Meclis’te ilk mesai EYT ve başörtüsü

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Oca 10, 2023 Yorum Yok

Meclis, yeni yılda da toplumun gereksinim ve beklentilerini karşılayacak yasama çalışmalarını sürdürecek. TBMM Genel Heyeti, 2023’ün birinci toplantısını 3 Ocak Salı günü gerçekleştirecek.

Meclis‘in yeni yıldaki birinci işi, çocuk istismarının önlenmesi için alınması gereken önlemlerin belirlenmesi gayesiyle Meclis Araştırma Kurulu kurulması olacak. Kurulun oluşturulması için görüşmeler, genel Kurul’da yarın yapılacak.

Ayrıca Meclis genel Heyeti, Antalya Diplomasi Forumu Vakfının kurulmasını içeren kanun teklifinin maddeleştirilmesi için mesaisini sürdürecek.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesi ile kamudaki kontratlı çalışana kadroyu içeren kanun teklifleri, Meclis’in gündemine gelecek.

Başörtüsüne ve ailenin korunmasına yönelik anayasa değişikliği teklifinin, TBMM Anayasa Kurulundaki görüşmeleri gerçekleştirilecek, daha sonra genel Şura süreci başlayacak.

TBMM Başkanlığı İdari Teşkilatı bünyesinde kontratlı çalıştırılan çalışana, Amel sonu tazminatı ödenebilmesine İmkan tanıyan kanun teklifi, Plan ve Bütçe Kurulunda ele alınacak.

Ekonomiye yönelik Kıymetli düzenlemeler içeren kanun teklifleri, Meclis Başkanlığına sunulacak. 7. Yargı Paketi’ni içeren kanun teklifi de yeni yılda Meclis’e sunulacak düzenlemeler ortasında yer alıyor.

TBMM’de siyasi partilerin haftalık düzenledikleri Küme toplantıları da bir haftalık ortanın akabinde tekrar başlayacak. Cumhurbaşkanı ve Beyaz Parti genel Lideri Recep Tayyip Erdoğan, 4 Ocak Çarşamba günü yeni yılın birinci Beyaz Parti TBMM Küme Toplantısı’nda, partililere hitap edecek.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir