okulyolu.org | Eğitim Hayatını Şekillendir

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Tercih Rehberleri
  4. »
  5. KKTC Veri Merkezi ve e-Devlet Kapısı hizmete açıldı

KKTC Veri Merkezi ve e-Devlet Kapısı hizmete açıldı

admin admin -
67 0

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Data Merkezi ile ülke genelinde halk hizmetlerini kolaylaştırmak için hayata geçirilen e-Devlet Kapısı uygulamasının açılışı gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile KKTC Başbakanı Ünal Üstel, başşehir Lefkoşa’da düzenlenen merasimle Data Merkezi ve e-Devlet Kapısı uygulamasını hizmete açtı.

KKTC Bilgi Merkezi, halk kurumlarının teknolojik altyapı muhtaçlıklarını 7/24 kesintisiz, inançlı ve aktif bir formda karşılamayı, içinde kurulacak farklı tertiple siber akınları önlemeyi, Elektronik doküman Yönetim Sistemi sayesinde süreçler için kullanılacak evrak sayısını azaltarak çevreyi muhafazayı hedefliyor.

e-Devlet Kapısı ise hem bürokrasiyi azaltmayı hem de vatandaşların birçok sürecini basitçe ve kısa müddette yapmasını öngörüyor.

Açılış merasiminde konuşma yapan Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Lideri Ali Taha Koç, şunları söyledi:

“Türkiye’de olduğu üzere şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde de e-Devlet Kapısı hayatımızın her alanına en hoş biçimde dokunacak. Bugüne kadar 200 bin adet e-Kimlik dağıtıldı. 5 milyon evrak sayısına yaklaşan Elektronik evrak Yönetim Sistemi ile vaktin yanında 1200 ağacın da kurtarılması sağlandı. Hayata geçirilen bütün bu hizmetlerin üzerine bugün şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Data Merkezinin açılışını yapmanın memnunluğunu yaşıyoruz. KKTC Data Merkezi, halk kurumlarının teknolojik altyapı muhtaçlıklarını 7/24 kesintisiz, inançlı ve faal bir formda karşılayacak. Memleketler arası standartlara uygun, inançlı ve etrafa hassas bir Bina olan Bilgi Merkezi’nde birebir vakitte bulut altyapısı da bulunacak. Bilgi Merkezi’nde kurulacak kuvvetli tertip yapısı ve Kıbrıs Türkü mühendis arkadaşlarımızla birlikte siber ataklara karşı da tedbirler alınacak. Hayata geçirdiğimiz ve her geçen gün sayısıyla kalitesi artan e-Devlet Kapısı hizmetleriyle, yüksek teknoloji Data Merkezi ile KKTC’de Dijitalin Yüzyılına emin adımlarla ilerleyecek.”

Koç, e-Devlet Kapısı hizmetleri sayesinde Kıbrıs Türklerinin hayatı kolaylaşacağını belirterek, Bilgi Merkezi sayesinde de halk kurumlarının bu alandaki yetkinliklerinin artacağına inandıklarını söyledi.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir