TBMM’den geçti! Sosyal medyada yalan haber yayana hapis

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Kas 09, 2022 Yorum Yok

Sosyal medyada palavralarla algı idaresi yapılmasının önüne geçecek düzenleme Meclis’ten geçerek maddeleşti. Buna nazaran halkı aldatıcı bilgiyi alenen yayma cürmüne 1 yıldan 3 yıla kadar mahpus cezası verilecek. İnternetten yayın yapan kuruluşlar, basın kanunu kapsamına alınarak yeni haklara kavuştu.

GERÇEĞE ALIŞILMAMIŞ HABERE HAPİS

Buna nazaran Kamu ortasında kaygı, dehşet yahut panik oluşturma saikiyle ülkenin İç ve Hariç güvenliği, halk nizamı ve genel sıhhati ile ilgili gerçeğe muhalif bir bilgiyi, halk barışını bozmaya elverişli formda alenen yayın yapan kimseye 1 yıldan 3 yıla kadar mahpus cezası verilebilecek. Husus ile yeni bir cürüm da tanımlanıyor. Türk Ceza Kanunu’na dezenformasyonla ilgili “Halkı aldatıcı bilgiyi alenen yayma” suçu eklenmiş olacak.

İNTERNET SİTESİNDE ÇALIŞANLAR BASINA TABİ OLDU

Düzenleme ile internetten yayın yapanlar Basın Kanunu kapsamına alındı. Bu sayede haber siteleri artık resmi ilan alabilecek. Çalışanlarına da basın kartı verilebilecek. İnternet haber sitelerinde, bir içeriğin birinci Kez sunulmaya başlandığı tarihin, her erişildiğinde değişmeyecek biçimde belirtilmesi de Mecbur oldu.

ÇOCUKLARA MÜDAFAA KALKANI

Çocuklar ve gençler maruz kalmamaları gereken içeriklere karşı da korunacak. Bu mevzuda erişim sağlayıcılara ek sorumluluklar verildi.

Çocukların cinsel istismarı, anayasal sisteme karşı işlenen cürümler ve devlet sırlarına karşı hatalara ait internet içeriklerini paylaşanlara ilişkin bilgileri paylaşmayan toplumsal File sağlayıcılarına, erişim mahzurunun yanısıra reklam yasağı da uygulanacak.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir