne kadar ödeme yapılacağını Cumhurbaşkanı belirleyecek. Yani her öğretmene tıpkı meblağın verilmemesi (kadro derecesine nazaran sınıflandırma) Laf konusu olabileceği üzere ulusal Eğitim bakanı Mahmut Özer’in 3.000 TL ödenecek kelamı de hakikat çıkmayabilir.

Nihai karar 15 Ocak 2023’ten Evvel (2023’ün birinci günlerinde) Cumhurbaşkanı kararı olarak yayımlanacaktır.

Maksut BALMUK

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir