Yurt dışına giden doktorlar da dönecek: Yeni düzenlemeden memnunlar

Tercih Rehberleri, Yabancı Dille Eğitim Veren Okullar Kas 08, 2022 Yorum Yok

Sağlık Bakanlığı’nın tabiplerin çalışma şartlarını düzelten ve maaşlarda yüzde 100’e varan artışlar sağlayan “Beyaz Reformu”nun akabinde 6 bine yakın Tabip kamuya dönüş için başvurdu. sıhhat sisteminde Değerli bir virajın dönüldüğünü belirten Tabip-Sen genel Lideri Dr. Ahmet Erçek, düzenleme ile hem Özel kesimdeki, hem de Yurt dışındaki tabiplerin Geri döneceğini söyledi.

halk HEKİMLİĞİ PRESTİJ KAZANDI

Tabip-Sen genel Lideri Dr. Erçek, doktorlara yönelik atılan adımları Yeni Şafak’a kıymetlendirdi. Sendika olarak malpraktis davaları, sıhhatte şiddet ve özlük hakları konusunda çalışma yapılması gerektiğini her fırsatta lisana getirdiklerini vurgulayan Erçek, “Gelinen noktada birtakım eksikler olsa da Kıymetli kazanımlar elde edildi. Yapılan düzenlemeyle Birlikte halk hekimliği yine eski prestijli günlerine Geri döndü” dedi. halk hastanelerine dönüşün sürpriz olmadığını kaydeden Erçek, “Hekimler hain değil, yalnızca çalışma kaidelerinde düzgünleştirme istedi. Beklenti karşılanınca kamuya Geri dönüşler de kaçınılmaz. Ben esasen Yurt dışından da dönüşlerin yaşanacağını düşünüyorum” diye konuştu.

ŞİDDET YASASI DEĞERLİ BİR KAZANIM

Sağlık sisteminde Değerli bir virajdan dönüldüğünü söyleyen Erçek, “Ciddi manada yaşanan maaş sorunu, sıhhatte şiddet ve malpraktis üzere sıkıntılarla ilgili sıhhat Bakanlığı adım attı. Birinci olarak sıhhatte şiddetin cezası artırıldı. Mutlaklaşmış ceza kararlarını de kaldırdı. Sıhhatte şiddet başından beri ısrar ettiğimiz biçimde katalog kabahatler kapsamına alındı. var düzenlemeyle Birlikte sıhhatte şiddet, tutuklama gerektiren, şiddet uygulayan kişinin gözaltına alınıp bırakılamayacağı kabahatlerden biri oldu. Bir grup eksikler olsa da Kıymetli kazanımlar elde edildi” dedi.

MAAŞLARA DÜZENLEME YAPILDI

Hekimlerin maaş iyileştirilmesinin Değerli adımlardan biri olduğunu belirten Erçek, şöyle devam etti: “Hekimler Önemli manada geçinemiyordu. Yapılan maaş düzenlemesiyle Özellikle ikinci ve üçüncü basamak hastanelerde çalışan halk tabipleriyle ilgili adımlar atıldı. Performans sisteminden teşvik ödeme sistemine geçildi, döner kapital alamayan hastanede kalmayacak formunda bir düzenleme yapıldı. Burada birinci başta Fazla Noksan vardı fakat peyderpey eksikler giderildi. Kısa müddette, üniversitede çalışan asistan doktorlar ve mikrobiyoloji alanında çalışan uzman doktorlarla ilgili Değerli adımlar atıldı. Şu noktada İlçe sıhhat Müdürlüğü, cemiyet Sıhhati Merkezi ve 112 işçisiyle ilgili bir ekip eksiklikler var. Bunların da en kısa müddette düzeltilmesini istiyoruz. Bir de benim üzere sıhhat Bakanlığı işçisi olmayan 3 bine yakın Kuruluş hekimi var, onlarla ilgili de düzenleme bekleniyor.”

TIBBİ SEKRETER KÖPRÜ OLACAK

Şiddetin önlenmesi için idari önlemler alınması gerektiğini kaydeden Erçek, “Şu anda her tabibe, bir tıbbi sekreter alınması istikametinde çalışma yapılıyor. Beşerler tabiple direkt irtibat kurmak yerine bir sıhhat çalışanıyla konuşarak kederini anlatabilecek. Bu kişi, hasta ile tabip ortasında köprü olacak. Bu da şiddet olaylarını Aka oranda engelleyecek. Kapıda bekleyen hasta, niye beklediğini bu şahsa soracak. Süreçler hızlanacağı için tabibin muayene edeceği hasta sayısı yahut müddeti de artacak” diye konuştu. Alınması planlanan 85 bin sıhhat çalışanının da Aka oranda tıbbi sekreterlerden oluşabileceğini söyleyen Erçek, bireylerin şiddet sicilinin hekim tarafından görülebileceği bir uygulamanın da hayata geçirilmesini istediklerini aktardı.

Teşvik hususu düzeltilmeli

Tabip-Sen genel Lideri Dr. Ahmet Erçek, tabiplere uygulanan teşvik kesintisine de değindi: “Yapılan düzenlemede 3 Kez ihtar, kınama cezası Meydan doktorun 3 ay teşvik alamayacağı tarafında bir husus bulunuyor. Bu uygulamanın düzeltilmesi için teşebbüslerimiz olacak. Anayasa’ya ters olan bu uygulamanın iptali için dava açacağız. Sendikal hakkını kullandığı için verilen İkaz ve kınama cezaları sicile aslında işliyor. Bir de maaş kesme cezası verilmesi iki Sefer cezalandırma manasına geliyor. Bir hatadan iki Sefer ceza olmaz.”

Siyasetle işimiz yok

Tabip-Sen’in kurulduğu günden bu yana doktorların talepleri doğrultusunda devinim ettiğini anlatan Erçek, “Derdimizin Siyaset olmadığını, siyasal bir ileti Eda gayesi taşımadığımızı her fırsatta belirttim. En Aka gücümüz haklılığımızdı, tarafımız daima hukuktan yana oldu. Bizim Öbür derman arayacağımız, tahlil bulacağımız yer yok. Geçinemeyen Çehre binlerce insanın sesi olmak üzere bir misyonumuz vardı. Bunu da hakkıyla yerine getirmek için Uğraş sarf ettik. Bu gayrete omuz veren bütün arkadaşlarım aslında birer kahraman. Uğraşlarımızı karşılıksız bırakmayan yetkililere, tüzel ve özlük haklar noktasında eşitlik Bakanı Bekir Bozdağ ile sıhhat Bakanı Fahrettin Koca’ya Fazla teşekkür ediyoruz” sözlerini kullandı.

6 bin hekimi bu ıslahat döndürdü

Kısa müddette 6 binden Çok tabibin kamuya tekrar dönüş başvurusu yapması sağlayan “Beyaz Reformu” ile gelir adaletsizlikleri giderildi, doktorlara Değerli tüzel kazanımlar sağladı.

Sağlıkçılara yönelik şiddet katalog cürüm kapsamına alındı.

Hatalı tıbbi uygulama (malpraktis) münasebetiyle sıhhat çalışanlarına açılan davalarda kasıt olmadıkça tazminatı devletin üstlendi.

Performansa dayalı ek ödeme ve mahsuplaşma sistemi büsbütün kaldırıldı. Mahsuplaşma yüzünden geliri düşük olan sıhhat kuruluşlarında sıhhat çalışanlarına ek ödeme yapılamıyordu. Bundan Dolayı birebir işi yapan farklı hastanelerdeki hekimlerin ek ödemeleri farklı oluyordu. Yapılan düzenlemeyle sıhhat çalışanlarının maaşları, memur maaşı, sabit ödeme ve taban ödeme olarak 3 kümede, Biricik kalemde sınıflandırıldı. Böylece hastane gelirine bağlı ödeme farkı ortadan kaldırıldı, fiiliyatta yaşanan adaletsiz durum bu halde çözülmüş oldu.

Hastanelerde ferdi Amel yüküne bağlı teşvik ödemesi yapılacak. Sunulan en Ufak hizmetin karşılığı olacak. Bir Biricik teşebbüs bile, sıhhat çalışanının teşvik ödemesine yansıyacak.

12 güne kadar olan yıllık müsaadeler ve hastalık nedeniyle raporlu olunan günlerde de ek ödemeden rastgele bir kesinti yapılmayacak.

Haziran 2022’de çıkan 7411 Sayılı Kanun’la tabiplerin emekli aylığı 2008’den sonra vazifeye başlayanları da kapsayacak biçimde prime bağlı olmaksızın artırıldı. Sabit ödeme ve taban ödemesinden emeklilik primi de kesilmeyecek.
Taban ödemesi memur maaşına nazaran tertipli olarak artacak ve mahsup edilmeyecek.
Eğitim kliniği başarısına nazaran asistanlara olumlu ayrımcılık yapılacak. Mesai sonrası misyon yapan asistan doktorlar ve Tabip dışı işçi ek ödemeden yararlanacak.

Döner kapital ek ödemelerinde dengesizlik giderilip, adil paylaşım sağlanacak.

Normal doğumu teşvik emeliyle bayan hastalıkları ve doğum kliniklerinde ek bir teşvik uygulanacak. Özellikli hizmetler teşvik edilmeye devam edilecek.

Mesai sonrası çalışma, günlük Amel yükü dikkate alınmak kaydıyla teşvik edilecek. Üniversitelerde olanlar iç Tüm sıhhat çalışanlarının sabit ek ödemeleri merkezi Yönetim bütçesine aktarılarak maaşa eklenecek.

Asistan tabiplerin ayda en Çok 8 nöbet tutacak. Nöbet 24 saati aşmayacak. Böylece Tabip 24 saat nöbetini tamamladıktan sonra konutuna gidip dinlenebilecek.

PARAM OLSA ŞURAYA YATIRIRDIM DİYE DÜŞÜNME! 100.000 TL SANAL Nakit İLE NELER YAPABİLECEĞİNİ Çabucak GÖR!

Yorum Yok

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir