Memur ve emekliye ek zam, Genel Kurul’da görüşülüyor

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Oca 11, 2023 Yorum Yok

İYİ Parti Küme Başkanvekili Erhan Usta, hükümetin yaptığı işlerin bir hesaba dayanmadığını, maaşlarda yapılan yüzde 30 artışın kayıpları telefi etmediğini söyledi.

Erhan Usta, 2011’de konulan amaçların Fazla altında bir Türkiye olduğunu tez ederek, “Memur ve emekli maaş artışı nihayet derece yetersizdir. Enflasyona Fazla net bir halde milletimiz ezdirilmiştir. Zati emeklilerin ve memurların alım gücü düşüktü, uygunca düşmüştür.” diye konuştu.

Aralık ayı açlık sonunun 8 bin 130 lira olduğunu, ocak ayında ise tahminen 8 bin 500 lira civarında olacağını lisana getiren Usta, minimum fiyatın bile yılın birinci ayında açlık sonunun altında kalacağını öne sürdü.

MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, bayram ikramiyesi ödemelerinin güncellenerek arttırılmasının Müsait olacağını söyledi.

Esnaf ve çiftçiye de dayanak sağlanması ya da esnaf ve çiftçinin BAĞ-KUR prim oranlarında indirim yapılması gerektiğini belirten Kalaycı, muharip gazilerin Erdem aylığının kesinlikle eşitlenmesi ve artırılması görüşünde olduklarını lisana getirdi. Kalaycı, bununla birlikte, şehitlerin Ebeveyn ve babalarının aylıklarının artırılmasını, şehit çocuklarının hepsine Amel imkanı verilmesini, gazilere de ÖTV’siz araç alma imkanı tanınmasını ve malul sayılmayan gazilere “gazi”lik unvanı verilmesini Gerekli gördüklerini kaydetti.

Kalaycı, “MHP olarak vatandaşlarımızın ekonomik faydasını gözeten, gelir ve fiyat artışını sağlayan, enflasyona karşı koruyan her kararı elbette sonuna kadar destekliyoruz. Çalışanları, emeklileri, dul ve yetimleri sevindirecek her teklifin ardındayız.” tabirlerini kullandı.

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, gerçek enflasyonun yüzde 150-200 olduğunu, yüzde 30 artışın alım gücü kayıplarını karşılamayacağını savundu.

Yoksulluk hududunun 26 bin 500 lira olduğu bir ortamda halk işçilerinin yüzde 99’unun bu hududun altında kalacağını öne süren Paylan, “Kamu işçilerinin kayıplarını karşılamak için yüzde 100 artırım yapalım. Lakin o denli alım gücü kayıplarını bir ölçü karşılayabiliriz.” dedi.

CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, iktidarın “Seçime kadar bu işi götürelim, ondan sonra İlah kerim” formunda bir iktisat siyaseti bulunduğunu sav ederek, “Böyle bir siyaset olmaz Alışılmış ki. Bir program Laf konusu değil, bir programdan mahrum yürütme erki maalesef.” diye konuştu.

Kuşoğlu, enflasyonun da yüzde 64 seviyesinde olmadığını savunarak, “TÜİK’in enflasyonu yanlış hesaplaması nedeniyle emekli, dul ve yetimler ile halk çalışanları enflasyon altında eziliyor. Enflasyon sonuçta Üzücü idarelerin sonucudur, yapılan yanlış işlerin sonucudur. Bunun sonucu olarak halk çalışanları, emekli, dul ve yetimler maalesef eziliyor, ücretliler eziliyor.” dedi.

– “Daha fazlası için gece gündüz çalışıyoruz”

AK Parti Ankara Milletvekili Orhan Yegin, vatandaşa takviye olan bir Siyaset anlayışının gereği olarak daha Evvel 4 başlıkta ödenen toplumsal yardımların bugün 50 kalemde yapıldığını belirtti.

En düşük memur maaşının geçen sene ocak ayına nazaran yüzde 80 artırıldığını, 2022 yılı ocak ayında 4 bin 250 lira olan taban fiyatın 8 bin 500 liraya ulaştırılarak yüzde 100 oranında yükseltildiğini lisana getiren Yegin, en düşük emekli aylığının da Yeniden 2 bin 500 liradan 5 bin 500 liraya çıkarıldığını anlattı.

Yegin, “Biz bunları elbette kâfi bulmuyoruz. Biz daha fazlasını ortaya çıkartabilmek, daha fazlasını sağlayabilmek için daima birlikte gece gündüz çalışıyoruz. Biz milletimize, çalışanımıza, ücretlimize, emeklimize ne sağlasak ‘yeter’ demeyi kendisine yakıştırmayacak bir siyasi hareketiz ve ittifakız.” diye konuştu.

Öte yandan, genel Konseydeki görüşmeler sırasında, siyasi parti kümelerinin sözcüleri, TBMM genel Sekreteri Mehmet Ali Kumbuzoğlu’nun vefat eden babası Ahmet Kumbuzoğlu için başsağlığı dileğinde bulundu.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir