Resmi ilan fiyat tarifesi belli oldu

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Şub 16, 2023 Yorum Yok

Resmi ilan fiyat tarifesine ait Cumhurbaşkanı kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Karara nazaran, resmi ilanların yayım fiyatı, gazetelerin sayfa nizamları aslını teşkil eden sütun uzunluğu üzerinden bir santimetrelik ölçüm ile elde edilen sütun-santim ünitesi temel alınarak hesap edilecek.

Gazetelerde, resmi ilanların bir santimetresinin Biricik sütundaki yayım fiyatı, KDV hariç, günlük fiili satış ortalaması 50 bin adedin altındakiler için 70 lira, 50 bin adedin üzerindekiler için 100 lira olacak.

İnternet haber sitelerinde resmi ilanların yayım fiyatı, 1 santimetre uzunluk 4 santimetre en olmak üzere bir kutu Meydan temel alınarak hesaplanacak.

İnternet haber sitelerinde resmi ilanların bir kutu alanda bir günlük yayım fiyatı, vilayetlere nazaran belirlenen kontenjan yerleri için 70 lira olacak. Lakin, Resmi duyuru ve Reklam Yönetmeliği’ne nazaran genel kategori kapsamındaki ilanları yayımlayacak internet haber siteleri için fiyat 100 lira olacak.

Herhangi bir mevzuat kararı yeterince elektronik ortamda yayım mecburiliği bulunan resmi ilanların Basın duyuru Kurumu ilan portalı “ilan.gov.tr”de yayımı, günlük fiili satış ortalaması 50 bin adedin altındaki gazetelere nazaran fiyatlandırılacak. Lakin 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu ve 4734 sayılı halk İhale Kanunu’na nazaran ilan portalında yayımlanacak resmi ilanların bir günlük bedeli 2 bin 500 lira olarak belirlenecek.

Resmi ilanların iddiası bedelleri, Basın duyuru Kurumunun tespit edeceği asıllara nazaran, ilanı verenler tarafından peşin olarak kuruma ödenecek ve fatura tanziminden sonra mahsup süreci yapılacak.

Kanuni sebeplerden dolayı iddiası ilan bedellerini peşin ödeyemeyen merkezi Yönetim kapsamındaki halk yönetimleri, faturanın kendilerine ulaşmasını müteakiben borçlarını derhal ödeyecek.

Söz konusu tarife, 1 Nisan 2023’te yürürlüğe girecek.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir