Togg’un sigortası indirimli olacak: İyi sürücülere yüzde 50

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Kas 17, 2022 Yorum Yok

Sigortacılık ve özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) tarafından trafik sigortasında yeni Devre duyuruldu. SEDDK Lideri Mehmet Akif Eroğlu, yaklaşık 25 milyon araç sahibini ilgilendiren yeni yol haritasını açıkladı. Trafik sigortasında fiyat kademelerine iki basamak daha eklediklerini belirten Eroğlu, kısa orta ve uzun vadede yapısal değişiklikler yapmayı hedeflediklerine vurgu yaptı.

SIFIR OLAN YANDI

Eroğlu’nun verdiği bilgiye nazaran, trafik sigortası indirimleri ve artırımları daha Evvel 7 kategoride belirleniyordu. Ocak ayında devreye girecek yeni sistemle Birlikte artık buna 2 kategori daha eklenecek. Trafik sigortasında bugünden sonra dinamik basamak prosedürünü uygulayacaklarını Anlatım eden Eroğlu, “Mevcut basamak sistemini genişletiyoruz. 7 basamaklı sistem meseleleri maalesef çözmüyor. Bu yüzden ‘0’ Fazla riskli şoförler ve ‘8’ Fazla güzel şoförler basamağı getirdik. 5 Yıl kaza yapmayan şoförler, 7’nci basamaktan 8’inci basamağa yükselerek sigorta poliçelerine yüzde 50 indirim uygulanacak. Sıfırıncı basamakta bulunanlar ise trafik sigortalarını yüzde 200 artırımlı alacak. Her basamağı kendi içinde değerlendireceğiz. Bunu yaparken trafik sigortasını yapmayan sigorta şirketine de Önemli yaptırımlar getireceğiz” dedi.

17,5 MİLYAR ziyan GÖĞÜSLENDİ

SEDDK Lideri Eroğlu, elektrikli araçlara daha Çok indirim verilebileceğini belirtti. Eroğlu, “Togg’a yerli ve ulusal olduğu için daha Çok indirim yapılabilir” dedi.

Eroğlu, prim belirlenirken bu yılın referans alınmayacak kadar farklı bir Yıl olduğunu belirterek, “Bu Yıl ekstra şeyler yaşıyoruz. Günün sonunda araçların kıymetinde radikal bir artış oldu. Kur ve minimum fiyat de arttı. Buna rağmen mali gelirlerimiz azaldı. Bu yılın istisna bir Yıl olduğunu kabul edip referans almamamız lazım” dedi. Trafik sigortasında 15,5 yılda 17,5 milyar liralık ziyan oluştuğunu ve bunu sigorta şirketlerinin göğüslediğini belirten Eroğlu, “Tüm taraflar için sürdürülebilir bir branş amacımız var. Öncelikle 25 milyon vatandaşımız ve sermayedarlar ile acenteler odağımızda. Yetkili masalarda oturanlar olarak trafik sigortasını Müsait vermekle sorumluyuz” diye konuştu.

Trafik sigortası sicil dokümanı yolda

Mehmet Akif Eroğlu’nun verdiği bilgiye nazaran, yeni sistem ile ‘Trafik Sigortası Sicil Belgesi’ getiriliyor. 2025 yılından sonra ticari araç şoförleri bu belgeyi istenildiğinde kullanacak. Bu sistem ile trafik canavarlarının çalışması zorlaşırken, ağır kusurlu olarak kaza yapan şoförlerin de rehabilite edilmesi sağlanacak. Bu kapsamda, filoların maliyetinin ve kazaların azaltılmasıyla araç sigorta eserlerinin de ucuzlaması hedefleniyor.

Mehmet Ali Porto

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir