Kılıçdaroğlu’nun seccadeye basmasını savunanlar!

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Nis 01, 2023 Yorum Yok

Altılı masanın cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, katıldığı bir iftar programının akabinde CHP Düzce Milletvekili Namzet adayı Azade Ay ile bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmeye CHP İstanbul Vilayet Lideri Canan Kaftancıoğlu’da katılırken bu görüşmeden paylaşılan bir imaj reaksiyon topladı.

RAMAZAN AYINDA SECCADEYE BASARAK POZ VERDİ

Görüşmeden paylaşılan fotoğrafta Kemal Kılıçdaroğlu’nun içinde olduğumuz kutsal Ramazan ayında Müslümanların namaz kılarken kullandığı seccadeye ayağıyla bastığı görüldü. Manzaranın paylaşılmasının akabinde toplumsal medya üzerinden Aka reaksiyon topladı. Her kısımdan beşerler bunun Aka bir saygısızlık olduğunu belirterek Kılıçdaroğlu’na reaksiyon gösterdi.

KILIÇDAROĞLU: GÖREMEDİM

CHP genel Lideri’ne reaksiyonlar art arda gelince Kılıçdaroğlu Twitter üzerinden bir İzah yaparak seccadeyi göremediğini sav etti. Kılıçdaroğlu “Üzgünüm, seccadeyi göremediğim için Fazla üzgünüm. Dünyada kimseyi incitmek istemem, hele milletimi asla. Buradan istismarcılık yapanları ve kullandıkları propaganda aparatlarını da milletimizin vicdanına bırakıyorum.” dedi.

KILIÇDAROĞLU’NU SAVUNMA GEÇTİLER

Kılıçdaroğlu’na binlerce bireyden Aka reaksiyon gelirken birtakım isimler ise Kılıçdaroğlu’nu savunmak için toplumsal medyada formdan şekile girdi.

Bu isimlerden biri Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanlığı yarışındaki rakiplerinden biri olan Memleket Partisi genel Lideri Muharrem İnce oldu. İnce yaptığı paylaşımda, bir din alımına danıştığını ve seccadeye ayakkabı ile basmanın değil, kul hakkı yemenin ve palavra söylemenin günah olduğunu söyledi. İnce “Bir din alımına danıştım, şöyle dedi: Din-i mübin-i (hak ve hakikatı açıkça söyleyen) İslam’a nazaran seccadeye ayakkabı ile basmak diye bir günah yoktur. Lakin; kul hakkı yemek, palavra söylemek, israf etmek, gururlu ve kibirli olmak, kalp kırmak, işi ehline vermemek haramdır ve günahtır. Necasetten taharet (görünen kirlerden arınmak) kolaydır. güç olan ruhun taharetidir (temizlenmesi).” tabirlerini kullandı.

Diğer bir İsim ise CHP yandaşı gazeteci İsmail Saymaz oldu. CHP’nin sözcülüğüne soyunan Saymaz CHP’nin açıklamasını alarak toplumsal medya hesabından paylaştı.

İYİ Partili İbrahim Özkan, seccadenin namaz dışında yalnızca halı vazifesi gördüğünü belirterek “Namaz kılarken seccade, kıldıktan sonra halıdır. Kutsaliyeti yoktur. Günahı da yoktur. Maun mühletini okumanızı tavsiye ederim. Gayri ihtiyari olmuş hüzünlerini bildirmişler. Buradan Siyaset gayri ahlakidir.” dedi.

Muhalif gazeteci Levent Gültekin ise şaşırtmayarak Kılıçdaroğlu’nu savunmaya geçen isimlerden biri oldu. Hususla ilgili toplumsal medya hesabından bir paylaşım yapan Gültekin, seccadenin kutsal olmadığını argüman ederek ‘Küçük bir halı parçası’ nitelendirmesinde bulundu.

Gültekin paylaşımında şu sözlere yer verdi;

Seccade denilen şey Ufak bir halı modülü, kutsallığı nereden geliyor? Seccade olarak tasarlanmış bir şey, bir yerde örtü yahut halı olarak kullanılamaz mı? Sıkıntıları seccade değil, din istismarı.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir