Öğretmenler güvenliğe takıldı! Sürecin ne zaman tamamlanacağı meçhul

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Kas 08, 2022 Yorum Yok

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 20 bin kontratlı öğretmen ataması yapıldı. Birinci ders zili ile vazifeye başlaması beklenen öğretmenler Emniyet soruşturmalarına takıldı. İlçe ulusal eğitim müdürlüklerine giden yazıda “Ataması yapılan 20 bin Muallim öncelikle Emniyet soruşturmasına tabi tutulacak. Soruşturma tamamlanmadan resmi olarak vazifeye başlama yapılamayacak” uyarısı var.

Güvenlik soruşturmaları ve arşiv araştırması valiliklerce yapılıyor. Ne Vakit noktalanacağına dair net tarih yok. Her vilayette süreç farklı işliyor.

Bütün bu çalışmalar vilayetteki atanan Muallim sayısına, kurumlar ortası istenilen dokümanların gönderme ve yazışma sürecine nazaran değişiyor. Mesela Mardin’e tayini çıkan bir Muallim pazartesi misyona başlayacakken, Mersin’de bulunan bir Muallim iki hafta sonra sınıfına kavuşabiliyor. Kıymetlendirme Komitesi incelemelerinin akabinde her Namzet için bir rapor çıkarıp bakanlığa bildiriyor. Sonra resmi olarak açıklanıyor.

KÜLLİYE’DEN ‘ERKEN BİTİRİN’ İKAZI

Süreci yakından takip eden Cumhurbaşkanlığı, edindiğimiz bilgilere nazaran evvelki gün valiliklere, Emniyet soruşturmalarının erken bitirmeleri için İkaz yazısı gönderdi. Yaptığımız araştırmalarda kimi vilayetlerde sürecin bir ayı bulacağı Anlatım ediliyor. Bu vilayetlerde İl ulusal Eğitim Müdürlükleri, yeni tayin edilmiş öğretmenlerden kabul edenlere Emniyet ve arşiv soruşturmaları bitene kadar görevlendirildikleri okullarda ‘Ücretli olarak gelin başlayın’ mesajı gönderdi.

Teklifi kabul eden birçok Muallim pazartesi günü görevlendirildiği okulda derse girecek. Soruşturmalar sonuçlanıp bir külfet olmadığı takdirde fiyatlı öğretmenlik sona ererek kontratlı Muallim olarak vazifelerini sürdürecek. Burada gaye ise ekstra yeni bir fiyatlı öğretmenin görevlendirilmesinin önüne geçmek ve hem Muallim hem de öğrencilerin okul-sınıf ortamına alışmasını sağlamak. Bu duruma ise kimi öğretmenler reaksiyonlu… Ay sonunda alacak maaşlarının 5 bini geçmeyeceğini, tayin edildikleri kentlerde kiraladıkları konutların bu sayının iki sert olduğunu Anlatım ediyorlar.

ATANANLARIN YÜZDE 70’İ 2020 KPSS’DEN

20 bin Muallim atamasında tartışmalar sürerken nihayet üç Muallim atamasında yapılan müracaat ve atamaların KPSS puan yılı dağılımına ulaştık. Sonuçlarda Enteresan istatistikler yer alıyor. 2022 Ocak atamasında 2021 KPSS puanı ile atanan 14.027 öğretmenin 9.723’ünün (%69,3) 2020 yılına ilişkin KPSS puanlarının da olduğu öğrenildi. Buna ek olarak, birebir atamada 2020 KPSS puanı ile atanan 934 öğretmenin 698’inin (%74,7) 2021 yılına ilişkin KPSS puanları da olduğu ortaya çıktı.

Mahmut ÖZAY

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! 100.000 TL SANAL Nakit İLE NELER YAPABİLECEĞİNİ Çabucak GÖR!

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir