KPSS başvuru ve sınav tarihleri netleşti

Tercih Rehberleri Mar 08, 2023 Yorum Yok

Yükseköğretim Kurumları İmtihanı (YKS) oturumlarının 17-18 Haziran’da yapılacağını bildiren Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Lideri Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, müracaatları ise 8-23 Mart’ta alacaklarını belirtti.

İmtihan sonuçlarının 20 Temmuz’da açıklanacağını aktaran Ersoy, “Kamu İşçi Seçme İmtihanı (KPSS) genel Yetenek-Genel Kültür-Eğitim Bilimleri oturumları 23 Temmuz’da, Meydan Bilgisi 1. gün oturumları 29 Temmuz’da, 2. gün oturumları 30 Temmuz’da yapılacak. KPSS Öğretmenlik Meydan Bilgisi Testi (ÖABT) 6 Ağustos’ta düzenlenecek. KPSS sonuçları ise 25 Ağustos’ta duyurulacak” bilgilerini paylaştı.

YKS müracaatları başladı

Depremzedelerden YKS fiyatı alınmayacak

Ersoy, YKS’ye ait, “Deprem sebebiyle afet bölgesi olarak ilan edilen 11 Vilayet ve bir ilçemizde ikamet eden, buralardan zelzele sonrası Öbür Vilayet ve ilçelere göç eden bütün adaylarımızdan İmtihan ve müracaat fiyatı alınmayacak” açıklamasında bulundu.

“2023’te yaklaşık 50 İmtihan gerçekleştireceğiz”

Bu Yıl yaklaşık 50 İmtihan yapacaklarını bildiren Ersoy, şunları kaydetti:

“2022’de 12 milyonun üzerinde adaya İmtihan ve yerleştirme hizmeti sunduk. bütün paydaşlarımızla Bir arada milletlerarası standartlarda bir İmtihan merkezi olarak çalışmalarımızı bu Yıl da sürdüreceğiz. Daha Evvel Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya’da kimi imtihanların yapılamayacağını, bu bölgede imtihana girecek adayların istedikleri İmtihan merkezini seçebileceklerini duyurmuştuk. Bundan sonraki imtihanlarda da zelzele bölgesindeki adaylarımızın mağduriyet yaşamaması için çalışıyoruz. Uyguladığımız imtihanlarla ilgili bilgilendirmeler web sayfamız ve toplumsal medya kanallarımız üzerinden sistemli yapılmaktadır. İmtihanlara katılacak bütün adaylara da şimdiden muvaffakiyetler diliyorum.”

Bu Yıl ÖSYM tarafından uygulanacak imtihanların sınav, müracaat ve Sonuç İzah tarihlerini içeren 2023 Yılı İmtihan Takvimi’ne “osym.gov.tr” internet sitesinden ulaşılabilecek.

Adaylar, YKS müracaatlarını bugünden itibaren yapabilecek.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir