Yargıtay: Devamsızlık tutanağında işe gelmediği günler izinden düşülmez

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Kas 08, 2022 Yorum Yok

İş Mahkemesi’nin yolunu tutan emekçi, mukavelesinin patron tarafından haksız feshedildiğini öne sürdü. Davacı personel, Çok çalışma yapmasına, genel tatil ve hafta tatili günlerinde çalışmasına Karşın bu çalışmaların karşılığının ödenmediğini belirtti. Davacı yıllık müsaadelerini kullanmadığını ve kullanılmayan müsaade fiyatlarının ödenmediğini ileri sürerek, kıdem ve ihbar tazminatı ile Çok çalışma fiyatı, müsaade fiyatı, iki aylık Amel arama müsaade fiyatı, hafta tatili fiyatı, Ulusal bayram ve genel tatil fiyatı, fiyat alacaklarını talep etti.

Davalı patron, Amel akdinin davacının devamsızlık yapması nedeniyle patron tarafından haklı olarak feshedildiğini, talep edilen alacakların zamanaşımına uğradığını, davacının bütün haklarının eksiksiz ödendiğini savunarak davanın reddini istedi. Mahkeme davanın kısmen kabulüne hükmetti. Kararı taraf avukatları temyiz edince devreye Yargıtay 9. Hukuk Dairesi girdi.

Emsal bir karara imza atan Yüksek Mahkeme, mazeret müsaadelerinin yıllık müsaadeden Tahsil edilemeyeceğine dikkat çekti. Kararda şu sözlere yer verildi:

“Mahkemece eksper raporundaki ikinci seçenekte yapılan hesaplamaya prestij edilmesi de kusurludur. Zira, çalışanın yıllık müsaadelerini kullandığını yahut kullandırılmayan müsaade fiyatlarının ödendiğini patron yazılı kanıt ile ispat etmek zorundadır. Personele Çeşitli sebeplerle mazeret müsaadesi ismi altında verilen müsaadelerin yıllık müsaadeden mahsup edilmesi Mümkün değildir. Yeniden çalışanın devamsızlık tutanaklarında görünen işe gelmediği günlerin yıllık müsaadeden düşülmesi İş Kanunu’na alışılmamıştır. Yapılması gereken, davacının bütün hizmet mühleti nazara alınarak hak kazandığı yıllık müsaade mühletinin ve bu mühlet üzerinden müsaade fiyatının hesaplanması için uzmandan kontrole elverişli yeni bir rapor aldırmak ve sonucuna nazaran talep hakkında bir karar vermektir. Yanlışlı eksper raporuna prestijle, müsaade fiyatı talebinin yazılı formda kabulüne karar verilmesi kusurlu olup bozmayı gerektirmiştir.”

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! 100.000 TL SANAL Nakit İLE NELER YAPABİLECEĞİNİ Çabucak GÖR!

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir