okulyolu.org | Eğitim Hayatını Şekillendir

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Tercih Rehberleri
  4. »
  5. Meteoroloji’den kuvvetli yağış uyarısı – Haritalı

Meteoroloji’den kuvvetli yağış uyarısı – Haritalı

admin admin -
86 0

METEOROLOJİK GÖRÜNÜM

Meteoroloji genel Müdürlüğü tarafından yapılan nihayet değerlendirmelere nazaran; Ülkemiz genelinin kesimli yer yer Fazla bulutlu, Marmara, Ege (Kütahya ve Afyonkarahisar dışında), Akdeniz, batı Karadeniz, şark Karadeniz’in İç kısımları, şark Anadolu( Malatya dışında) ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri ile Çankırı etraflarının yağmur ve sağanak yer yer gök gürültülü sağanak, şark Karadeniz’in İç bölümleri ile şark Anadolu’nun şimal ve doğusunun yükseklerinin yer yer karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği kestirim ediliyor. Yağışların akşam saatlerinden itibaren Marmara’nın batısında (Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale, Balıkesir ve İstanbul’un batısı) yer yer Güçlü olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Marmara ile şark kesitlerde 2 ila 4 derece artacağı öteki yerlerde Kıymetli bir değişiklik olmayacağı, Yurt genelinde mevsim normalleri civarında seyredeceği varsayım ediliyor.

RÜZGAR: Çoklukla Güney taraflardan hafif, Ara Dizi orta kuvvette, Marmara, Ege, batı ve Orta Karadeniz Bölgeleri ile dahil Anadolu’nun kuzeyi ve şark Karadeniz’in İç bölümlerinde Güney ve güneybatı istikametlerden Güçlü (40-60 km/sa), Marmara ve şimal Ege’de Vakit vakit kısa vadeli fırtına (70-80 km/sa) halinde esmesi bekleniyor.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların akşam saatlerinden itibaren Marmara’nın batısında (Edirne, Kırklareli, Tekirdağ, Çanakkale, Balıkesir ve İstanbul’un batısı) yer yer Güçlü olması beklendiğinden yaşanabilecek aksiliklere (yerel su baskını, yıldırım, yağış anında Güçlü rüzgar vb.) karşı dikkatli ve önlemli olunmalıdır.

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI: Rüzgarın; Marmara, Ege, batı ve Orta Karadeniz Bölgeleri ile dahil Anadolu’nun kuzeyi ve şark Karadeniz’in İç bölümlerinde Güney taraflardan Güçlü (40-60 km/sa), Marmara ve şimal Ege’de Vakit vakit kısa vadeli fırtına (70-80 km/sa) halinde eseceği iddia edildiğinden yaşanabilecek aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olunmalıdır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir