Meteoroloji’den çığ tehlikesi uyarısı – Haritalı

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Şub 27, 2023 Yorum Yok

METEOROLOJİK GÖRÜNÜM

Meteoroloji genel Müdürlüğü tarafından yapılan nihayet değerlendirmelere nazaran: Ülkemizin İç ve batı kısımlarının kesimli ve Fazla bulutlu, Edirne, Kırklareli, Kocaeli, Sakarya, Bilecik, Balıkesir, Kütahya, İzmir ve Eskişehir etraflarının yağmur ve sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve Aleni geçeceği iddia ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde şark kısımlarda buzlanma ve don olayı, İç ve şark kesitlerde yer yer pus ve sis bekleniyor. batı bölümlerde toz taşınımı bekleniyor. şark Karadeniz’in İç kesitleri ile şark Anadolu’nun eğimli ve yüksek kısımlarında çığ tehlikesi riski bulunmaktadır.

HAVA SICAKLIĞI: Hava sıcaklığının artmaya devam edeceği, ülke genelinde mevsim normallerinin üzerinde seyredeceği kestirim ediliyor.

RÜZGAR: Ekseriyetle güney, güneydoğu kesitler ile öğlen saatlerine kadar Akdeniz kıyılarında şimal ve kuzeydoğu taraflardan hafif, Aralık Dizi orta kuvvette, Marmara’nın batısı ve Kenar Ege’de Güney taraflardan Güçlü yer yer fırtına (50-80 km/saat, yer yer 90 km /saat) biçiminde esmesi bekleniyor.

UYARILAR

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın; Marmara’nın batısı, (Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale, Balıkesir’in şimal ve batısı) Kenar Ege (İzmir, Aydın ve Muğla vilayetlerinin batı kesimleri) Güney istikametlerden Güçlü rüzgar ve fırtına (50-80 km/saat, yer yer 90 km/saat)şeklinde esmesi beklendiğinden ulaşımda aksamalar, çatı uçması, soba ve doğal gaz kaynaklı zehirlenmeler üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunmalıdır.

ÇIĞ TEHLİKESİNE DİKKAT: şark Karadeniz’in İç kesitleri ile şark Anadolu’nun eğimli ve yüksek yamaçlarında çığ tehlikesi riski bulunduğundan dikkatli ve önlemli olunmalıdır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir