Okullardaki rutin müfredat kapsamındaki dersler hafta sonu da verilebilir mi?

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Kas 16, 2022 Yorum Yok

1739 sayılı ulusal Eğitim Temel Kanununun 18’inci hususunda; “Türk ulusal eğitim sistemi, örgün eğitim ve yaygın eğitim olmak üzere, iki anne kısımdan kurulur. Örgün eğitim, Okul öncesi eğitimi, ilköğretim, ortaöğretim ve yükseköğretim kuramlarını kapsar. Yaygın eğitim, örgün eğitim yanında yahut dışında düzenlenen eğitim faaliyetlerinin tümünü kapsar.” kararı ile 26’ncı unsurunda ise; 2/12/2016 tarihli ve 6764 sayılı kanun ile yapılan değişiklikte, “Ortaöğretim; ilköğretime dayalı dört yıllık Mecbur örgün yahut yaygın tahsil veren genel, mesleksel ve teknik öğretim kurumları ile mesleksel eğitim merkezlerinin tümünü kapsar. Bu Okul ve kurumları bitirenlere, bitirdikleri programın özelliğine nazaran diploma verilir. Lakin mesleksel eğitim merkezi öğrencilerinin diploma alabilmeleri için ulusal Eğitim Bakanlığınca belirlenen ayrım derslerini tamamlaması mecburidir.” kararı getirilmiştir.

Mesleki eğitim merkezi programı, mesleksel ve teknik ortaöğretim programları ortasında yer almıştır. Bu nedenle, örgün eğitim kapsamındadır. Fakat, mesleksel eğitim merkezi öğrencileri, öbür mesleksel ve teknik Anadolu lisesi öğrencilerinden farklı olarak hafta içi bir yahut iki gün okulda Çehre yüze teorik eğitim, 3 yahut 4 gün işletmede mesleksel eğitim almaktadır.

Bilindiği üzere; mesleksel ve teknik Anadolu liselerinin bünyesinde mesleksel eğitim merkezi programları da açılmaktadır. Mesleksel eğitim merkezi programları, örgün eğitim kapsamında diplomaya götüren program çeşidi olup mesleksel ve teknik eğitim programları ile Birlikte kıymetlendirilmesi ve derslerinin de hafta içi mesai saatleri içerisinde yapılması temeldir.

Bu bilgiler ışığında ulusal Eğitim Bakanlığı Mesleksel ve Teknik Eğitim genel Müdürlüğü 03.08.2022 tarih ve 54622844 sayılı görüş yazısında; “Ancak, mesleksel eğitim merkezi programına ilişkin derslerin, okulların fiziki kapasitesinin kâfi olmadığı durumlarda hafta sonunda da verilebileceği değerlendirildiğinden, mevzuyla ilgili iliniz dahilindeki mesleksel ve teknik Anadolu lisesi müdürlüklerinin bilgilendirilmesi, mesleksel ve teknik Anadolu lisesi programları ile mesleksel eğitim merkezi programlarının Birlikte planlanması ve eğitim ortamlarının faal ve verimli kullanılması gerekmektedir.” açıklamalarına yer vererek okulların fiziki kapasitesinin kâfi olmadığı durumlarda rutin müfredat kapsamındaki derslerin hafta sonunda da verilebileceğini belirtti.

İşte o görüş yazısı;

Ahmet KANDEMİR

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir