Oktay: Bölgesel istikrar için yaptırımların kaldırılması elzemdir

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Oca 09, 2023 Yorum Yok

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Amerikan Şirketler Derneği’nce (AmCham Turkey/ABFT) düzenlenen Türk-Amerikan İş Dünyası Ödül merasimine görüntü bildiri gönderdi. Türkiye ile ABD ortasındaki savunma Amel birliğinin değerine değinen Oktay, “F-16 tedarik ve modernizasyon talebimiz, savunma alanındaki ilgilerimizin daha da güçlendirilmesi tarafında bir fırsattır. Talebimizin en kısa müddette onaylanması, yalnızca Türkiye için değil, NATO’nun caydırıcılık ve savunma kabiliyetleri açısından da kritiktir” tabirlerini kullandı.

‘TÜRKİYE-ABD TİCARET HACMİNDE KASIM AYI PRESTİJİYLE 34 MİLYAR DOLARA ULAŞILDI’

Fikir ayrılıklarına Karşın Türkiye- ABD ticaret ve yatırım alakalarının nihayet 10 yılda arttığına değinen Oktay, “Türkiye-ABD ikili ticaret hacminde geçtiğimiz Yıl 31,4 milyar dolar seviyesine ulaştık. Bu Tertip ile ABD, ülkemizin yüksek ticaret hacmine ulaştığı Değerli partnerlerinden biri olmuştur. 2019 yılı ile karşılaştırıldığında Hariç ticaret hacmimizde kaydedilen yaklaşık yüzde 50’lik artış, iki ülke ortasındaki 100 milyar dolarlık ticaret hacmi maksadına ulaşma istikametinde ilerlemeyi işaret etmektedir. 2022 yılı Kasım ayında ulaştığımız 34 milyar dolarlık Tertip de Kıymetli bir aşamadır” açıklamasında bulundu.

Ticaret hacmini istikrarlı ve eserleri çeşitlendirerek arttırma gayesine işaret eden Oktay, bunun sırf ticarete bahis eserleri artırarak değil, var ticaret ve yatırımları bölgeye yayarak da başarılabileceğini söyledi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir