Sözleşmelilere kadro öngören kanun teklifi Genel Kurulda

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Oca 19, 2023 Yorum Yok

Teklifin tümü üzerine DÜZGÜN Parti Kümesi ismine Laf Meydan Adana Milletvekili İsmail Koncuk, kanun teklifiyle sözleşmelilik uygulamasının ortadan kalkmadığını, bundan sonra da 3+1 olarak bütün kamuda kontratlı uygulamasının devam edeceğini öne sürdü.

Teklifle, halk kurumlarında çalışma barışının korunmasına ve kurumsal hizmet kalitesinin artırılmasına katkı sağlanmayacağını savunan Koncuk, “Şimdi ‘sözleşmeliler takıma geçince çalışma barışı yine tesis edilecek ve Amel randımanı, hizmet kalitesi artacak.” diyor. Pekala, niçin hala sözleşmeliliğe devam ediyorsunuz? Hizmet kalitesini bozan, çalışma barışını bozan bir uygulamaya neden devam ediyorsunuz?” diye konuştu.

Kanun teklifinde eksiklikler bulunduğunu tez eden Koncuk, şöyle devam etti:

“Mesela ne yok burada? Kur’an kursu öğreticilerine takım, kapsam dışı bırakılmış. İdari hizmet sözleşmelileri Mevcut PTT’de çalışan, bunlar yok. Bunlar da kontratlı, bunlar neden yok? Karşılığını birileri versin. Uzman çavuşlarımız, kontratlı erbaş ve erlerimiz yok burada. Askerlerimiz, hani kahraman askerlerimiz? Yok burada. Kontratlı askerlik statüsünü de siz çıkardınız bu milletin başına. Bu neden yok? Bunu biri izah etsin. Kahraman dediğiniz askerlerimize takımlı çalışmayı bile Fazla gören iktidar bu düzenlemeyle neyi amaçladığını, bu kahraman dediği askerlere izah etmek zorundadır.”

– “Milletimizin talep ve beklentilerini bir bir yerine getirmeye kararlıyız”

MHP İstanbul Milletvekili İsmail Faruk Aksu, parti olarak emekçinin, memurun, çalışanın, emeklinin meselelerini çözmek, beklentilerini karşılamak için içtenlikle uğraş gösterdiklerini söyledi. Bugüne kadar olduğu üzere bundan sonra da çalışan ve emeklilerin haklı taleplerine kol kanat gerip tahliline katkı sağlamaya ve her daim yanlarında olacaklarını belirten Aksu, onların hayatını kolaylaştıracak düzenlemelerin takipçisi olmaya devam edeceklerini lisana getirdi.

Kamu çalışanlarının çalışma kaidelerinde, mali ve toplumsal haklarında Değerli iyileştirmelerin yakın vakitte yapıldığını ve ıslahat niteliğinde tarihi adımlar atıldığını anlatan Aksu, memur ve emeklilerin beklentilerinin birçoğunun Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin uygulandığı devirde Cumhur İttifakı birlikteliğinde karşılandığını vurguladı.

“Cumhur İttifakı birlikteliğinde, ülkemizin kalkınması, milletimizin huzur ve refahı için yılmadan çalışmaya, milletimizin talep ve beklentilerini bir bir yerine getirmeye kararlıyız.” diyen Aksu, şöyle devam etti:

“Bu kapsamda önümüzdeki günlerde vatandaşlarımızın lehine Değerli kazanımlar sağlayacak yasal düzenlemeler de inşallah sırasıyla hayata geçirilecektir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ve Cumhur İttifakı’yla istikrar devam edecek, Türkiye yükseldikçe yükselecek ve lider ülke olacaktır. İnanıyoruz ki bu kanun teklifinin yasalaşmasıyla kamuda, statü ve istihdam karmaşasının giderilmesine, fiyat adaletinin sağlanmasına ve çalışanlara eşit fırsatlar sunulmasına katkı sağlanacaktır.”

– “Niye tıpkı durumdaki vekil öğretmenlere takım vermiyorsunuz?”

HDP Mersin Milletvekili Rıdvan Turan, kanun teklifinde 170 civarında milletvekilinin imzası varken şu anda Beyaz Parti sıralarında 3-4 kişinin bulunduğunu belirterek, “İnsanlar ‘acaba biz de bu kümenin içerisine girebilir miyiz, biz de takımlı hale gelebilir miyiz? diye düşünürken ve muhalefetten de bu hususta önergeler vermesini beklerken, bunların muhatap olarak ulaşacağı kimse yok karşımızda.” dedi.

Türkiye’de bir istihdam sorunu olduğunu, ülkenin teminatsız istihdam cennetine çevrildiğini savunan Turan, “Öyle bir acayip durum Mevcut ki, sözleşmelisi, kadrolusu, vekili, taşeronu, ücretlisi, şusu busu… Çalışma rejimini darmadağın ettiniz bu 20 yıllık Vakit dilimi içerisinde, artık işin içinden çıkılmıyor. Birebir yün yumağına dolanmış kedi yavrusu üzere siz de debelenip duruyorsunuz. Çıkılmıyor işin içinden, birini düzeltsen Öbür bir tarafı bozuluyor, onu düzeltsen Öbür bir tarafı bozuluyor.” değerlendirmesinde bulundu.

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu, partisinin, teklife “evet” oyu kullanacağını lakin düzenlemede eksiklikler olduğunu söyledi.

İktidarın neoliberal siyasetlerle tahrip ettiği Amel teminatını, bu kanun teklifiyle kısmen giderdiğini savunan Bekaroğlu, bu düzenlemeyle kamudaki kontratlı çalışanlardan bir kısmının takıma geçirileceğinin açıklandığını lakin kaç işçinin bu haktan yararlanamayacağının belirtilmediğini Anlatım etti. Kamuda kontratlı işçi istihdamının, bu iktidar ve geçmişteki iktidarlar tarafından istismar edildiğini öne süren Bekaroğlu, bugün bu çalışanın sayısının bilinmediğini belirtti.

Kanun teklifinde ek ders fiyatıyla çalışan “vekil” öğretmenler ile ehil eğiticilerin yer almadığını anlatan Bekaroğlu, “İmamlara takım verdiniz, yanlışsız yaptınız. Vekil imamlara takım veriyorsunuz da niçin birebir durumdaki vekil öğretmenlere takım vermiyorsunuz?” sorusunu yöneltti.

Şahsı ismine Laf Meydan CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, iktidarın, kanun teklifleriyle kimi problemleri çözerken mağdur kısımlar yarattığını tez etti. Bu süreçte muhalefetin tenkitlerinin dikkate alınmadığını söyleyen Ağbaba, kanun tekliflerinin TBMM’de milletvekilleri tarafından değil Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde hazırlandığını da ileri sürdü.

CHP’li Ağbaba, bugün görüşülen teklifle 4 mağdur kesim oluşturulduğunu savunarak, iktidarın “aileye değer verdiği” tarafındaki telaffuzunun bilakis bu düzenlemeyle çalışanların aileleriyle bir ortaya gelmesini engellediğini söyledi.

– “EYT’yi de çözüyoruz inşallah”

Şahsı ismine Laf Meydan Beyaz Parti Konya Milletvekili Halil Etyemez, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde iktidarları periyodunda birçok alanda 100 yılın işini 21 yıla sığdırdıklarını söyledi.

Bu çalışmalarla ülkenin birlik beraberliğini, huzurunu, refahını, demokrasisini, güvenliğini ve kalkınmasını garantiye aldıklarını belirten Etyemez, “Sosyal siyaset alanını vazgeçilmez olarak görüyor; çalışanını koruyan, çalışamayanına bakan toplumsal devlet anlayışıyla politikalarımızı yürüttük, yürütmeye devam ediyoruz. Paylaşımda adaleti önceleyen, emeği ve helal yararı yücelten bir yaklaşımla çalışanlarımızın emeğinin karşılığını alması için ihtilal niteliğinde çalışmalara imza attık. Yalnızca geçtiğimiz Yıl çalışma hayatında yaptığımız kapsamlı düzenlemeler, bu alanda bir destan yazdığımızın en başta göstergesidir. 3600 ek gösterge, taban fiyat, Öğretmenlik Uğraş Kanunu, memur ve emeklilerin maaş artırımları, gelir vergisi istisnaları üzere birçok sorunu çözdük; EYT’yi de çözüyoruz inşallah.” diye konuştu.

Kanun teklifinin yürürlüğe girmesiyle hayata geçirilecek hakları anlatan Etyemez, “Bu kanun, halk kurumlarında çalışma barışının korunmasına ve kurumsal hizmet kalitesinin artırılmasına katkı sağlayacaktır. Unvan değişikliği ve misyonda yükselmenin önündeki mahzurlar kaldırıldığı üzere aile bütünlüğü de sağlanmış olacaktır. Huzurlu, inançlı ve kuvvetli bir Türkiye’yi inşa etmenin daima Birlikte devinim etmekle Muhtemel olacağını biliyoruz. Daha adil bir dünyanın Muhtemel olduğunu Anlatım edecek hamasete sahip olmanın verdiği özgüven bizlere bugün yeni bir şey söyletiyor; bu Yüzyıl Türkiye’nin yüzyılı olacak.” değerlendirmelerinde bulundu.

TBMM genel Şurasında teklifin tümü üzerindeki görüşmelerin tamamlanmasının akabinde birinci kısım üzerindeki görüşmelere geçildi.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir