MEB, Uzman Öğretmenlik Sınavını Erteleyebilir mi?

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Kas 14, 2022 Yorum Yok

1 Haziran 2022’de başlayan öğretmenlerin Meslek Basamağı sürecinin en Kıymetli ayaklarından olan İmtihan 19.11.2022 cumartesi günü tapılacak.

Bugüne kadar yapılan açıklamalarda bütün sendikaların imtihana dayalı bu sistemin hakikat olmadığı vurgusu yapmaları dikkat cazip idi.

Anayasa mahkemesine (AYM) yapılan yasanın iptali tarafındaki müracaatta da geçtiğimiz hafta bir gelişme yaşandı ve AYM sendikalar ile MEB’in görüşünü aldıktan sonra karar vereceğini açıkladı. Şimdi bu süreç ile ilgili bir İzah yok yani tarih muhakkak değil.

AYM’nin bu adımından sonra imtihanın en azından AYM kararı sonrasına ertelenmesi beklentisi oluşmuştur.

Peki 500bin civarında öğretmenin katılacağı imtihanın ertelenmesi Muhtemel mü? Ertelemenin (sınav sonucu iç 15 Ocak 2023) sonrasına sarkması durumunda öğretmenlerin uzman öğretmenlik ödemesinden yararlanmaları da ertelenmiş olur. Bu bahiste bir yazıyı daha Evvel ele almıştık.

Evet daha Evvel de belirttiğimiz üzere imtihanı iptal ederek imtihansız bir sistemle uzman öğretmenlik hakkında yararlandırma yetkisi MEB’de değil. Bu yetki TBMM’de. Ama İmtihan tarihini ve süreci belirleme yetkisi MEB’de.

MEB; İmtihan tarihi, sonuçların açıklanması üzere takvime bağladığı süreci pekala düzenleyebilir, değiştirebilir.

MEB bu taraftaki beklentileri karşılama iradesi gösterecek mi? Yoksa AYM sürecini hiç beklemeden birebir takvime devam mı edecek? MEB kendi yetkisindeki bu süreci yine değerlendirmelidir. Gerekirse AYM’den duruşma tarihi öğrenme yoluna giderek yeni bir yol haritası çizmelidir.

Maksut BALMUK
Öğretmen, Müellif

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir