Şubat sonunda kamuya 2.323 engelli bireyin ataması yapılacak

Tercih Rehberleri Şub 05, 2023 Yorum Yok

Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, engelli bireylerin yalnızca muhtaçlıklarını karşılamayı değil, onların çalışma hayatına katılmalarını da önemsediklerini vurgulayarak, “Engellilerin hayatın içinde yer almalarının Değerli ögelerinden biri, direkt üretime katılmaları. Onların hayatın her alanında Mevcut olmalarının önündeki mahzurları kaldırmak da istihdam ağını güçlendirmekten geçiyor. Bakanlık olarak her birey çalışma hayatına katılabilir anlayışı ile engellilerimizin istihdam imkanlarını artıracak çalışmalar yürütüyoruz.” dedi.

Bakan Yanık, Şubat ayı sonunda yapılacak yerleştirme için 30 Kasım 2022 prestijiyle halk kurumları tarafından 2.323 takım talebinde bulunulduğunu bildirerek, adayların ÖSYM’nin yayımladığı Tercih Kılavuzuna nazaran 13 Ocak 2023’de tercihlerini tamamladıklarını Anlatım etti.

“Kamuda çalışan engelli memur sayımızı 67.985’e çıkarmış olacağız”

2002 yılında kamuda çalışan engelli sayısının 5.777 iken, nihayet 20 yılda atanan engelli memur sayısıyla birlikte 12 kat artarak 65.662’ye yükseldiğini hatırlatan Yanık, şunları kaydetti:
“2023 yılı Şubat ayı sonunda Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle 2.323 engelli bireyin kamuya memur olarak yerleştirilmesini gerçekleştireceğiz. Böylece kamuda çalışan engelli memur sayımızı 67.985’e çıkarmış olacağız. Gayemiz, engellilerimizin istihdam ve teşebbüs imkanlarını geliştirerek toplumsal hayata, günlük hayata, istihdam hayatına direkt ve manisiz diğer vatandaşlarımız kadar eşit bir biçimde katılabilmelerini sağlamak.”

“Engelli vatandaşlarımızın EKPSS fiyatını karşılamayı sürdürüyoruz”

Kamuda engelli memur istihdamı için Engelli halk İşçisi Seçme İmtihanı (EKPSS) uygulamasının 2012 yılında başladığını anımsatan Bakan Yanık, bakanlık olarak engelli vatandaşların EKPSS fiyatını karşılamayı sürdürdüklerini belirtti. Bakan Yanık, 2022 yılı EKPSS için Bakanlık bütçesinden 11.832.875 TL İmtihan fiyatının Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı’na (ÖSYM) aktarıldığını Anlatım etti.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir