‘Tek kalemde Cumhuriyet tarihimizin en büyük öğretmen atamasını gerçekleştiriyoruz’

Tercih Rehberleri May 08, 2023 Yorum Yok

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi’ndeki 45 bin Muallim ataması merasiminde açıklamalarda bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şu biçimde:

Milli Eğitim Bakanlığı’mızın Bedelli mensupları, değerli konuklar sizleri en kalbi hislerimle selamlıyorum. Bu gurur günümüzde sizlerle olmaktan memnuniyet duyuyorum. 45 bin öğretmenimizin her birini kutlama ediyorum. misyon yerlerinizde başarışlar diliyorum. 4134 engelli kardeşimizin atamasını yapmıştık. 12098 engelli kardeşimizi öğrencileri ile buluşturduk. Öğretmen sayımız 1 milyon 200 bine ulaştı. Yüzde 75’inden fazlasını biz atadık. Biricik kalemde cumhuriyet tarihimizin en Aka Muallim atamasını da bugün gerçekleştiriyoruz. Yaklaşık yarısı zelzele bölgesindeki vilayetlerimizde Görev üstlenecek.

Sizlerin çabası ile bölgenin yaralarını kısa müddette saracağız. 100 bin konteynerin kurulumunu tamamladık. 319 bini 1 sene içinde olmak üzere 650 bin konutu yapıp vatandaşımıza teslim edeceğiz.

Depremde vefat eden Muallim ve öğrencilerimizi rahmetle yad ediyorum. Bu vesile ile bölücü örgütün katlettiği şehit öğretmenlerimizi rahmetle minnetle yad ediyorum. Asla ve asla unutmayacağız. Gabar’da keşfettiğimiz petrol kuyusuna şehit öğretmenimizin Aybüke Yalçın’ın ismini verdik. Gencecik yaşındayken bizden koparılan şehidimizin anısına sahip çıktık. Hudutlarımız içinde bitme noktasına getirdiğimiz terör bataklığını büsbütün kurutacağız. Siz öğretmenlerimizin uğraşı ile başaracağız. bilgisizlik karanlığını yok edeceğiz. Sapkın akımlar, fanatik akımlara müsaade vermeyeceğiz. Ailelerin bizlere emanet ettiği çocuklara sahip çıkacağız. Görece geldiğimizde eğitimi önceliklerimizin başına alacağız dedik. Bu sözümüze sadık kaldık.

Bu Yıl 10 hanenin üzerindeki köylerimiz okullarını Ömür merkezi olarak hizmete açmayı planlıyoruz.

Önümüzdeki devri Türkiye Yüzyılı yapacak, Türkiye Yüzyılını da eğitim yüzyılı olarak değiştireceğiz.

Eğitim bütçemizi 651 milyar liraya yükselttik. Öğretmen başına düşen Talebe sayısında OECD sayısını yakaladık. Okul öncesi 5 yaşta okullaşma oranını yüzde 11’den 90’a yükselttik. Atıl kalan köy okullarımızı tekrar milletimizin hizmetine sunuyoruz.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir