Yakıtta kaçağa akıllı çözüm: İlk uygulama ticari araçlarda başlayacak

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Şub 05, 2023 Yorum Yok

Hazine ve Maliye Bakanlığı, yeni uygulamayla akaryakıt bölümündeki kayıt dışılığın önlenmesi ve Düzmece evrak düzenlenmesine karşı harekete geçiyor. Yeni Şafak’ın edindiği bilgiye nazaran ticari araçlarda uygulanacak önleyici önlemin detayları şöyle: TÜBİTAK ve TSE’nin testlerinden geçen yeni jenerasyon akaryakıt pompa ödeme kaydedici, istasyonlarda kullanılmaya başlanacak. Dışarıdan muhakkak müdahale edilemeyecek ve mali hafızalara kaydedilen bilgiler anlık olarak Gelir Yönetimi Başkanlığı’na aktarılacak.

13 BİN AYGIT YENİLENİYOR

Yapılacak düzenleme ile 2023 yılının sonu prestijiyle Türkiye genelindeki 13 bin civarındaki akaryakıt istasyonunda bulunan bütün ödeme kaydedici aygıtlar yenileri ile değiştirilecek. Yeni sistemle Birlikte araçların yakıt alma süreçlerine başlamak için kullanılan el ile plaka girme sistemi de tarihe karışıyor. bütün akaryakıt istasyonlarına kurulacak taşıt tanıma sistemi ile araçlar otomatik olarak tanınacak.

USULSÜZ FATURAYA GEÇİT YOK

Sistem kapsamında ticari araçların depo ağzına plaka bilgisini içeren elektronik etiketler, yakıt tabancasında bulunan okuyucuyla sistemiyle araç plaka bilgisi, alınan yakıt ölçüsü ve fiyat bilgisi yeni nesil ödeme aygıtlarına ve otomasyon sistemlerine otomatik olarak aktarılacak. Öte yandan, elektronik haberleşme usulü sonucunda düzenlenen ödeme kaydedici Aygıt fişlerini masraf olarak dikkate alabilecek. araç plakalarının elle yazılmasının önüne geçilirken, piyasada yöntemsiz fatura kullanımına da geçit verilmemiş olacak.

Onaylanmayan Eser kullanılamayacak

Sistem kapsamında kullanılacak elektronik etiket, yakıt tabancası okuyucusu ile sistemin öbür teknik detayları kısa müddette açıklanacak. Teknik detaylara Müsait yapılacak ekipmanları üreten firmalar teste tabi tutulacak. Bakanlık tarafından onaylanmayan ekipman istasyonlarda bulunmayacak.

Sahte evrak tespiti

Akaryakıt bölümündeki kayıt dışılığın önlenmesi ve Düzmece doküman düzenlemesine karşı harekete geçen bakanlık, mükelleflerin süratli bir formda tespit edilmesi ve mükellefiyetlerinin sonlandırılmasına ait tahlil ve inceleme süreçlerine de başladı.

Ali Kürşat Büyükada

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir