Meteoroloji’den kuvvetli yağış uyarısı – Haritalı

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Kas 18, 2022 Yorum Yok

METEOROLOJİK GÖRÜNÜM

Meteoroloji genel Müdürlüğü tarafından yapılan nihayet değerlendirmelere nazaran: Ülkemiz genelinin kesimli ve Fazla bulutlu, Marmara, Ege, Akdeniz, şark Anadolu’nun güneybatısı, Güneydoğu Anadolu’nun batısı ile Zonguldak, Bartın, Bolu, Düzce, Karabük, Ankara, Eskişehir, Çankırı, Kırşehir, Ordu, Giresun ve Diyarbakır etraflarının sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği kestirim ediliyor. Yağışların; sabah saatlerinde Osmaniye, Adana’nın Güney ve doğusu ile Hatay kıyılarında, öğlenden sonra Kenar Ege ile Antalya etraflarında Güçlü olması bekleniyor. Sabah saatlerinde şark Anadolu’nun güneydoğusu ile Güneydoğu Anadolu’nun Güney ve doğusunda yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: önemli bir değişiklik olmayacağı, şimal bölümlerde mevsim normallerinin biraz üzerinde, öbür yerlerde mevsim normalleri civarında seyredeceği varsayım ediliyor.

RÜZGAR: Ekseriyetle güneyli istikametlerden hafif, Uzaklık Dizi orta kuvvette, Marmara, Ege, Göller Yöresi, dahil Anadolu’nun batısı ile Karadeniz’in İç kesitlerinde Güçlü olarak (40-70 km/saat) esmesi bekleniyor.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; sabah saatlerinde Osmaniye, Adana’nın Güney ve doğusu ile Hatay kıyılarında, öğlenden sonra Kenar Ege ile Antalya etraflarında Güçlü olması beklendiğinden Birden sel, su baskını, yıldırım, Lokal dolu yağışı ve yağış anında Güçlü rüzgar üzere aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunması gerekmektedir.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın; güneyli istikametlerden Marmara, Ege, Göller Yöresi, dahil Anadolu’nun batısı ile Karadeniz’in İç kısımlarında Güçlü olarak (40-70 km/saat) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunmalıdır.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir