MEB, bütçe tarihinde ilk kez ‘kaç öğretmen alınacak’ sorusuna cevap vermedi

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Kas 10, 2022 Yorum Yok

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in milletvekillerinin sorularını yanıtlamamasına reaksiyon göstererek bakanlığın bütçesinin görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komitesi’ni terk etti. Kaya, “Mahmut Özer, millet iradesini temsil eden milletvekillerini azarlayan bir noktadaydı. Kendisine yakışmayan bir davranış biçimi sergiledi” dedi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2023 yılı bütçe teklifi, dün TBMM Plan ve Bütçe Kurulu’nda görüşüldü. Soru karşılık kısmında konuşan Bakan Mahmut Özer, milletvekillerinin kelamlı sorularına yazılı Cevap vereceğini söyledi. Özer’in bu halini eleştiren CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, “Hiç soru cevaplamadı” diyerek reaksiyon gösterdi ve kurul salonunu terk etti.

Yıldırım Kaya, bugün hususla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bu bütçede küçücük bir kitapçıkla bütçe sunumuna tanıklık ettik. ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in sunumundan sonra yaklaşık 62 arkadaşımız Olumlu Olumsuz eleştirel yaklaşımını gündeme getirdiler. Problemlerin tahliline dair sorularını sordular. ulusal Eğitim Bakanı, bu sıkıntıların hiçbirine Karşılık vermedi. Örneğin 21 köy enstitüsünün durumunun ne olacağı sorusuna Karşılık vermedi. ‘Bu Yıl kaç bin Muallim atanacak?’ sorusuna Cevap vermedi. Engelli öğretmenlerin Nakil sıkıntısına Cevap vermedi. Fiyatlı öğretmenlerin ataması sorusuna Cevap vermedi. Cumhuriyet’in 100. yılında 100 bin Muallim ataması sıkıntısına Cevap vermedi. Pekala ne konuştu Sayın Mahmut Özer? millet iradesini temsil eden milletvekillerini azarlayan bir noktadaydı. Kendisine yakışmayan bir davranış biçimi sergiledi. ulusal Eğitim Bakanı’nın sorulara Karşılık vermemesine ait kurul liderinin yalnızca şu uyarısı oldu: Sayın bakan mümkünse 10 gün içinde Cevap verin.

Sayın Lider, bakanların misyonu o anda sorulan sorulara Karşılık vermektir. Cevaplar yetişmezse 3 gün içinde yazılı karşılıkları vermesi gerekiyor. Meclis Lideri’ne Davet yapmak istiyorum; milletvekillerinin yazılı soru önergelerine 15 gün içerisinde Karşılık verilmesi gerekirken Cevap verilmiyor. Artık de bütçe görüşmelerinde bakana kelamlı sorulara da Karşılık verilmiyor. Bu türlü Meclis olmaz, bu türlü millet iradesi temsil edilemez. Bu türlü, bakanlık bütçeleri görüşülemez.

Mahmut Özer’e buradan bir Davet yapıyorum; tarikatların cemaatlerin ve vakıflarla yapılan kontratları iptal et, yeni bir hayatı daima birlikte örelim.”

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir