New York Times saldırıyı ‘turizm’ vurgusuyla servis etti

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Kas 14, 2022 Yorum Yok

İstanbul Beyoğlu’nda bulunan İstiklal Caddesi’nde gerçekleştirilen bombalı akına ait haber Amerikan günlük gazetesi New York Times tarafından algı çalışması yürütülerek servis edildi. Yapılan atağa ait haberi toplumsal medya hesabından paylaşan New York Times, paylaşımında “Türkiye’ye giden turistlerin en Fazla gezdiği yer” tabirlerini kullandı.

New York Times’ın resmi Twitter hesabında yer Meydan paylaşımda, “Her Yıl dünyanın dört bir yanından Türkiye’yi ziyaret eden on milyonlarca turistin birçok, pazar günkü bombalamanın gerçekleştiği bölgede vakit geçiriyor.” denildi.

Bu paylaşımdan rahatsız olan kullanıcılar, “Bu nasıl turizm merkezli bir söylemdir?”, “Sadece turistler mi? Nasıl bir nazar açısı?”, “Böyle düşmanca bir haber yazılabilir mi?” diyerek reaksiyon gösterdi.

Gelen reaksiyonların akabinde Amerikan merkezli gazete yeni paylaşımıyla bir skandala daha imza attı. Toplumsal medya hesabından, “Pazar günkü patlama, evvelki yıllarda kentlerini vuran ölümcül ataklardan uzaklaşıyor üzere görünen Türkiye için beş yıllık nispeten sakin bir periyodu paramparça etti.” ifadelerinde bulundu.

New York Times, yürüttüğü ‘turizm’ algısını devam ettirerek bir tweet daha attı. Bu Sefer paylaşımını daha da ayrıntılandırarak, “Türkiye turizm kesimi koronavirüs pandemisinden kurtulmak için çalışırken, patlama yıllarca süren sakinliği paramparça etti.” demesi yansılara neden oldu.

TÜRKİYE PANDEMİDEN SONRA TURİZM’DE AMAÇLARINA ULAŞTI

Kültür ve Turizm Bakanlığının açıkladığı datalar, Türkiye’yi ziyaret eden yabancı turist sayısının korona salgını öncesi devirdeki düzeyleri yakaladığını ortaya koymuştu.

Bakanlığın bilgilerine nazaran, Ocak-Temmuz devrinde Türkiye’yi 23 milyon 30 bin 209 yabancı turist ziyaret etti. Yabancı turist sayısının geçen yılın tıpkı devrine kıyasla yüzde 128 arttığı görüldü. 2019’un birinci yedi ayında Türkiye’yi 24,7 milyon yabancı turist ziyaret etmişti.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir