Memur ve emekliye refah payı geliyor

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Kas 10, 2022 Yorum Yok

Sabah’tan Zübeyde Yalçın’ın haberine nazaran; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın emekliler ile çalışanların ekonomik durumlarının düzeltilmesi ve enflasyona ezdirilmemeleri istikametindeki talimatları sonucunda hükümet çalışmalarını hızlandırdı.

EMEKLİ VE MEMURA REFAH HİSSESİ GELİYOR

Emekli ve memurlara yılbaşında yüzde 5 ila 10 ortasında refah hissesi verilmesi, 3 bin 500 lira olan en düşük emekli maaşının da yükseltilmesi gündeme geldi.

Refah hissesi, çalışanların aldıkları maaşlarından enflasyon oranı düşüldükten sonra, yapılan artıştan hesaplanarak ödenen fiyata deniyor. Böylelikle, memur, emekli ve personel, refah hissesi ile mümkün kur ve fiyat üzere durumlardan korunuyor.

YÜZDE 5 İLA 10 ARASI

Başkan Erdoğan geçen hafta milletvekilleri ile toplantı yaptı.

Milletvekilleri, vatandaşların fiyatlarda enflasyon artı refah hissesi verilmesi, en düşük emekli maaşı ile emeklilerin bayram ikramiyelerinin yükseltilmesi istikametinde beklentileri olduğunu iletti.

Başkan Erdoğan, vatandaşı enflasyona ezdirmeyeceklerini her Vakit söylediğini, bu istikamette çalışmaların yapıldığını hatırlattı.

Toplantıda bulunan Çalışma ve Toplumsal Emniyet Bakanı Vedat Alım, “Dar gelirlilere enflasyonun üzerinde bir artış verilmesi için hazırlık yapıyoruz.

Önümüzdeki periyotta refah hissesinin kaç puan olacağı netleşmiş olacak” diye konuştu.

Kulislerde, emekli ve memurlara yılbaşında refah hissesi verileceği ve bunun yüzde 5 ila 10 ortasında bir sayı alacağı konuşuluyor.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI DA YÜKSELECEK

3 bin 500 lira olan en düşük emekli maaşının da yükseltilmesi için çalışma başlatıldı.

Bu sayının taban fiyat seviyesine çıkartılmasına Çalışma Bakanlığı’nın “Ücret dengesizliği olur. Kısa mühletler prim yatırıp emekli olan ile uzun yıllar yatıran ortasında ayrım kalmaz.

Örneğin bin 500 gün prim yatıran şahıs 10 bin gün prim yatıran ile birebir parayı olacak. Bu da adil değil” diye karşı çıktığı bildirildi.

Asgari fiyat seviyesine çıkarmak yerine 3 bin 500 liranın üst çekilmesine dönük alternatifli bir çalışma yürütüldüğü bildirildi.

ASGARİ FİYAT 2023 NE KADAR OLACAK?

Asgari fiyat ile ilgili de çalışanları şad edecek, soluk almalarını sağlayacak bir sayı için hesaplamalar yapılıyor.

Kulislerde bu sayının 7 bin 500- 8 bin lira aralığında olacağı belirtiliyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir