Cem Seymen’in paylaşımına tepki: Cehalet mutluluktur

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Nis 24, 2023 Yorum Yok

1 milyon 300 bin takipçisi bulunan ve tarıma dair tartışmalı görüşleriyle bilinen Cem Seymen bu Kez Merkez Bankasının karşılıksız Nakit bastığını belirtti. Seymen bu tespitine destek olarak da “ATM’den gelen paralara bakın. Nakit basıyorlar.” dedi.

Yeni Nakit basımının karşıklıksız Nakit basma manasına gelmediğini belirten ve fiziki paranın sirkülasyondaki paranın yüzde 10’u seviyesinde olduğunu belirten takipçileri Cem Seymen’e reaksiyon gösterdi. Seymen gelen bütün reaksiyonlara Karşın paylaşımını silmedi.

İşte Cem Seymen’e gelen kimi reaksiyonlar:

– Yeni Nakit basımı karışıksız Nakit basımı demek değildir

– Bayram üzere vakitlerde “nakit” talebi artar… Münasebetiyle bu verilir. Siz bankanın 600 milyar TL mevduat Mevcut dendiğinde “600 milyar TL nakit” olarak anlamayın. Bunun Fazla çok azı “nakit” lakin Cem Seymen Çok uçmuş. Bankalar para talebinde TCMB’ye masraf ve karşılığını para alır.

– Basılı Nakit ölçüsü Yekün mevduat
değildir ve %4’ünden daha azdır, basılı Nakit yaratılan Nakit değildir.

– O paraları ATM’ye Merkez bankası getirip koymuyor. Olağan bankalar MB’den talep ediyor. O da elindeki rezervden talebi karşılıyor. Nakit gıcır gıcır ve sıralı diye yeni basılmış manasına gelmez.

-Dijital hesapların kullanımından beri sirkülasyondaki paranın 20 sert hacimde süreç yapılıyor.
Mağarandan çık Cem.
Karşılıksız emisyon ne ulan?
Aklına düşen sözleri rastgele yazmayı bırak.
Bu paraların ne için piyasaya sürüldüğünü ekonomistler bilir.
Sen ekonomist değilsin.

-İnanamadım. Araştırmadan, bilgi sahibi olmadan her yazdığınız gün gelir size döner. Yazan da nihayet derece eğitimli, pek Fazla bahiste hassas bir insan. Yanlış yazılan bu yazının kaldırılmasını diliyorum. Kendi takdiridir. Lakin yanlış bilgi vermek olacak Amel değil.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir