Meteoroloji’den kuvvetli yağış uyarısı – Haritalı

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Kas 09, 2022 Yorum Yok

METEOROLOJİK GÖRÜNÜM

Meteoroloji genel Müdürlüğü tarafından yapılan nihayet değerlendirmelere nazaran: Ülkemizin şimal ve İç bölümlerinin modüllü ve yer yer Fazla bulutlu, Marmara’nın doğusu, dahil Anadolu’nun kuzeyi (Eskişehir hariç), Karadeniz ile Konya’nın kuzeyi, Afyonkarahisar ve Isparta etraflarının Lokal olmak üzere aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, öteki yerlerin az bulutlu ve Aleni geçeceği kestirim ediliyor. Yağışların; Samsun’un doğusu, Ordu, Tokat, Giresun, Trabzon ve Rize etrafları ile Ankara’nın güney, Afyonkarahisar’ın doğusu ve Konya’nın şimal etraflarında yer yer Güçlü olması bekleniyor. şark Anadolu’nun güneydoğusu ile Güneydoğu Anadolu’nun doğusunda toz taşınımı bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Hava sıcaklıklarının İç bölümlerde 2 ila 4 derece azalacağı, öbür yerlerde Kıymetli bir değişiklik olmayacağı kestirim ediliyor.

RÜZGAR: Ekseriyetle şimal ve kuzeybatı, yurdun Güney ve şark kesitlerinde güneyli istikametlerden orta kuvvette; şark Anadolu’nun kuzeyinde güneyli istikametlerden Güçlü ve kısa periyodik fırtına (40-70 km/saat) biçiminde esmesi bekleniyor.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI; Yağışların; Samsun’un doğusu, Ordu, Tokat, Giresun, Trabzon ve Rize etrafları ile Ankara’nın güneyi, Afyonkarahisar’ın doğusu ve Konya’nın şimal etraflarında yer yer Güçlü olması beklendiğinden sel, su baskını , yıldırım, heyelan, yağış anında Güçlü rüzgar, Lokal dolu yağışı üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunmalıdır.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın şark Anadolu’nun kuzeyinde güneyli taraflardan Güçlü ve kısa periyodik fırtına (40-70 km/saat) biçiminde esmesi beklendiğinden ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması ve ulaşımda aksamalar üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması gerekmektedir..

TOZ TAŞINIMI BEKLENİYOR: şark Anadolu’nun güneydoğusu ile Güneydoğu Anadolu’nun doğusunda toz taşınımı beklendiğinden yaşanabilecek hava kalitesinde düşme, ulaşımda aksamalar üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunmalıdır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir