Turizm’de ‘2023’ heyecanı: Bütün oteller yüzde 100 dolu

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Oca 09, 2023 Yorum Yok

Başarılı bir Yıl geçiren Türk turizm bölümü, 2022’nin nihayet gününü de coşkuyla kapatmaya hazırlanıyor. Yeni Yıl heyecanının sardığı oteller, yılbaşı gecesi için ağır bir rezervasyon akışı alıyor. İstanbul’dan Antalya’ya, Afyon’daki termallerden kayak tesislerine ve hatta Kapadokya’ya kadar Tüm oteller yılbaşı gecesine yüzde 100’e yakın doluluklarla giriyor. Birçok otelde yılbaşı gecesine Özel sanatçılı programlar düzenlenirken, yabancı turist ilgisinde evvelki yıllara nazaran Fazla Önemli bir artış gözlemleniyor. Yılbaşı etkinliklerinin 24 Aralık-10 Ocak tarihleri ortasında otelleri doldurduğunu belirten turizmciler, “Çok hoş bir Yıl geçirdik, 2023’e de doludizgin başlıyoruz” diyor.

2 GECE 25 BİN TL

Bu Yıl aldığı yüksek talep ve sıcak havaların tesiriyle dönemi uzatan Antalya otelleri, yılbaşı için de en Fazla ilgi gören bölgeler ortasında bulunuyor. Nirvana Hotels Küme CEO’su Korhan Alşan, Antalya’da birçok otelin sanatçılı programlar düzenlediğini belirterek, “Otellerin yerli turist için 2 ve 3 gece olmak üzere iki paketi var. 30-31 Aralık gecesi için, sanatçılı paket programlar iki şahıs için 15 bin TL’den başlıyor. 25 bin TL’ye kadar çıkıyor” dedi.

24 ARALIK-10 OCAK DOLU

Yabancı ilgisinin de Fazla yüksek olduğunu anlatan Alşan, “24 Aralık’ta Avrupa’dan, 2 Ocak’tan itibaren de Rusya ve BDT ülkelerinden geliyorlar. 30-31 Aralık, iki gece iki şahıs oda fiyatı Yekün 700 euro. 24 Aralık-10 Ocak tarihleri ortasında Antalya’daki otellerin hepsi dolu” diye konuştu. Nirvana otellerinde de sanatçılı program düzenlediklerini anlatan Alşan, Fazla yüksek talep aldıklarını kelamlarına ekledi.

RESTORAN VE GECE KULÜBÜNE KATKI

HYATT Centric Levent İstanbul genel Müdürü Ahmet Arslan, hem aralık ayının düşük dönem olması hem de Katar’daki dünya kupasının tesiriyle İstanbul otellerinin yüzde 60 dolu olduğunu söyledi. Arslan, “24 Aralık’tan itibaren doluluklar artıyor, 30-31 Aralık’ta ise full” dedi. İstanbul’da bu Yıl sanatçılı program yapan otelin Fazla az olduğuna dikkat çeken Arslan, “Misafirler otellerde konaklayıp eğlenmek için restoran ve gece kulüplerine gidecek. Böylelikle Belde iktisadına de katkı sağlanacak. Yılbaşında 5 yıldızlı otellerde oda-kahvaltı fiyatı 250-300 euro, lüks segmentte ise bu fiyat 1.000 eurodan başlıyor” biçiminde konuştu.

KAYAK OTELLERİ YÜZDE 100

KAYSERİ Erciyes A.Ş. Yönetim Şurası Lideri Cahit Murat Cıngı, yılbaşı gecesi için Fazla kuvvetli bir talep olduğunu söyledi. “Dağ otellerimiz 30-31 Aralık gecesi yüzde 100 dolu. Buradaki talep Belde otellerine de katkı sağlıyor. kent merkezdeki otellerin de dolulukları yüzde 80’leri geçiyor” diyen Cıngı, fiyatların otellere ve sunulan hizmete nazaran değişkenlik gösterdiğini ekledi. Cıngı, “Bazı oteller yılbaşı gecesi için sanatçılı program sunuyor. O nedenle günlük oda fiyatları 3 bin TL’den başlıyor. Lüks otellerin günlük oda fiyatı ise 30 bin TL’yi buluyor” sözlerini kullandı.

KAPADOKYA’DA BALON KİŞİ BAŞI 150 EURO

TÜRKİYE Seyahat Acenteleri Birliği Bölge Temsil Şurası Lideri Talip Aldemir, Kapadokya’da aralık ayı doluluklarının düşük seyrettiğini belirterek, “Önümüzdeki haftadan itibaren canlılık başlıyor. Bilhassa yılbaşı gecesi için oteller şimdiden yüzde 70 rezervasyon aldı. nihayet hafta bu Oran yüzde 90’ların üzerine çıkar” dedi. Bölgede her keseye Müsait otelin olduğunu anlatan Aldemir, “Oda fiyatları günlük 1.500 TL’den başlıyor, 20 bin TL’ye kadar çıkıyor” diye konuştu. Düşük dönemde balon fiyatlarının düştüğünü anlatan Aldemir, “Şu anda şahıs başı 150 euro. Yılbaşında hava uygun olursa balonlar havalanır” biçiminde konuştu.

YERLİ TURİSTİN TERMAL İLGİSİ YÜKSEK

AFYONKARAHİSAR Zafer Turistik Otelciler Derneği Lideri ve İkbal Otel genel Müdürü Ali Gümüşhan, hem dönemde hem de yılbaşı gecesinde yerli turistin Fazla kuvvetli bir talebinin olduğunu söyledi. Gümüşhan, şunları anlattı: “Aralıkta Özellikle hafta sonlarını yüzde 100 dolu geçiriyoruz. Yılbaşı gecesi için şimdiden yüzde 75 rezervasyon aldık. Bu yılbaşı haftası yüzde 100’e çıkar. 31 Aralık’ta sanatçılı program olduğu için fiyatlar dönemin yüzde 30 ila 50 daha üzerinde seyrediyor. Yılbaşı için iki günlük paketler 8 bin ila 15 bin TL ortasında değişiyor.”

Betül ALAKENT

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir