Müslümanlara yönelik küresel nefret ABD’den yayılıyor

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Kas 10, 2022 Yorum Yok

İslam aykırılığı olarak literatüre giren İslamofobi kavramı batı ülkeleri başta olmak üzere bütün dünyada tesirini artırıyor. Müslümanların memleketler arası cemiyet içindeki varlığını ve tesirini amaç Meydan İslamofobi, nefret söylemi başta olmak üzere birçok araçla toplumu etkilediği için sosyologların da Temel İlgi alanları ortasında yer alıyor. Kanada’nın Ontario eyaletindeki Waterloo kentinde bulunan Wilfrid Laurier Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma İslamofobiyi besleyen ağları ortaya çıkardı. Üniversitede öğretim üyesi olarak çalışan Sosyolog Prof. Dr. Jasmin Zine, grubuyla dört Yıl Evvel başladıkları araştırmayı tamamlayarak 127 sayfalık bir rapor hazırladı. Zine, ‘Kanada İslamofobi Sanayisi: Aka ak Kuzey’deki İslamofobi Ekosisteminin Haritası’ isimli raporunu kamuoyuyla paylaşarak, İslam düşmanlığı sanayisinin uluslar ötesi bir dal halini aldığını söyledi.

1,5 MİLYAR DOLARLIK PAZAR

İslamofobi sanayisinin yalnızca ABD’de 1,5 milyar dolarlık bir pazarı olduğunu kaydeden Zine, bu piyasayı ABD merkezli 39 kuruluşun koordine ettiğini Anlatım etti. Tıpkı saptamaları, Gerekli evraklara erişim müsaadesi verilmediğinden Kanada için yapmanın imkansız olduğuna işaret eden Zine, “İslamofobi ağları Ulus ötesidirler. Bunlar yalnızca Kanada yahut Amerika Birleşik Devletleri’nde değiller. Bu sanayi için birçok fon ABD’den geliyor ve oradaki çalışmaların kimileri toplamda 1,5 milyar dolarlık bir pazar olduğunu gösteriyor” diye konuştu.

PERDE GERİSİNDEKİ İKİ AİLE

Söz konusu raporun içeriğinde kimi varlıklı ailelerin İslam düşmanı kurumlara fon sağladığı bilgisi İsim ve sayı verilerek ortaya kondu. O ailelerden biri olan Yahudi asıllı Rosenwald Ailesi, ABD’nin en Aka perakendecilik şirketlerinden Sears, Roebuck and Company’nin sahibi olarak öne çıkıyor. Şirketin piyasa bedeli yaklaşık 14 milyar dolar. Ailenin günümüzdeki varisi Nina Rosenwald, William Rosenwald Aile Fonu’nun reis yardımcısı ve Amerikan taşınır Değerler İdaresi Şurasının eş lideri olarak misyon yapıyor. Müslümanlara karşı kurumlara dayanak veren öteki ABD’li aile ise Mercer Ailesi. Ailenin en İhtiyar üyesi Robert Mercer, 130 milyar dolar bedelindeki Renaissance Technologies isimli teknoloji şirketi ve ABD’li çok sağ akımlara yakın siyasi haber platformu Breitbart’in sahibi. Mercey, başta ABD olmak üzere birçok ülkede siyasi seçimleri maniple ettiği suçlamalarına muhatap kalan Cambridge Analytica’nın anne fon sağlayıcısı olarak da gündeme gelmişti. Ailede nihayet vakitlerde Robert Mercey’in kızı Rebekah Mercer ön plana çıkıyor. Mercey Ailesi Vakfı’nı yürüten İsim olan Rebekah Mercer, vakıf üzerinden birçok İslam düşmanı tertibe finansman sağlıyor.

REKLAM

SİYONİST MUSEVİLERİN ETKİSİ

Shillman Vakfı, 2014 ve 2016 yılları ortasında 39 İslam aykırısı File kümesinin bin 96 fon sağlayıcısından biri olarak raporda yer aldı. 2015 yılında, Shillman Vakfı mütevelli heyeti, Cognex Corporation’ın kurucusu ve lideri Robert Shillman, DHFC’nin yöneticisi olarak vazife yaptı ve Amerika Siyonist Örgütü (ZOA) iç olmak üzere bir sıra İsrail yanlısı kümesi finanse etti. ZOA, İsrail protestolarını ve Filistinli Talebe kümelerine yakın akademisyenleri amaç aldı.

NEFRET KURULUŞLARINA Nakit AKITIYORLAR

Söz konusu rapora nazaran ABD’de 2008 yılında kurulan çok sağcı bir niyet kuruluşu olan Gatestone Enstitüsü’ne Rosenwald Ailesi Vakfı tarafından Müslüman zıddı aksiyonlarda kullanılmak üzere 2,8 milyon dolar bağışta bulunuldu. Yine tıpkı kuruma Mercer Ailesi Vakfı tarafından 250 bin dolar fon aktarıldı. ABD’de ‘İslamofobi’nin Dedesi’ olarak bilinen Daniel Pipes tarafından kurulan ve vergiden muaf tutulan Middle East Forum’un (MEF) incelenmesinin akabinde finansmanının birçoklarını Gatestone Vakfı’nın kurucusu Nina Rosenwald’dan aldığı bilgisi paylaşıldı. 2015’teki kayıtlara nazaran MEF’in kasasına, Donors Capital Fonu’ndan 6 milyon 768 bin dolar, William Rosenwald Vakfı’ndan 4 milyon 248 bin dolar girdiği belirtildi. Öte yandan birebir fon sağlayıcılarının, IPT (Investigation Project on Terrorism), Clarion Project, David Horowitz Freedom Center (DHFC), Jihad Watch, American Islamic Forum for Democracy üzere İslam zıddı oluşumları maddi manada desteklediği kanıtlandı.

VERGİ SORUŞTURMASINDA SUÇÜSTÜ

İngiliz gazetesi The Guardian’ın 2018’deki bir Öbür vergi iadesi soruşturmasına nazaran, Middle East Forum, Gatestone ve Müslüman aykırısı yayınlara konut sahipliği yapan ABD İslam düşmanlığı sanayisindeki kilit bir Kuruluş olan David Horowitz Freedom Center (DHFC) Jihad Watch ve Frontpage Mag, tesirli sağcı bağışçılar tarafından kuvvetli bir halde finanse ediliyor. Gatestone’un yayınları, bir tsunami üzere batı medeniyetini yutacak ve tüketecek olan Müslüman göçü yoluyla İslamlaşma riskinin argüman edilmesi etrafında dönüyor.

AKTÖRLER ORTASINDA GÜÇLÜ BAĞLAR VAR

Kanada, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’daki İslam düşmanı aktörleri ortasında Ulus ötesi irtibatlar olduğunu öne süren Sosyolog Zine, “Bu bağlar birebir vakitte ağların gücünü artırıyor ve onların dezenformasyonlarını ve yanlış bilgilerini Fazla daha geniş bir alana yaymalarına müsaade veriyor” diye konuştu. İslamofobi sanayisinin anne aktörlerini de sıralayan Zine, bu aktörler ortasında da kuvvetli kontaklar olduğuna dikkat çekti.

Sosyal medyayı da kullanıyorlar

Avustralya merkezli Victoria İslam Kurulu’nun (ICV) hazırladığı rapora nazaran, toplumsal medyada Müslümanlara yönelik nefret iletilerinin yüzde 86’sı Hindistan, ABD ve İngiltere’den geldiği belirtilmişti. Twitter’daki 2 yıllık incelemede Hindistan 871 bin 379 tweet’le birinci sırada olduğu Anlatım edilirken 2022 yılındaki bir incelemede ise Twitter’ın bu bildirilerin yüzde 85’ine göz yumduğunu bilgisi paylaşılmıştı.

Necdet Burak Özyurt

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir