Söğüt’te üretim başladı: Altın ithalatını 400 milyon $ azaltacak

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Oca 29, 2023 Yorum Yok

Gübretaş’ın Söğüt’teki altın yatırımı, meyvesini vermeye başladı. Yıllık 2,5 ton üretim kapasitesiyle işlemeye başlayan tesis, yeni tarımlarla büyüyecek ve Türkiye’nin altın gereksiniminin Kıymetli bir kısmını yerli kaynaklarla karşılayacak. Söğütteki altın maden alanının ruhsatı Gübredaş’ın şirketi Maden Yatırımları A.Ş.’ye ilişkin. Gübretaş ise tarım Kredi Holdin’in Değerli bir iştiraki olarak aktiflik gösteriyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın evvelki gün yaptığı resmi açılışın akabinde tarım Kredi Holding genel Müdürü Hüseyin Aydın ve Maden Yatırımları A.Ş. genel Müdürü Halit Semih Demircan, üretim tesisiyle ilgili sorularımızı yanıtlandırdı. Yer altından çıkarılan toprağın külçe altına dönüştürme safhalarını yerinde gördüğümüz tesis, üretimine Aralık 2022’te başlamış. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyaretiyle altın dökümü merasimi resmi olarak yapıldı.

RUHSAT GEÇMİŞİ 1980’LERE DAYANIYOR
Ocak 2021’de birinci kazmanın vurulsa da Söğüt Altın Madeni’nin iktisada kazandırmak için verilen uğraşın geçmişi yaklaşık 40 Yıl öncesine dayanıyor. Sögüt Kızılsaray Köyü’ndeki 30 bin dönümlük büyüklüğe sahip alanda altın madeni arama ruhsatı 1980’li yıllarda alınsa da uzunca bir Devre rastgele bir çalışma yapılmamış. Temmuz 2007’de Koza Altın’a kiralanan alanı Geri almak için Gübretaş, 2015’te dava açtı. Üç Yıl süren gayretin akabinde Mahkeme, Aralık 2018’de kira kontratını feshedip maden alanını Gübretaş’a iade etti.

FİNANSMANI ZİRAAT’TEN
Mahkeme sürecinin tamamlanmasının akabinde Gübretaş, Söğüt’teki alanda aramalara yine başladı. Buranın Güçlü bir altın kaynağına sahip olmasının anlaşılması üzerine işletme ruhsatı Meydan Gübretaş, proje finansmanını temin edip 2 Yıl Evvel yatırım kararı aldı. Ziraat Bankası’nın sağladığı 70 milyon dolarlık kredi ile işe başlayan Gübretaş’ın iştiraki Maden Yatırımları A.Ş., şimdilik yılda 2,5 ton altın sürece kapasitesine sahip tesiste üretime başladı. Tesisin Tüm fazları tamamlandığında yılda 6-7 ton altın tenörünü işleyebilecek.

YATIRIM 500 MİLYON DOLARA ÇIKACAK
Söğüt’teki yatırımı 4 yılda tamamlamayı planladıklarını belirten Gübretaş Yönetim Heyeti Lideri Hüseyin Aydın, “Şimdilik 1000 Benlik istihdamla üretime başladık. Alandaki yatırımlarımız dört yılda tamamlanacak ve Yekün 500 milyon dolarlık yatırım yapacağız. Şimdilik 1000 civarında istihdam sağladık buruda. Vakitle bu sayı bin 400 bireye çıkacak” dedi. Aydın, Fazla Değerli bir yer altı kaynağını ülke iktisadına kazandırdıkları için Mesut olduklarını söyledi.

İTHALATI ÖNLEYECEK KIYMETLİ BİR YATIRIM
Bölgedeki maden varlığı hakkında bilgi veren Maden Yatırımları A.Ş. genel Müdürü Halit Semih Demircan ise “Sahamızda 109 tonluk bir kaynak ve 60 ton altın rezerv var. Bugünkü bedellerle hesap edildiğinde buradaki rezerv Türkiye’nin 400 milyon dolarlık altın ithalatını önleyecek. diyar olarak geçen Yıl 265 ton altın ithal ettik. Geçen yılki üretimimiz ise 31 ton civarında oldu. Türkiye’nin en Aka üçüncü altın sürece tesisini buraya kurduk. Tespit edilmiş rezerv ölçüsü üzerinden hesaplama yaptığımızda yaklaşık 20 yıllık bir işimiz Mevcut bu sahada” bilgisini verdi.

KANADALI FİRMAYI DA SATIN ALDI
Söğüt’teki alanın 30 kilometre batısında bir altın maden alanı aldıklarına dikkat çeken Semih Demircan, Laf konusu alanın ruhsatını elinde bulunduran Kanadalı firmayı satın aldıklarını Anlatım etti. Demircan, yeni finansman için hem Yurt içinden hem Yurt dışından Müsait kaynak arayışlarının sürdüğünü, gereksinim hasıl epeyce yeni kredi kullanmayı planladıklarını kaydetti.

İbrahim Acar

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir