Togg’da seri üretime son üç gün

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Kas 10, 2022 Yorum Yok

Türkiye’nin Arabası Teşebbüs Kümesi’nin (Togg) bu haftasonu Gemlik Fabrikası’nın açılışı için hazırlıklar tam gaz devam ediyor. Yerli ve ulusal arabanın seri üretiminin başlayacağı fabrikanın açılışı için düzenlenecek Merasim öncesinde hem tesisin içinde hem de etrafında hummalı çalışma yürütülmesi dikkat çekiyor. Fabrikaya ulaşımı sağlayan karayolu tamamlanırken, peyzaj çalışmaları da titizlikle yürütülüyor.

HEM TÜRKÇE HEM İNGİLİZCE BEĞENİLEN GELDİNİZ

Togg fabrikasına giden yolda kolay ulaşım için resmi Togg yol tabelaları şimdiden asıldı. Fabrikanın girişine hem Türkçe hem de İngilizce ‘Hoş geldiniz’ yazan tabelalar yerleştirildi. Tesisin anne giriş kapısının Merasim öncesinde büsbütün bitirildiği gözlemlendi.

4 BİN 500 İSTİHDAM SAĞLAYACAK

Togg fabrikasında 5 bin kişinin 2 yıllık özverili çalışmasıyla yapılan Gemlik tesisleri 1,2 milyon metrekarelik Meydan üzerine heyeti. Tesis içerisinde test pistinden batarya fabrikasına, boya çizgisinden montaj sınırına kadar birçok kısım yer alıyor. Fabrika içerisinde ayrıyeten, vatandaşların Togg’u deneyimleyebilmesi için bir teknoloji merkezi kuruldu. Fabrikanın tam kapasite çalışmasıyla Birlikte istihdam 4 bin 500 şahıs olacak.

ÇAĞRI SINIRINDA 29 EKİM DETAYI

Törene 3 bine yakın davetlinin gelmesi beklenirken, kayıt için gönderilen davette 29 Ekim ayrıntısı gözlerden kaçmadı. Projenin ortaklarından GSM şirketinin eliyle Özel olarak açılan 29 Ekim’e atfedilen sınır numarası dikkat çekti. Numaranın Togg’un seri üretimine başladığı tarihten oluşması, tertibin titizlikle planlandığını ortaya koydu.

İLK YIL 100 BİN adet ÜRETİM YAPILACAK

Togg’un C-SUV segmentinde yer Meydan teknolojik donanımlı elektrikli aracından birinci Yıl 100 bin adet üretilmesi hedefleniyor. Bu Yıl sonuna kadar üretilecek araçlar, tip onay sürecinin tamamlanması için dünyanın Çeşitli ülkelerine gönderilecek. 2023’ün Mart’ında satışa sunulacak C-SUV araçların akabinde sedan, MPV, hatcback ve B-SUV araçların da üretiminin peşin Dizi devreye alınması bekleniyor. 2024 yılından itibaren tam kapasite hedeflenen fabrikada yıllık 175 bin adet araç banttan inecek.

ALMANYA VE FRANSA’YA dışsatım YAPILACAK

Togg birinci etapta İç piyasaya satılacak. Akabinde İhracat için harekete geçilecek. Türkiye’de muvaffakiyetini ispat etmesinin akabinde Togg’un ihracatı için 15 ay beklenecek. Avrupa’ya İhracat ise Almanya ve Fransa’yla başlayacak. Akabinde elektrikli araçların ağır olarak kullanıldığı İskandinav ülkelerine İhracat gerçekleştirilecek. Elektrikli Togg’un ihracatında diğer ülkelerdeki yaygınlık durumuna nazaran öncelik tanınacak.

YERLİ PROJEYE TAKVİYE ÇIĞ GİBİ

Türkiye’nin arabası Togg’un bir modülü olmak için Türk ve yabancı şirketler de kolları sıvadı. Togg’un Amel birliği kapsamında start-up teşebbüslerden dünya devi şirketelere kadar birçok ortak bulunuyor. İş birliği kapsamında binlerce irili ufaklı tahlil ortaklarının yanında; Aselsan, Vestel, THY, TUSAŞ, TAI, Shell, Trendyol, Hopi, Miles&Smiles, Paycell, Etiya, SmartIX, BlindLook, Bosch, Farasis ve Pininfarina üzere şirketler yer alıyor.

01 SERİ NUMARALI C-SUV BANTTAN İNDİRİLECEK

Düzenlenecek merasimle yerli ve ulusal Togg’daki Biricik sipariş olan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a verileceği düşünülen 01 seri numaralı C-SUV, üretim bandından indirilecek. Yapılan açıklamalara nazaran, devletin Togg’dan 30 bin adet alım garantisi bulunuyor. Togg CEO’su Gürcan Karakaş daha Evvel yaptığı açıklamada, devletin alım garantisinin aniden gerçekleşmeyeceğini, 15 Yıl içinde 30 bin adedin kesim modül teslim edileceğini söylemişti.

HAZIRLIKTA ZEYTİN AĞACI VURGUSU

Togg Gemlik Fabrikası’nın etrafında dünyaca Ünlü zeytin bahçelerinin yer alması dikkat çekti. Zeytin ağacını Togg’un sembolü ilan eden fabrika yetkilileri, tesisin içine ve girişine Fazla sayıda zeytin ağacı dikti. Türkiye’deki kökleriyle dünyaya açılacak ulusal projenin yüzyıllar boyunca meyve vereceği imajına katkı sağlayan zeytin ağaçları, birebir vakitte barışın da sembolü olarak biliniyor. Zeytin ağacı ve türevlerinin doğal gereç olarak istikbal devirde Togg’da kullanılması da hedefleniyor.

50 MİLYAR AVRO KATKI VERECEK

Tedarikçilerinin yüzde 75’ini yerli üreticilerden seçen Togg’un birinci etaptaki yerlilik oranı yüzde 51 olacak. Kalan modülleri yerlileştirmek için çalışmalarını sürdüren Togg mühendisleri, 3 Yıl içinde yüzde 68’e ulaşmayı planlıyor. CEO Karakaş, yerlileşme ve katkıyla ilgili şu açıklamaları yapmıştı: “Stratejik teknolojilerin yerlileşmesi için Çaba göstereceğiz. Bununla ilgili yatırımlarımız da başlamış durumda. Togg’un Türkiye’ye katkısı 50 milyar avro, cari açığa katkısı ise 7 milyar avrodan Çok olacak.”

Şuayip Alabay

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir