Öğretmenler ilk yardım eğitimiyle hayat kurtarıyor

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Kas 09, 2022 Yorum Yok

Malatya’da birinci yardım eğitimi Meydan öğretmenler, öğrencilerinin hayatına dokunuyor.

Kentteki öğretmenlere, okullarda yaşanabilecek mümkün birinci yardım durumlarına müdahale edebilmeleri maksadıyla Vilayet ulusal Eğitim Müdürlüğü Birinci Yardım Eğitim Merkezi’nde 9 eğitmen tarafından 2 gün boyunca teorinin yanı Dizi uygulamalı eğitim de veriliyor.

Bu kapsamda nihayet 3 yılda kentteki 3 bin 500 Muallim birinci yardım eğitimi aldı. Öğretmenlerin eğitimleri Yıl boyunca devam edecek.

Eğitimlere katılan birtakım öğretmenler, okullarındaki öğrencilerin hayatlarına dokunmaya başladı. Kentteki bir okulda boğazına madeni Nakit kaçan çocuğa, eğitim Meydan Okul müdürünün birinci müdahalesi Emniyet kamerası manzaralarına yansıdı.

İl ulusal Eğitim Müdürlüğü Birinci Yardım Eğitim Merkezi Müdürü İlhan Çınar, AA muhabirine, birinci yardımın hayat kurtardığını söyledi.

Öğretmenlere yönelik eğitimlerin aralıksız sürdüğünü anlatan Çınar, inançlı okullar oluşturabilmek ismine gerçekleştirdikleri çalışmanın nihayet derece faydalı olduğunu Anlatım etti.

“Amacımız, daha inançlı okullar oluşturmak için Tüm öğretmenlerimizin bu eğitimi almasını sağlamak. Öğretmenlerimize Özellikle teneffüs yolu tıkanıklıklarında zira öğrencilerimizin bulunduğu anaokulu, ilkokul ve okullarında karşılaşabilecekleri bu olaylara nasıl müdahale edileceğini, Heimlich hareketinin nasıl yapılacağı, Temel Ömür dayanağı mevzularını öğretiyoruz. Malatya’da nihayet 3 yılda şu anne kadar 3 bin 500 öğretmenimize eğitim verdik. Bu eğitimin veli ve Talebe boyutu da var. öğrenci olarak da geçen Yıl 2 bin öğrenci, 500 veli ile servis sürücüsü ve kantincilere de birinci yardım konusunda farkındalık eğitimleri verildi.”

Çınar, eğitimlerin makul program dahilinde 2 gün sürdüğünü, eğitim sonunda öğretmenlerin sertifikalandırıldığını kaydetti.

– “Eğitimlerin meyvelerini alıyoruz”

Öğrencilerin kendilerine emanet olduğunu lisana getiren Çınar, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Öğretmenlerimiz bu manada Fazla özverililer. Verdiğimiz eğitimlerin meyvelerini de alıyoruz. Bir öğretmenimiz yaz okulunda bir öğrencinin boğazına madeni Nakit kaçan çocuğumuzun hayatını Heimlich hareketiyle kurtardı. İnanın o gün bizler ve birçok öğretmenimiz rahat bir formda uyuyabildik. Tam aksisini aklımızın ucundan bile geçirmek istemezdik. Umarım bu türlü Olumsuz durumlar hiçbir Vakit gerçekleşmez.”

– “Öğrencilerimize her Vakit dayanak olmak zorundayız”

Abdulkadir Eriş İlkokulu Özel eğitim öğretmeni Emine Cıcık ise birinci yardım eğitimini Fazla yararlı bulduğunu söyledi.

Görev yaptığı okulda engelli öğrencilerle çalıştığını belirten Cıcık, şöyle devam etti:

“Öğrencilerimizin birçok kendi can güvenliklerini sağlayamıyor birçok Vakit bize birçok mevzuda gereksinimleri var. Öğrencilerimize her Vakit dayanak olmak zorundayız. Eğitimi almanın yararını görüyorum ve burada olmaktan mutluyum. Daha Evvel boğulma yaşayan öğrencim olmuştu, Heimlich hareketini uygulamıştım lakin şu Lahza eğitimlerle tekrarlamak Fazla daha güzel oldu. Bir öğrencinin hayatını kurtarmak ailesine de hoş haberi vermek kendimizi düzgün hissettiriyor.”

– “Eğitimin yararlı olacağına inanıyorum”

Bindal Ortaokulu müzik öğretmeni Tolga Yaman da birinci yardım konusunu okulda da günlük hayatta da bilmeleri gerektiğini söyledi.

Öğrencilerin kendilerine emanet olduğunu Anlatım eden Yaman, “Okullardaki Olumsuz durumlarda müdahale etmemiz gerekiyor. Bunu şuurlu biçimde eğitimle yapmak Fazla farklı. Onun için eğitimin yararlı olacağına inanıyorum. Umarım Kötü bir durum yaşamayız lakin yaşarsak da yararlı Yardımcı olabilmeyi diliyorum.” diye konuştu.

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! 100.000 TL SANAL Nakit İLE NELER YAPABİLECEĞİNİ Çabucak GÖR!

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir