Türk Kızılay psikososyal destek ekiplerini deprem bölgesine yönlendirdi

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Şub 07, 2023 Yorum Yok

Türk Kızılay, Kahramanmaraş merkezli sarsıntılardan etkilenen bölgelere barınma, beslenme ve kan sevkiyatını sürdürürken psikososyal takviye takımlarını de alana yönlendirdi.

Kızılaydan yapılan açıklamaya nazaran, Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen zelzelelerin akabinde sarsıntıdan etkilenen bölgelerde 68 ikram aracı, 19 taşınabilir mutfak, 5 sahra mutfağı, 4 taşınabilir ikram aracı, 2 taşınabilir fırın ve 1 konteyner mutfak ile beslenme takviyesi sağlanıyor.

Afetin akabinde 600 bin Benlik beslenme takviyesi veren Kızılay, 400 bin adet ikram gereci, 10 bine yakın battaniye ve 80 bin litre suyu vatandaşların hizmetine sundu.

Zelzelelerin akabinde birinci gün yaklaşık 2 bin işçi ve gönüllüsünü böyleye sevk eden Kızılay, sarsıntının ikinci gününde de insan kaynağı sevkiyatını sürdürdü.

Psikososyal dayanak takımlarını de alana yönlendiren Kızılay çalışanı ve gönüllüleri afetzedelere verilen beslenme ve barınma dayanağının yanı Dizi arama kurtarma gruplarına de lojistik takviye sağlıyor.

Gruplar, Elbistan ilçesine kara yoluyla ulaşımda külfet yaşanması sebebiyle Türk Silahlı Kuvvetlerine ilişkin helikopterlerle su ve Besin kolilerini bölgeye transfer ediyor.

– Kan bağışı vakte yayılmalı

Kızılay afetin birinci gününde bölgedeki hastanelerin muhtaçlığı olan kan ve kan eserlerini var stokları ile karşılarken vatandaşlara da stokların yerine konulabilmesi için kan bağışı çağırısında bulunmuştu.

Açıklamada, istekli kan bağışı sayısının birinci gün 40 bin üniteyi geçtiği bilgisini paylaşılarak kanın uzun müddet saklanamayan bir tedavi aracı olduğunu hatırlatılarak kan bağışının günlere yayılması gerektiği ikazında bulunuldu.

Kızılay üniteleri bugün ve istikbal günlerde de ülke muhtaçlığı oranında kan bağışı kabulünü sürdürecek.

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir