Thodex’in kurucusu Özer’in ilk ifadesi: Ben dolandırıcı değilim!

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Nis 24, 2023 Yorum Yok

Türkiye’nin en Aka dolandırıcılığına imza atan kripto Nakit borsası Thodex’in CEO’su Fatih Özer, Türkiye’ye getirilmişti. Firar ettiği Arnavutluk’ta 30 Ağustos 2022’de yakalanarak tutuklanan ve eşitlik Bakanlığı’nın talebi üzerine Türkiye’ye iadesi kabul edilen Özer’in içinde olduğu tayyare 21 Nisan günü İstanbul Havalimanı’na iniş yapmıştı.

Özer uçaktan indirildikten sonra İstanbul Havalimanı Şube Müdürlüğü polislerince sıhhat denetiminden geçirilerek İstanbul Emniyeti Siber Cürümlerle Çaba Şube Müdürlüğü’ne götürülmüştü. Emniyetteki sorgusu tamamlanan Özer, polis grupları eşliğinde Adliyeye sevk edildi.

‘Ben dolandırıcı değilim’

Özer’in Siber Kabahatlerle Uğraş Şube Müdürlüğü’ndeki sözünde ‘Ben dolandırıcı değilim, kimseyi dolandırmadım. Susma hakkımı kullanıyorum. Sözümü mahkemede vereceğim’ dediği öğrenildi.

Faruk Fatih Özer’le Bir arada getirilen dizüstü bilgisayar, 9 telefon, sim kart, flash hafıza ile not defteri üzerindeki inceleme sürüyor.

Thodex Faruk Türkiye’de

400 bin kişinin milyonlarca dolarlık kripto parasıyla Yurt dışına kaçan Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer, Yeni Şafak’ın adım adım tanıklık ettiği bir operasyonla Türkiye’ye getirildi. Arnavutluk polisinin zırhlı araçla Tiran Havalimanı’na getirdiği Özer, Türk İnterpol’ü tarafından uçağın merdivenlerinde teslim alındı. Özer’e ilişkin içinde laptop, cep telefonu ve dijital gereçlerin bulunduğu Özel bir kutu dikkat çekti. İki polisin ortasında seyahat eden ve başını koltuktan kaldırmayan Özer, sakin haller sergiledi. Özer uçağın arka kapısından indirildi.

Öte yandan, Özer hakkında, “suç işlemek emeliyle örgüt kurmak ve yönetmek”, “bilişim sistemleri, banka yahut kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle dolandırıcılık”, “suçtan kaynaklanan mal varlığı bedellerini aklamak” hatalarından yakalama kararı bulunurken İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede 2 bin 27 şahıs müşteki olarak yer alıyor.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir